Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.11.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo zmerno, ponekod tudi pretežno oblačno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 6 do 13 °C.
0°C | 8°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 13°C
četrtek, 23.11.2017
5°C | 12°C
petek, 24.11.2017
2°C | 13°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 12h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
8°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

KUD Kosec tokrat malo drugače


KULTURA

| |
11.11.2013      15:54
A A

KUD Kosec tokrat malo drugače


V oktobru in novembru je bilo v KUD Kosec na sporedu pridobivanje znanja iz zgodovine, umetnosti in literature, prste smo razmigali ob ustvarjalnih delavnicah, noge pa pri odkrivanju zanimivih kotičkov našega Barja.


Foto: KUD Kosec
Foto: KUD Kosec
Deli:

Organizirali smo skupno fotografsko razstavo Ljubljansko barje in človek, ki predstavlja življenje na Barju s poudarkom na življenju ob vodi in z vodo. Naši krajani so si lahko ogledali stare fotografije Ljubljanskega barja in ljudi, povezanih s tem specifičnim okoljem. Razstava je bila na ogled v večnamenskem prostoru OŠ Log - Dragomer, kar je zelo pomembno z vidika vzgajanja najmlajših. Učenci so tako ob učni snovi, ki je sestavni del načrtovanega šolskega izobraževalnega programa, pridobili še več znanja o preteklosti in zgodovini Barja ter si popestrili učne urice.

Konec oktobra smo skupaj preživeli urico smeha ob ogledu monokomedije Oh, teater. Predstava se je odvijala v gasilskem domu na Logu. Igralka Barbara Vidovič se je duhovito predstavila v treh ženskih vlogah.

 

Sekcija za spoznavanje zdravilnih zelišč
V sekciji za spoznavanje zdravilnih zelišč pod mentorstvom Ljubice Malavašič smo sončen sobotni popoldan v oktobru preživeli v naravi. Odpravili smo se na sprehod po kolovozni poti na Barju v smeri Bevk, med avtocesto in Malim placom. Med sprehodom smo spoznavali zelišča, pri marsikaterem pa smo že vedeli, kako se uporablja v zdravilne namene ali kako drugače – kot pripravek, surovo oziroma namočeno v žganje. Ogledali smo si posamezne rastline, na katere smo naleteli v naravi. O vsaki smo se pogovorili ter izvedeli marsikaj o njeni  uporabi in lastnostih.

Med prvimi smo zagledali navadno koprivo, ki jo vsi dobro poznamo, seveda predvsem po tem, da je pekoča in da je ni zdravo preveč prijemati z golimi rokami. Je pa to izjemno zdravilna rastlina, katere poparek je zdravilen za čiščenje krvi. Uporabljamo jo tudi kot prilogo k jedem, na enak način kot špinačo.

Ob prečkanju ceste je na nasipu rasel že oveneli in posušeni gozdni repinec s svojimi oprijemljivimi cofki. Rahlo porjavela ostarela socvetja je povešala ob poti zlata rozga, ki je na Barju in v kotičkih naših vrtov zelo pogosta rastlina. Je precej agresivna s svojim širjenjem; izvedeli smo, da to ni naša avtohtona rastlina.

V obrobnem grmovju na Barju pogosto najdemo črni trn (prunus spinosa). To je grm, ki ga v pomladanskem času krasijo drobni beli cvetki, v jesenskem času pa črne jagode. Smo ga tudi pokusili, je užiten, ampak trpek, stisne usta skupaj. Po prvi slani ne bo več tega trpkega okusa. Trnulje lahko predelamo v marmelado, sok, liker in druge alkoholne pijače ali jih vlagamo v kis. Listje se uporablja za čaj. Les črnega trna je zelo trd. Je dober les za kurjenje ognja, saj proizvaja veliko toplote in malo dima.

Zanimivo barjansko drevo je jelša, ki jo v tem letnem času med še vedno zelenimi listi krasijo moški podolgovati storžki in ženski okrogli cvetki. To je dvodomna rastlina, ki ima na drevesu istočasno moške in ženske cvetove.
Na sredi kolovoza smo našli sporiš ali železnjak, ki je neopazna drobnocvetna, dejansko pa zelo zdravilna rastlinica; Rimljani so jo imenovali celo "sveta rastlina".

Gospa Milica nam je pokazala ambrozijo, izjemno alergeno rastlino, ki prav tako ni avtohtona na našem območju, je pa zelo invazivna. Zanjo je značilno, da se zelo hitro širi in jo je mogoče omejiti samo s puljenjem, preden razvije plodove. Vsaka rastlina na leto razvije okrog 2.500 semen, ki v zemlji ostanejo živa celih 20 let.

V skupini nas je bilo deset, ugotovili smo, da vsak nekaj ve in pozna ter da se ob takem sprehodu lahko vsak od nas veliko novega nauči in spozna kakšno novo koristno rastlino. Z večkratnimi srečanji bi lahko spoznali še marsikaj: iz česa vse je možno skuhati marmelado, čaj, kako se pripravi domač jägermeister oziroma grenčica,  domač sirup in drugo.

Sprehod smo zaključili s čajem iz zelišč z domačega vrta, melise, mete in žajblja, ter ugotovili, da je bil sprehod prijetno in koristno doživetje, ki ga bomo še ponovili.
Iva Urbanc


Literarna sekcija – bralni krožek
Prvo jesensko srečanje članov bralnega krožka (23. oktobra) smo začeli s spoznavanjem okvirnega načrta, ki bo od obravnavanja zamejskih avtorjev, torej s Tržaškega, prešel na avtorje Koroške in osrednje Slovenije. Za začetek smo se posvetili Maji Haderlap in njenemu delu Angel pozabe, ki je v nemškem prostoru doživelo izjemen sprejem, pospremljen s številnimi priznanji, v slovenskem pa si po izidu prevoda utira pot in tudi nam v popolnoma novi luči odstira Koroško ter njena boleče nerešena, odrinjena ali pa napol pozabljena vprašanja. Prav zaradi te večplastnosti, izjemne občutljivosti za narodnostno problematiko na stičišču dveh kultur in pretresljive izpovednosti smo se odločili, da se bomo temu izjemnemu romanu posvetili še enkrat, in sicer 13. novembra. Drugo srečanje v decembru pa bomo posvetili Goranu Vojnoviću in njegovemu delu Jugoslavija, moja dežela.
Alenka Logar Pleško


Pomoč učencem osnovne šole 
Takoj v začetku meseca oktobra so mentorji za angleščino, slovenščino in matematiko začeli brezplačno učno pomoč za učence osnovne šole. Letos so učenci dobili pomoč tudi pri fiziki.
Iščemo pa nove mentorje, ki bi bili pripravljeni vsaj občasno pomagati pri slovenščini in kemiji. Vabimo nove mentorje, da se nam pridružijo. Učna srečanja z učenci so vsak četrtek ob 17. uri v občinski sejni sobi.
Nika Gams in Olga Drofenik


KUD Kosec
Anica Vengust


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!