Koliševke so velike kraške udornice, ki nastanejo, ko voda pod površjem raztaplja apnenec in ustvarja podzemne votline. Ko se strop teh votlin poruši, nastane udorna kotanja – koliševka. Te kraške posebnosti niso le geološki pojavi, ampak prava naravna gledališča, kjer najdemo edinstvene razmere: hladnejši mikroklimi, ostanke snega celo v pozno pomladnih mesecih, bogat rastlinski in živalski svet. Z malo sreče lahko v njih opazimo gamse, pa celo medveda, ki se potika po robovih v iskanju hrane.
Tokratni pohod nas bo vodil po okolici Logatca, kjer bomo odkrivali 3500 metrov dolgo Gašpinovo jamo, ki jo je ustvaril tok reke Logaščice. Obiskali bomo tudi znameniti "logaški vulkan", kraško posebnost, ki v vročih poletnih mesecih zajema sapo, da pozimi izbruhne s toplim podzemnim zrakom. Osrednji poudarek letošnjega pohoda pa bo razumevanje, kako je mogočna podzemna Ljubljanica skozi milijone let raztopila in odnesla nepredstavljive količine apnenca proti Črnemu morju ter za seboj pustila veličastne koliševke.
Logatec ni le kraj preteklosti in tradicije, temveč tudi naravoslovnega navdiha in skrivnostne lepote. Pridružite se nam na raziskovanju kraške pokrajine in odkrijte, kaj vse se skriva pod našimi nogami. Vabljeni, da se udeležite dogodkov Naši lepi konci, kjer skupaj z izjemnimi vodniki odkrivamo neprecenljive zaklade našega prostora.
Spremljajte nas tudi na naši Facebook in Instagram strani, kjer redno objavljamo utrinke, vabila in zanimivosti iz naših krajev. Narava vas vabi – naj vas očara!