Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 22.11.2018

oblačno
Ponoči bo oblačno, rahle padavine bodo povsod ponehale. Burja na Primorskem bo še naprej slabela. Najnižje jutranje temperature bodo od -2 do 3, na Primorskem okoli 6 °C.
5°C | 6°C
petek, 23.11.2018
5°C | 6°C
sobota, 24.11.2018
5°C | 8°C
nedelja, 25.11.2018
6°C | 8°C
ponedeljek, 26.11.2018
8°C | 12°C
Opozorila
Torek, 20.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
6°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Odprto pismo ZOS političnim strankam, ki ......


OBČINSKE

| |
25.05.2018      15:16
A A

Odprto pismo ZOS političnim strankam, ki nastopajo na parlamentarnih volitvah


Odnos državne politike do lokalne samouprave se konkretno odraža pri zagotavljanju osnovnih potreb za razvoj in na življenju naših občanov oz. državljanov.


Deli:

Skupščina Združenja občin Slovenije je na svoji 20. redni seji, 23. 5. 2018 v Selnici ob Dravi sprejela


Odprto pismo političnim strankam, ki nastopajo na parlamentarnih volitvah

Spoštovane predstavnice, spoštovani predstavniki političnih strank, ki sodelujete na predčasnih parlamentarnih volitvah 3. junija 2018.

Odnos državne politike do lokalne samouprave se konkretno odraža pri zagotavljanju osnovnih potreb za razvoj in na življenju naših občanov oz. državljanov. Zato vabimo stranke, ki kandidirate v Državni zbor RS na predčasnih volitvah, da predstavite svoja stališča in mnenja glede najpomembnejših vsebin za delovanje lokalne samouprave. Verjamemo, da jih imate razdelane v vaših strategijah in programih.

1. Slovenija je ena od najbolj centraliziranih držav v Evropi. Slovenska ustava predvideva tudi drugi nivo lokalne samouprave - pokrajine. Nekakšna nekontrolirana regionalizacija se ves čas dogaja, formirajo se okrožja CSD-jev, policijski okraji, okraji za potrebe obrambe in civilne zaščite, inšpekcijske območne enote, regionalne razvojne agencije (katerih ustanovitelji so občine oz. so celo deloma v zasebni lasti). Dosedanje sestave Državnega zbora RS niso imele interesa oz. so bili neuspešni pri poizkusih oblikovanja pokrajin. Zanima nas kakšno je vaše stališče do pokrajin in kako bi vi dosegli bistveno okrepitev decentralizacije (v OECD je cca 30% javnih sredstev uporabljeno izpod nivoja države, v Sloveniji pa manj kot 13%)?

2. Tako Evropska unija kot Slovenija se intenzivno pripravljata na novo finančno perspektivo. Po oceni združenj občin kohezijska politika v tej finančni perspektivi nikakor ne zasleduje enakomernega regionalnega razvoja in ne upošteva potreb iz terena. Razvojne razlike med regijami se ne zmanjšujejo, temveč se še povečujejo. V kolikor bo imela vaša stranka možnost odločanja oz. soodločanja o navedeni problematiki bi vprašali na kakšen način boste zagotovili upoštevanje stališč od spodaj navzgor in obrnili razvojne trende v pravo smer?

3. Posebej pereča je problematika financiranja občin. V krizi je bila lokalna samouprava osiromašena in glavni problem je, da ni niti dogovora kdaj bodo prihodki občin krili vse stroške, ki jih občine imajo za zagotavljanje zakonskih nalog. Razkorak med priznanimi stroški po Zakonu o financiranju občin in določeno povprečnino je na letni ravni še vedno cca 80 mio EUR, pri čemer je bilo z zadnjo novelo ZFO v veliki meri umetno zmanjšan pravzaprav še


bistveno večji razkorak med dejanskimi stroški in povprečnino. Zadnja novela ZFO je tudi nedopustno posegla v avtonomijo financiranja lokalne samouprave saj se sedaj po novem povprečnina več ne izračuna, ampak jo določi Državni zbor RS na predlog vlade! Pričakujemo vaše jasno stališče vezano na financiranje lokalne samouprave in s tem na vzpostavitev razmer, da lahko občine zagotovijo našim občanom oz. državljanom primeren standard storitev in infrastrukture za bivanje in razvoj.

4. Ocenjujemo, da je bila velika škoda narejena razvoju lokalne samouprave z določitvijo nezdružljivosti funkcij župana in poslanca. Kakšno je vaše mnenje o zastopanju lokalnih interesov v Državnem zboru RS? Prav tako nas zanima vaše stališče glede povečanja pristojnosti Državnega sveta RS. Kakšno je vaše stališče o ministru za lokalno samoupravo in regionalni razvoj? Kako bi vi vzpostavili sistem aktivne komunikacije ter zagotovitev upoštevanja argumentov lokalnega nivoja ?

V pričakovanju vašega javnega odgovora vas lepo pozdravljamo,

Robert Smrdelj, l.r.
Predsednik Združenja občin Slovenije
Priloge:
PDF
Odprto pismo skupščine ZOS
113644_odprtopismoskupscinezos.pdf (108,5 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI OBČINA LOGATEC? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.