Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.07.2018

jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 28 do 33 °C.
15°C | 32°C
petek, 20.07.2018
17°C | 31°C
sobota, 21.07.2018
18°C | 29°C
nedelja, 22.07.2018
17°C | 28°C
ponedeljek, 23.07.2018
18°C | 29°C
Opozorila
Četrtek, 19.7.2018 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
32°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Loonshine: ko les ponovno zaživi


SOSED SOSEDU

| |
12.12.2016      8:56
A A

Loonshine: ko les ponovno zaživi


Med nami so različni ustvarjalci, enega ste lahko spoznali v pretekli številki, tokrat pa vam predstavljamo Anjo Armič iz Jordanovega kota, ki ustvarja z lesom pod blagovno znamko Loonshine.


Deli:

Ustvarjalnost spremlja Anjo že od nekdaj: zaključila je srednjo šolo za industrijsko oblikovanje, preskušala se je kot fotografinja, pred časom tudi kot izdelovalka miniatur iz fimo mase. »Oče Slavc se je večkrat lotil izdelovanja drobnih predmetov iz lesa, torej mi je bilo to poznano. Potem pa sem se nekega dne odločila, da svoji hčerki Luni izdelam leseno žlico in tedaj me je obdelava lesa povsem prevzela,« o svojih začetkih pripoveduje Anja. Njen predmet obdelave je les, večinoma avtohton slovenski, največkrat celo iz lokalnega okolja: »Izkoriščam tako barve kot oblike, ki jih je lesu namenila narava. Grče ali korenine so lahko pri klasični obdelavi lesa moteče, a če jih znate izkoristiti, lahko nastanejo zanimive oblike. Veliko izdelkov nastane iz raznih orehov, hrušk ali drugih dreves, ki so desetletja bila priča neki zgodovini. Jaz pravim, da tak les v sebi nosi zgodbe, ki pa se ne končajo s smrtjo drevesa, če lahko tako rečem, ampak so priča novim zgodbam, le da tokrat v drugačni obliki.« Tako izpod njenega dleta – velikokrat ji je v pomoč tudi oče Slavko – prihajajo različni svečniki, servirne deske, grizala za dojenčke, deske za rezanje, obeski, stojala, okvirji … »Včasih tudi reciklirava določen del lesa. Na primer, Slavko je pred časom v strugi Soče našel del balkonske deščice, ki jo je voda že popolnoma zlizala. Kaj vse bi lahko povedala ta deska, če bi bila živa … No, z nekaj tehničnimi posegi, podkrepljenimi z dobro mero ustvarjalnosti, sva jo spremenila v odpirače za pijačo,« pripoveduje Anja o tem, kako lahko ustvarjalcem pride prav tako rekoč vsaka stvar.
Anja ustvarja pod blagovno znamko Loonshine, ki je skovanka iz angleške besede »moonshine«, ki pomeni sij lune. Ko je bilo namreč treba izdelke poimenovati, je kar nekaj časa modrovala o primernem imenu: »Nato pa, ko sem nekega večera o tem razmišljala, je močno sijala luna in ker imam hčerko Luno, sem oboje nekako pokombinirala v Loonshine.« Z očetom Slavkom sta prisotna na številnih sejmih po Sloveniji in ljudje radi posežejo po njunih izdelkih: »Upam, da se mi bo nekoč izplačalo in bi lahko od tega tudi živela. Je pa ustvarjanje kar nalezljivo, kajti tudi mami se je navdušila in izdeluje različne izdelke v servietni tehniki, ki jih prav tako ponuja na naši stojnici.« Anja se je pred časom lotila nekoliko večjega projekta, orehove mizice, načrtuje pa tudi izdelavo lesenih skled – kot pravi, je potrebno samo še postaviti stružnico: »V mislih mi zori še ena ideja, ki se bo poklonila našim družinskim koreninam, in sicer izdelava Napoleonove deske. Armiči naj bi namreč izhajali iz, poenostavljeno rečeno, ostankov njegove vojske. To bo dolga servirna deska, ki verjetno ne bo nikogar pustila ravnodušnega.« 

Mlado ustvarjalko Anjo lahko spremljate na Facebooku pod imenom njene blagovne znamke Loonshine.

 

Gašper Tominc, foto: AA

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!