Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.10.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo v zahodni Sloveniji pretežno jasno. Drugod bo delno jasno, na jugu bo več oblačnosti. Na Primorskem bo pihala šibka do zmerna burja, drugod severovzhodnik.
5°C | 16°C
sreda, 24.10.2018
7°C | 23°C
četrtek, 25.10.2018
7°C | 15°C
petek, 26.10.2018
8°C | 17°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

V Dragomerju ali v Dragomeru


SOSED SOSEDU

| |
20.06.2017      14:01
A A

V Dragomerju ali v Dragomeru


Katera sklanjatev pa je vam bliže? Domačini, s katerimi smo govorili, v en glas podpirajo različico z j. »Tako smo v teh krajih vedno govorili,« nam pojasnijo ter dodajo, da jim je druga sklanjatev tuja in to kljub temu, da jo v zadnjem času v pisani besedi zasledimo bolj pogosto kot različico s podaljšavo. Katera je torej prava, z -j ali brez?


Deli:

Sklanjanje slovenskih zemljepisnih imen si lahko ogledamo že v Slovenskem pravopisu iz leta 2001, v katerem piše, da se Dragomer sklanja s podaljšavo z j. V rodilniku torej uporabljamo iz Dragomerja. Leksikon Slovenska krajevna imena iz leta 1985 pa dopušča uporabo obeh sklanjatev, tako s podaljšavo kot brez, torej tako v Dragomeru kot tudi v Dragomerju. Pokukali smo tudi v Krajevni leksikon Slovenije iz leta 1995, kjer pa nasprotno piše, da se Dragomer sklanja brez podaljšave, torej v Dragomeru.

 

V. L. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!