Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.11.2017

delno oblačno
Popoldne bo delno jasno, predvsem po nižinah osrednje in jugovzhodne Slovenije bo ostalo precej nizke oblačnosti. Burja na Primorskem bo slabela in do večera ponehala. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 9, na Primorskem do 15 °C.
1°C | 8°C
nedelja, 19.11.2017
1°C | 8°C
ponedeljek, 20.11.2017
-1°C | 9°C
torek, 21.11.2017
1°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
7°C | 12°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
8°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Ta veseli dan kulture s pisateljico Mileno ......


KULTURA

| |
07.12.2015      12:12
A A

Ta veseli dan kulture s pisateljico Mileno Miklavčič


Ob 215. obletnici rojstva Franceta Prešerna so muzeji, galerije in številne druge kulturne ustanove po Sloveniji tradicionalno povabile na brezplačne predstave, razstave, koncerte in dogodke. Na ta dan je potekalo več kot 380 dogodkov, eden izmed njih tudi v osnovni šoli Log - Dragomer. Kulturno-umetniško društvo Kosec je v goste ob tej priložnosti povabilo žirovsko pisateljico Mileno Miklavčič, ki je predstavila svojo zelo odmevno knjigo z naslovom Ogenj, rit in kače niso za igrače, etnološko obarvani večer pa je popestrila še mlada violinistka Petra Herič.


Deli:

Koščevi kulturniki so v večnamenskemu prostoru osnovne šole tokrat pripravili romantično vzdušje. Obiskovalce je presenetil prijeten ambient s svečami, na mizah so dišali piškoti, postregli pa so jim še s toplim čajem. V tem intimnem ozračju je svojo knjigo Ogenj, rit in kače niso za igrače predstavila pisateljica Milena Miklavčič. Ta je v etnološko raziskovalni knjigi na okoli 350 straneh opisala slovenske običaje in razkrila intimne podrobnosti iz življenja naših prababic, pradedkov ter babic in dedkov, pokukala pa je tudi v slovenske spalnice preteklosti. V knjigi je več kot 1600 ljudi, starih med 75 in 98 let, razkrilo zgodbe, ki so jih starejše generacije največkrat potisnile v ozadje, tako da jih mlajše niti niso imele možnosti slišati. Gre torej za pogled na začetek 20. stoletja, ko je bilo spodnje perilo prej redkost kot pravilo, ko je bila spolnost tabu in se o njej ni veliko vedelo in govorilo, ko so ženske pri porodih umirale. Knjiga je dvignila precej prahu, saj je pravzaprav prva, ki na poljuden, a etnološki način popisuje spolne običaje naših prednikov z začetka 20. stoletja na Slovenskem. Po mnenju bralcev in tudi strokovnjakov knjiga sodi med tiste, ki bi jih morala imeti doma vsaka družina in se ob njej pogovarjati tudi o lastnih intimnejših družinskih zgodbah. O knjigi je bil v produkciji Dokumentarnega programa RTV SLO posnet dokumentarni film, knjiga pa je še vedno uvrščena med prve tri najbolj rezervirane knjige v slovenskih knjižnicah.
S svojo knjigo je pisateljica gostovala po vsej Sloveniji, 250 pogovorno-literarnih srečanj pa je obiskalo več kot 12.000 ljudi. Etnološko obarvan večer je tudi v večnamensko dvorano osnovne šole privabil veliko obiskovalcev, pisateljica pa je spregovorila o sebi in knjigi, med drugim je razkrila, kaj jo je spodbudilo k pisanju knjige in kako je ta nastajala. Svoje zgodbe iz mladosti so nato s pisateljico in ostalimi zbranimi delili tudi obiskovalci.

Kulturni večer je popestrila mlada občanka Petra Herič, ki svoje znanje igranja violine nadgrajuje že 14 let, trenutno je študentka 2. letnika akademije za glasbo, smer violina, pri profesorju Primožu Novšaku. Občinstvu se je ob spremljavi Mojce Lorber predstavila z odlomkom iz opere Carmen.

 

V. L.
Foto: Zlatko _Verbič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!