Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.09.2018

delno oblačno
Zvečer bo zmerno do pretežno oblačno, predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno rahlo deževalo ali rosilo. Krepil se bo jugozahodni veter.
13°C | 16°C
torek, 23.09.2018
12°C | 21°C
sreda, 25.09.2018
1°C | 16°C
četrtek, 26.09.2018
0°C | 15°C
petek, 27.09.2018
2°C | 20°C
Opozorila
Nedelja, 23.9.2018 ob 18h
V drugi polovici noči in jutri zjutraj bodo najmočnejši sunki severnega vetra ponekod v severni in severovzhodni Sloveniji lahko presegli hitrost 70 km na uro.
13°C
16°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Mednarodna vojaška vaja Jadranski udar 2017 ......


LOKALNE SKUPNOSTI, OBVESTILA

| |
01.06.2017      9:04
A A

Mednarodna vojaška vaja Jadranski udar 2017 (ADRIATIC STRIKE 2017)Deli:

Med 4. in 10. junijem bo v Republiki Sloveniji šesto leto zapored potekala mednarodna vojaška vaja Jadranski udar 2017 (angl. Adriatic Strike 2017), na kateri bo Slovenska vojska v sodelovanju z zavezniškimi državami in ob podpori vojaškega letalstva izvedla usposabljanje usmerjevalcev združenega ognja.

Na vaji se pričakuje okoli 500 udeležencev, od tega okoli 250 pripadnikov oboroženih sil iz Avstrije, Belgije, Češke, Črne gore, Danske, Francije, Grčije, Hrvaške, Italije, Kanade, Latvije, Litve, Madžarske, Makedonije, Nemčije, Nizozemske, Poljske, Romunije, Slovaške, Združenih držav Amerike ter Jordanije kot opazovalke. Urjenje postopkov usmerjevalcev zračne podpore bodo podpirale naslednje letalske zmogljivosti:

 

helikopterji:

–       Bell 206, Slovenija

–       Bell 412, Slovenija

–       Cougar AS AL 532, Slovenija

–       Bell OH-58 Kiowa, Avstrija

–       SA 341 Gazela, Črna gora

 

letala:

–       Pilatus PC-9, Slovenija in Hrvaška

–       Pilatus PC-7, Avstrija

–       Aero L-159, Češka

–       Aero L-39, Slovaška

–       AMX, Italija

–       Tornado, Italija

–       SAAB JAS 39 Gripen, Madžarska

 

Zrakoplovi bodo v podporo usposabljanju usmerjevalcev združenega ognja vzletali in pristajali na letališču Cerklje ob Krki, brezpilotna letala na letališču Postojna, zavezniška letala Pilatus PC-9, AMX, Tornado in SAAB JAS 39 Gripen pa bodo izvedbo vaje podpirala z matičnih letališč.

 

Usposabljanje usmerjevalcev združenega ognja bo potekalo na šestih različnih lokacijah po Sloveniji, in sicer na Osrednjem vadišču Slovenske vojske Postojna, kjer bodo zračna plovila, tanki, minometi in topovi zagotavljali ognjeno podporo, ter na širšem območju Soriške Planine, Gotenice, Loke pri Žusmu ter na območju občin Celje in Trbovlje. Večji del usposabljanja bo potekalo v vidnem delu dneva, vse aktivnosti na delovnih točkah pa bodo končane okrog 22. ure.

 

Aktivnosti na terenu bodo potekale po vnaprej določenem scenariju in bodo za okolico v pretežni meri nemoteče, saj bo na terenu le manjše število vojakov in vojaških vozil, uporaba manevrskega streliva bo minimalna, vadbenci se bodo z vozili premikali po javnih cestah in utrjenih gozdnih poteh.

Slovesnost pred začetkom vaje Jadranski udar 2017, ki bo izvedena v okviru dneva odprtih vrat Vojašnice Jerneja Molana, bo v nedeljo, 4. junija, s pričetkom ob 11. uri na letališču Cerklje ob Krki.

  

V občini Loški Potok se bodo glavne aktivnosti dogajale na območju Glažute. Vojaške dejavnosti se bodo izvajale predvsem med lokacijama Gotenice in Glažute, kjer načrtujemo sodelovanje do 20 vojakov in treh vojaških vozil. V manjši meri se bodo izvajali tudi premiki vojaških vozil in vojakov izven Glažute. Na tej lokaciji je predvidena uporaba manevrskega streliva ter efektov poka in dima, ki ne bi smeli biti preveč moteči za okolje.

V tem času  bodo zračni prostor nad Glažuto preletavala tudi letala in helikopterji, ki pa se bodo v glavnem zadrževali neposredno nad lokacijo. Povečane letalske aktivnosti bomo izvajali v treh dnevnih obdobjih: od 09:00 do 12:00, od 14:00 do 17:00 in od 20:00 do najkasneje 22:30.

V petek se bodo vsi scenariji končali najkasneje ob 16:00.

Testno proženje artificij (manevrsko strelivo, detonacijska vrvica, eksplozivna telesa, dimni signali), se bo izvajalo 23. maja ob 10. uri v Glažuti.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Loški Potok? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
September 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.09.2018 | Tečaji in delavnice
Delavnica: Zgodbe rok in krajev
28.09.2018 | Tečaji in delavnice
Vabilo na delavnico: Zgodbe rok in krajev
03.10.2018 | Ostalo
Mobilna vstopna točka VEM

Bodite prvi pri oddaji mnenja.