Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Gasilci v pripravljenosti, napovedi se niso ......


OBČINSKE

| |
15.11.2012      15:56
A A

Gasilci v pripravljenosti, napovedi se niso uresničile


Log – Dragomer, 5. in 6. november 2012 – Medtem ko so predvsem vzhodni del Slovenije prizadele silovite poplave z več sto milijonsko škodo, se napovedi močnega deževja v osrednji Sloveniji k sreči niso uresničile, Arso je namreč napovedal oranžni alarm. A kot poudarja log – dragomerški župan Mladen Sumina je ekstremno vreme vedno bolj pogosto, s tem pa se veča tudi poplavna ogroženost, zato preventiva ni odveč, a ne na račun sosedov.


Deli:

Potem, ko so v soboto na Arsu izdali oranžni alarm za konec tedna, predvsem za nedeljo in ponedeljek, so bili tudi v Občini Log – Dragomer pripravljeni na najhujše. Civilna zaščita je v pripravljenosti že od nedelje, nam je pojasnil log – dragomerški župan Mladen Sumina: »Poveljnik civilne zaščite je izdal usmeritve štabu CZ in operativnim enotam ter pogodbenim izvajalcem ukrepov ob naravnih in drugih nesrečah. Pripravljenost in dosegljivost enot bo zagotovljena.« Tudi tokrat so bili glede na izkušnje iz preteklosti najbolj pozorni na hudournike. »Največja nevarnost prelitja hudourniških voda in poplav preti ob potokih Snežak v Dragomerju in Molščice na Logu. Nekoliko manjša nevarnost je še ob Petrovem potoku v Jordanovem kotu na Logu. Kot običajno so možni vdori talnih in površinskih voda v hiše in druga poslopja. Možni so tudi vdori in plazenje zemljin,« je pred napovedanim obilnim deževjem na občinski spletni strani opozoril Sumina.

Potoki niso prestopili bregov

V pripravljenosti so bili gasilci obeh prostovoljnih društev, ki so opazovali pretoke. Ti tokrat niso bili kritični, tudi zaradi večjih in manjših protipoplavnih ukrepov, ki jih je občina izvedla v lanskem letu. Ob poplavah septembra pred dvema letoma sta bila najbolj kritična potoka Malenščica in Snešak. Potok Malenščico so sicer z velikimi težavami lani celovito uredili, naj spomnimo na težave pri pridobivanju soglasij in medsosedske spore, in pretok za nekajkrat povečali. Struga Malenščice je bila tokrat ob najhujšem deževju napolnjena tretjinsko, če potoka lani ne bi sanirali pa bi najverjetneje zopet prestopil bregove in poplavil bližnje hiše, je poudaril župan. Ta je dodal, da so z manjšimi ukrepi, čiščenjem zadrževalnika Snešak in struge Molščice,  nekaj naredili tudi za protipoplavno ogroženost ob teh dveh potokih. A ker sta ob močnem deževju nepredvidljiva, predvsem hudournik Snešak, ju bo potrebno v prihodnjih letih celoviteje reševati. Arso skupaj z občino že pripravlja projekt za sanacijo Molščice, v prvih povojih pa je tudi priprava OPPN Snešak.


Župan poziva k lastnim ukrepom za protipoplavno varnost

»Predvsem v pogledu zaščite lastnega premoženja, vendar ne na račun sosednjega.,« je dodal Sumina, ki je pojasnil, da ne bi bilo odveč, če bi ljudje na ogroženih območjih doma preventivno imeli protipoplavne vreče, pesek in druga sredstva s katerimi se da preprečiti vdor vode v objekte. Sumina priporoča še redno čiščenje meteornih kanalov, ki naj bi potekali v odprtih kanalih, saj je potem čiščenje lažje. Sicer pa spremljajte informacije o stanju poplavne varnosti v vašem in v sosednjih krajih v medijih, preko prijateljev, občine,.. Spremljajte radarsko sliko padavin in stanje bližnjih voda.

 

Vesna Erjavec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!