Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Dom starejših občanov


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
01.03.2012      15:44
A A

Dom starejših občanov


Občina Lukovica je že pred leti, tudi na pobudo Društva upokojencev Lukovica, začela razmišljati o uvajanju novih storitev, pomembnih predvsem za starejšo populacijo. Njen delež se skladno sodobnemu načinu življenja, zmanjševanju rodnosti ter napredku na področju zdravstva konstantno veča. Za ljudi, ki živijo v občini Lukovica, je na razpolago domska oskrba le v sosednjih ali drugih slovenskih občinah. To pa pomeni v tujem okolju, daleč od svojih najbližjih. Vendar pa je bila odločitev za izgradnjo doma za oskrbo starejših na domačih tleh šele prvi korak na poti, ki še ni končana. Začeti je bilo potrebno pri načrtovanju prostora, ki je temelj vseh nadaljnjih aktivnosti do zaključka investicije. Celoten projekt tako sloni na lokacijskem načrtu PŠ4, ki v osrednjem delu naselja Šentvid pri Lukovici, poleg stanovanjske, poslovne, trgovske in gostinske dejavnosti, določa tudi možnost dejavnosti oskrbe starejših ljudi, lahko tudi varovanih stanovanj. Tu bi starostniki živeli v sožitju s stanovanjsko sosesko, med zelenimi površinami, z urejenimi parkirišči ter v bližini manjšega trga z osnovno oskrbo. Na tej osnovi je večje slovensko gradbeno podjetje izdelalo idejni projekt za izgradnjo dveh med seboj povezanih objektov z okrog 130 posteljami.


Maketa
Maketa
Deli:


Dom za starejše prvenstveno opravlja institucionalno varstvo starejših, za kar ministrstvo, pristojno za socialno varstvo, podeli koncesijo. V letu 2007 se je podjetje Novista d.o.o., ki je imelo interes zgraditi dom starejših v Šentvidu, ob soglasju občinskega sveta prijavilo na javni razpis za podelitev koncesije za opravljanje storitev institucionalnega varstva v domovih za starejše. Koncesija za izgradnjo doma na območju občine Lukovica ni bila podeljena, po zadnjih podatkih pristojnega ministrstva pa danes razmere v Sloveniji ne izkazujejo potreb po novih kapacitetah za varstvo starostnikov. Gospodarska kriza z naraščajočo brezposelnostjo je prinesla nov trend, ki ga doslej nismo poznali. Zanj je značilno, da brezposelni ljudje ponovno prevzamejo domačo oskrbo svojih ostarelih staršev, s čimer razbremenijo družinski proračun. Ker tudi na podlagi že podeljenih koncesij niso bili zgrajeni vsi domovi na območju Slovenije, pristojno ministrstvo trenutno ne razpisuje in podeljuje novih koncesij. Občina Lukovica zato išče vzporedno rešitev v investitorju, ki s koncesijo že opravlja dejavnost institucionalnega varstva starejših na drugem območju. Ob tem pa je nujno razmišljati tudi o potrebni spremembi lokacijskega načrta, saj ekonomičnost vlaganja v investicijo ter sodobne zahteve in povpraševanje starostnikov narekujejo večje prostorske kapacitete.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo