Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 13°C
torek, 24.10.2017
5°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
10°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Kulturna prireditev ob zaključku Slomškovega ......


KULTURA

| |
14.05.2012      21:28
A A

Kulturna prireditev ob zaključku Slomškovega bralnega leta


V jubilejno 10. leto Slomškovega bralnega priznanja smo vstopili v petek, 18. maja 2012 v Kulturnem domu Antona Martina Slomška v Šentvidu pri Lukovici z zaključno prireditvijo in podelitvijo priznaj bralcem SBP. Tokrat so animatorji kot gostjo povabili Zdenko Candellari, pisateljico in pevko ritmične duhovne glasbe.,


Deli:

Tokratno druženje smo  začeli  z  sveto mašo v cerkvi sv Vida , ki je le malo oddaljena od kulturnega doma , obiskovalce pa je v kulturnem domu prilčakal vesel glas harmonike. Tokrat  so nas po prireditvi vodile Ana Oražem, Ema Oražem, Lucija Gerčar  In Domen Vidergar, za slavnostni začetek smo skupaj zapeli himno, ki  povzema modrost blaženega Antona Martina Slomška, velikana slovenske zgodovine in kulture, ki je učil, da tudi z branjem dobrih knjig odkrivamo resnico in življenje  in ob besedilu, ki ga je prejel vsak obiskovalec in ob pomoči otroškega pevskega zbora župnije Brdo pod vodstvom Petre Avbelj smo jo skupaj zapeli, a ob tem nismo stali, kakor se za himno spodobi.  Ali ste vedeli, da mladi lahko znanje, lepoto, kulturo, vero  najdejo v knjigah?  Ja, pravo bogastvo! Pa modrost, pa veselje, pa resnico in življenje. In kaj potem v knjigah iščejo odrasli Slomškovi bralci? Kaj najdejo sta nam povedala dva odrasla Slomškova bralca, ki sta predstavila  Slomškov bralni klub za odrasle.  Kajti tudi starši ne vedo vsega, zato pa z veseljem kaj dobrega in lepega preberejo. V letošnjem seznamu so imeli tudi knjigo Sreča izvira iz notranjosti in skupaj z avtorjem so ugotavljali kakšen človek je po definiciji iskalec dobrega? Vsem starejšim obiskovalcem sta priporočala knjigo v branje in starejše obiskovalce obenem povabila, da se pridružijo Slomškovemu bralnemu klubu za odrasle. Ana Marija Burja, Ana Praznik, Klara Pestotnik in Klara Oražem so nam predstavile dve pesmici o času, Slomškovo in od Berte Golob, ki je že bila naša gostja.  Preden smo spoznali našo letošnjo gostjo, so nas  pevci povabili, da skupaj odrinemo na globoko, kar je najbrž tudi povezano z iskanjem dobrega in nato spoznavali, da je bila  življenjska pot  Zdenke Candellari, takrat še Globočnikova Zdenka iz Šenčurja, nekaj posebnega že takrat, ko je bila dijakinja in jo je njena starejša sestra vzela s sabo v hribe. Ko je v Prisojnikovem oknu zapela pesem o lastovkah, je bila vsa družba očarana nad njenim glasom. Zdaj je gospa Zdenka poročena, mati šestih otrok, starih od 2 do 14 let, iz Gorenjke se je prelevila v Dolenjko, še vedno pa piše in sklada pesmi, ter poje. Je učiteljica kemije in fizike v Trebnjem. Gospa Zdenka je tudi pisateljica, tule je njena knjiga Božični objem, ki smo si jo lahko pozneje tudi ogledali. Knijiga je zelo zanimiva, a je žaltrenutno ni mogoče kupiti, ker je razprodana, a en izvod je že našel mesto tudi v  

knjižnici SBP. Po prvi kaseti z naslovom Gospodovo jutro je pred kratkim izdala tudi zgoščenko z naslovom Odpri mi vrata. Njene pesmi lahko pogosto slišimo na Radiu Ognjišče in so v celoti njene, saj napiše besedilo, glasbo in jih tudi zapoje in čeprav nam naši odrasli bralci niso povedali, kakšni so »iskalci dobrega«, se mi zdi, da je naša današnja gostja prav to – iskalka dobrega. Toliko so nam o avtorici povedali mladi, več o njeni poti nam je razložila sama, tudi o njeni poti za, ali z Bogom. In preden sta skupaj z domačim župnikom podelila Slomškova bralna priznanja mlajši skupini nam je Ana Meden podala nekaj podatkov o delu SBP na Brdu. Od 57 prijavljenih jih je 47 uspešno zaključilo bralno leto, 37 od njih celo z zlato nalepko, ki pomeni , da so prebrali 4, ali več knjige. Tokrat so mladi bralci prebrali 286 knjig, ali 6 knjig na bralca in od tega so jih 4 prebrali več kot 10 največ 18 knjig. Teh nekaj statističnih podatkov nam lahko pove mnogo, posebno, če se ob tem zamislimo in ugotovimo koliko knjig smo prebrali mi v zadnjem letu. Sledila je podelitev priznanj in nato še veselejši del, saj so nam Miha Vidergar, Zala, Sara in Erik Kralj Serša,  povedali Slomškovo pesem Veselja dom , Benjamina Peterka pa nam je na harmoniko zaigral Veselo v Kamnik. Iz basni se lahko mnogo naučimo in tako smo se iz Slomškove basni o  vevericah, orehu in podlasici, ki so nam jo predstavile Lea Bervar, Natalija Cerar, Manca Dolenc in Maja Meden, če ne že naučili vsaj spomnili na nekaj. In kako pomiriti prepir , ja tudi z glasbo gre, kajti tudi glasba je tista, ki nas razveseljuje, povezuje in odvrača od prepira. Tako je na oder stopila  Doroteja Kink, ki nam je zaigrala Mozartov Vals na violino ob klavirski spremljavi Špele Kink. O čudežu življenja, ki ga je opisala naša lanskoletna gostja ob kulturnem dnevu pisateljica in pesnica Nataša Konc Lorenzutti, so deklamirali Andrej, Irenej in Jerica Bukor, ki so bili čudeža življenja deležni nedolgo nazaj, ko se jim je pridružila sestrica Marija, ki bo , če bo le malo po sestricah in bratcih čez čas tudi bralka SBP. Še podelitev priznanj starejši skupini in najstarejšim bralcem v slovo in povabilo k sodelovanju kot animatorji predaja mape z vsemi opisi knjig, ki so jih prebrali v teh letih. Pesem Gregorja Čušina Popotnica je ena takih, ki nas usmerja k temu, da smo bližje Bogu in slednjo so nam povedali Aleš Bernot, Anže Stražar in Janez Meden. Seveda nam je spregovoril tudi župnik Andrej Svete, ki ga je napovedovalec na oder povabil z spodbudnimi besedami: "Kar korajžno gospod!" in nas ob tem spomnil tudi na Janeza Pavla II. Tisto kar preberemo nam ostane v srcu in nam nobena kriza ne vzame, o vsem kar smo prebrali moramo tudi premišljevati je v svojih stavkih nagovora poudaril domači župnik.  Poslovili smo se z pesmijo  Mišek moj mali, ki nam jo je zapela tokratna gostja in z željo, da bralci in bralke pri branju vztrajajo in se nam pridružijo tudi naslednje leto. A naj ob koncu zapišem še misel, ki jo je gostja povedal na začetku in je bila le povzetek pogovora z patrom Žužkom malce skrajšano:« Nimam časa, da bi bral dobre knjige, jaz berem le najboljše« in zagotovo je to Sveto pismo dodajam jaz.

 
Priloge:
Neznan tip datoteke
sbp0345.jpg
3435_sbp0345.jpg (745,44 KB)
Neznan tip datoteke
sbp0325.jpg
3435_sbp0325.jpg (0,98 MB)
Neznan tip datoteke
sbp0315.jpg
3435_sbp0315.jpg (1,06 MB)
Neznan tip datoteke
sbp0296.jpg
3435_sbp0296.jpg (815,92 KB)
Neznan tip datoteke
sbp0289.jpg
3435_sbp0289.jpg (1,15 MB)
Neznan tip datoteke
sbp0280.jpg
3435_sbp0280.jpg (1,04 MB)
Neznan tip datoteke
sbp0267.jpg
3435_sbp0267.jpg (953,75 KB)
Neznan tip datoteke
sbp0121.jpg
3435_sbp0121.jpg (1,03 MB)
Neznan tip datoteke
sbp0123.jpg
3435_sbp0123.jpg (1,07 MB)
Neznan tip datoteke
sbp0153.jpg
3435_sbp0153.jpg (882,32 KB)
Neznan tip datoteke
sbp0045.jpg
3435_sbp0045.jpg (1,2 MB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo