Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 16.10.2018

oblačno
Danes bo pretežno oblačno, nekaj manj oblačnosti bo v severni Sloveniji. Predvsem v južni polovici bodo občasno možne rahle krajevne padavine. Najvišje dnevne temperature bodo od 15 do 18, na Primorskem do 21 °C.
10°C | 17°C
sreda, 17.10.2018
12°C | 19°C
četrtek, 18.10.2018
10°C | 21°C
petek, 19.10.2018
11°C | 21°C
sobota, 20.10.2018
9°C | 21°C
Opozorila
Torek, 16.10.2018 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
17°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Rastem s knjigo: spodbujanje bralne kulture ......


ŠOLSTVO

| |
20.06.2018      9:50
A A

Rastem s knjigo: spodbujanje bralne kulture pri učencihDeli:

Branje je temeljnega pomena za človeka in človeštvo ter vsesplošen napredek, žal pa zadnje čase zelo upada zanimanje zanj. V OŠ Log - Dragomer mu zaradi tega posvečamo veliko pozornosti. Da bi ohranili ali povečali ljubezen do branja, se vključujemo tudi v razne projekte, ki to dejavnost spodbujajo. Eden takih je nacionalni projekt Rastem s knjigo OŠ za učence 7. razreda, v katerega smo vključeni že od vsega začetka. V sodelovanju s Kulturnim centrom Vrhnika smo marca letos izvedli kulturni dan za učence 7. razreda in jim predstavili Cankarjevo knjižnico Vrhnika in druge kulturne ustanove našega kraja.
Uvodni uri sta potekali v Cankarjevi knjižnici, kjer jih je tudi to šolsko leto prijazno sprejela knjižničarka Zlata Brezovar. Predstavila jim je knjižnico, postavitev gradiva, domoznanstvo in raznolike dejavnosti knjižnice. Izvedeli so nekaj več o projektu, darilni knjigi in njenem avtorju. Ob koncu druženja so učenci prejeli knjigo, ki jo na podlagi javnega razpisa izbere javna agencija za knjigo, letos je to mladinski roman pisatelja Mihe Mazzinija Zvezde vabijo. V drugem delu kulturnega dneva so učenci obiskali razstavišče Moja Ljubljanica, kjer so spoznali zgodovinsko poselitev Vrhnike od prazgodovine do srednjega veka.

Kulturni dan se je izkazal za uspešnega, saj so se učenci veliko novega naučili. V dar so v knjižnici prejeli izvirno slovensko leposlovno mladinsko delo Zvezde vabijo, ki smo ga že na začetku šolskega leta uvrstili na seznam domačega branja. Roman je prejel tudi nagrado Modra ptica 2016. Učenci so knjigo hitro prebrali, saj je tematika izjemno zanimiva in aktualna: resničnosti šovi, nevarnosti spleta, samopodoba, ljubezen, medvrstniško nasilje, neurejene družinske razmere (alkoholizem, brezposelnost, ločitev) … Roman je problemski, ljubezenski, detektivski, o prijateljstvu … Pri urah slovenščine so sledili pogovori o knjigi, ki so jo učenci dobili v dar in prebrali za domače branje. Konec maja pa smo v šolski knjižnici za sedmošolce organizirali knjižno čajanko Branje je kul, na kateri smo se pogovarjali o knjigah s podobno tematiko, prijateljstvu ter varni uporabi spleta in sodobne tehnologije. Učenci so v skupinah debatirali na izbrano temo ter na koncu svoja razmišljanja predstavili ostalim sošolcem. Plakati, ki so pri tem nastali, so bili razstavljeni v knjižnici.

Izbor knjig v projektu Rastem s knjigo je izvrsten, tematika zelo sodobna, zato bomo z njim v naslednjih letih še nadaljevali. Branje se bo z letošnjo knjigo Zvezde vabijo prav gotovo povečalo. Naj živi branje!

 

Knjižničarka Urška Jesenko

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!