Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 16.12.2017

oblačno
Oblačno bo. Padavine bodo dopoldne ponehale, najpozneje na jugu države. Pozno popoldne se bo od severa pričelo jasniti. Na Primorskem bo pihala povečini šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 0 do 5, na Primorskem okoli 10 °C.
3°C | 4°C
nedelja, 17.12.2017
-2°C | 3°C
ponedeljek, 18.12.2017
-4°C | 3°C
torek, 19.12.2017
-4°C | 2°C
sreda, 20.12.2017
-2°C | 2°C
Opozorila
Sobota, 16.12.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
4°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Bo Občina Log - Dragomer s svojimi projekti v ......


SOSED SOSEDU

| |
07.12.2015      10:56
A A

Bo Občina Log - Dragomer s svojimi projekti v strategiji razvoja LAS Barje z zaledjem?


Lokalna akcijska skupina (LAS) Barje z zaledjem pripravlja strategijo lokalnega razvoja LAS Barje 2014–2020. Sprejeta strategija je pogoj za črpanje evropskih sredstev v tem obdobju, podpirati pa mora tudi uresničevanje ciljev programov lokalnega razvoja, za katere je Evropska komisija uvedla pristop »lokalni razvoj, ki ga vodijo skupnosti« (tim CLLD oziroma "Community Led Local Development"; v prejšnjem finančnem obdobju program LEADER). Pristop kot prioritete navaja: ustvarjanje novih delovnih mest, osnovne storitve na podeželju, varstvo okolja in ohranjanje narave ter večjo vključenost mladih in žensk ter drugih ranljivih skupin.


Deli:

Prvi korak pri pripravi strategije LAS Barje z zaledjem je bil namenjen pridobivanju informacij iz lokalnega okolja na petih delavnicah, ki so se dotikale prav toliko tematskih področij: narava, kultura, kmetijstvo in podjetništvo, turizem ter infrastruktura. Podpisana sva se udeležila treh tematskih delavnic s področja narave, kulture in turizma kot zainteresirana posameznika. Na delavnicah so sodelovali predstavniki javnih zavodov, občin, društev in posamezniki, po metodi svetovna kavarna pa jih je vodila Miša Novak, moderatorka z bogatimi izkušnjami na področju strateškega in trženjskega načrtovanja za podjetja in lokalne skupnosti. Uvodoma nam je predstavila evropske cilje lokalnega razvoja, ki ga vodijo skupnosti, nato pa namen in pričakovane rezultate delavnic ter potek dela. Namen vsake tematske delavnice je bil identifikacija izzivov s terena, pričakovani rezultat pa nabor konkretnih projektnih idej za oblikovanje prioritet in ukrepov za strategijo razvoja Barja. Zapisniki tematskih delavnic predstavljajo pomembno osnovo za nadaljnje korake pri oblikovanju strategije.
V delovnih skupinah smo odgovarjali na dve vprašanji: kateri izzivi so pred nami do leta 2020 in s katerimi projekti bomo naslovili te izzive. Delo je potekalo v skupinah v treh korakih: zapisovanje povsem konkretnih izzivov pri izvajanju ali načrtovanju projektov, potem pa oblikovanje treh skupnih izzivov, v katerih je lahko vsak član skupine prepoznal tudi svoje. Odmik od posamičnega izziva na višjo raven je bil za vse člane skupine kar težak zalogaj. Nato smo se člani delovnih skupin pomešali in izmenjali že zapisane izzive s člani drugih skupin ter na osnovi razprave dodali še nove. Vsak poročevalec je nato predstavil po tri skupine izzivov, moderatorka pa je iz teh predstavitev, skupaj z nami, pripravila nazbor ključnih izzivov po vsebinskih sklopih. Na področju narave so ključni izzivi razporejeni v pet vsebinskih sklopov (prioritet): padec bio-diverzitete, vzpostavitev ravnovesja človek–narava, vrednotenje narave, obiskovalna infrastruktura in interpretacija, sodelovanje, povezovanje, sinergije, osveščanje; na področju turizma v sedem: povezovanje, zavedanje, obiskovalna infrastruktura, razlikovalni produkti, podjetništvo, trženje in trajnostni razvoj; na področju kulture pa v tri: turistična valorizacija kulture, aktiviranje in osveščanje ljudi ter povezovanje in pretok.
Nabor projektov in idej smo dobili na isti način. Na področju narave je bilo predlaganih 42 projektov, turizma 49 in kulture 38. Nekateri projekti so že v teku in potrebujejo dodatne finančne vire, druge bi želeli nadgraditi, tretji pa so šele ideje, ki jih bo potrebno s potencialnimi partnerji in s podporo občin razviti. Podpisana sva se udeležila delavnic z ambicijo v obstoječih in novih projektih najti belo liso razvoja Barja z zaledjem, ki bi jo s svojimi projekti lahko zapolnila občina Log - Dragomer. Predlagala sva tri projektne ideje na področju kulture, narave in turizma. 


Olga Drofenik, Darijan Novak

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!