Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.11.2017

pretežno oblačno
Danes bo zmerno, ponekod tudi pretežno oblačno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 6 do 13 °C.
0°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
6°C | 12°C
petek, 24.11.2017
3°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
5°C | 11°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

KUD Kosec skozi oči zdravja


KULTURA

| |
06.12.2013      12:30
A A

KUD Kosec skozi oči zdravja


Ko pomislimo na srečo, je na prvem mestu gotovo zdravje. Danes vemo, da se je za zdravje treba dovolj gibati na svežem zraku. Starejši ko smo, bolj potrebujemo gibanje. Na drugem mestu je prav gotovo pravilna prehrana. Ker prihaja obdobje ohladitve z malo sončnimi dnevi, se pogosteje pojavljajo neprijetni prehladi, nahodi, virusi. Vsi ti nepridipravi nam oslabijo telo za več dni ali tednov.


Deli:

Zato smo v okviru Zeliščne sekcije pod vodstvom Ljubice Malavašič novembra na Osnovni šoli Log - Dragomer organizirali predavanje o zeliščih in njihovi uporabi. Predavali sta Tadeja Vadnjal in Ana Ilar, ki že vrsto let raziskujeta pisani svet barjanskih zelišč. Celovitejše poznavanje okolja, v katerem živimo, pomeni tudi boljše vrednotenje tega prostora, prav s tem namenom pa sta tudi ustanovili Društvo za sožitje z naravo. Predavateljici sta spregovorili o zdravilnih zeliščih v vsakdanji uporabi, o tem, kako si pomagamo pri prehodnih obolenjih, in o tem, kdaj je primeren čas za pobiranje zelišč na vrtu v jesensko-zimskem obdobju. Poučili sta nas, da morajo biti rastline, ki jih uporabljamo za razne napitke, čaje in mazila, iz naših krajev, od tam, kjer živimo. Tadeja Vadnjal in Ana Ilar sta se zelo potrudili in nabrali za celo košaro rastlin, za uvod sta skuhali in nam ponudili okusen čaj, zraven pa domači kruh s kapucinkinim namazom; nato sta predstavljali rastlino za rastlino in opisali njihove značilnosti. Spoznali smo, da se regrat lahko nabira vse leto, da je regratova korenina najbolj zdrava, da lahko kapucinke – tako cvetove kot liste – jemo sveže in surove v solati ali kot namaz, da so tudi naravni antibiotik proti prehladu. Semena kapucink se lahko uporabijo na isti način kot kapre. Ameriški slamnik je dvoletna oz. troletna rastlina, po tem obdobju pa jo je treba pomladiti. Ni dober za čaj, je pa odličen za izdelavo tinkture. Uporablja se za lepo barvo čaja, namesto njega pa lahko uporabimo tudi ognjič. Čaj iz sveže nabranega peteršilja in ognjičevih cvetov je odličen proti vnetju; peteršilj ima veliko železa, zato zelo odvaja vodo. Čaj iz mete, timijana in koprive razkužuje, ingver je dober za migreno. Sveže ali posušene koprive skuhamo, sesekljamo in iz njih iztisnemo sok ali jih damo v testo, iz katerega naredimo rezance. Predavateljici sta nas popeljali v svet zelišč in nam nanizali toliko zanimivega, da je ura kazala že krepko čez osmo zvečer, udeleženci predavanja pa bi se še kar pogovarjali in si izmenjevali izkušnje ter postavljali vprašanja.

V mesecu novembru so nas likovne delavnice, ki so potekale v KUD Kosec, popeljale od izdelovanja jesenskih venčkov do ekovoščilnic. Vodila jih je Ljubica Malavašič. Venčke smo spletali iz vrbovih vej, Ljubica pa je nekaj venčkov pripravila iz trtnih vej. Nabrala je plodove in storže dreves in grmov, dodala še nekaj posušenih cvetov jesenskih barv in okrasnih jabolk. Draga je prinesla smrekove vejice, da smo pod Marinkinim vodstvom lahko začeli veselo plesti. Pletenje iz vrb je prava umetnost, saj moraš vejo najprej malo zmehčati, jo pobožati, da se upogne, in šele nato se lahko lotiš prepletanja v venček. Ko nam je to uspelo, smo nanje prilepili naravne plodove, in z domišljijo posameznika ter s pomočjo Ljubice je bila pot do umetnosti odprta. Tako smo izdelali unikatne venčke za na vhodna vrata ali okna. Za novo leto lahko venčku dodamo nekaj rdečega ali svetlečega in že je tu božični venec. Ekovoščilnice so bile res prave ekološke voščilnice. Izdelovali smo jih iz reklamnih ponudb, starih voščilnic ter stisnjenih in posušenih pisanih (zlato rumenih, rdeče-zelenih) drevesnih listov. Vsak posameznik je ustvarjal in izdelal enkratne, resnično lepe voščilnice.

In ker je tu november in se bliža prva adventna nedelja, smo v Odboru za kulturno dediščino organizirali tudi izdelavo adventnih venčkov. Delavnica je potekala v dragomerškem gasilskem domu. Adventne venčke, tradicionalni okras, ki v času praznikov krasi naše mize, so udeleženci izdelovali večinoma iz naravnega zimzelenega rastlinja in mahu. Okrasili so jih z naravnimi materiali, kot so orehi, storži. Udeleženci so bili prepuščeni svoji iznajdljivosti in domišljiji. Tako so venčki dobivali svojo pravo podobo. Na koncu so jih okrasili s štirimi svečkami in z raznimi drobnimi dodatki.

Vse delavnice so potekale v prijetnem vzdušju in sproščenosti. Udeleženci so s svojimi izdelki odhajali domov veseli in zadovoljni.

Da pa nismo bili v društvu samo v stiku z naravo, smo v likovni sekciji oz. v okviru ročnih spretnosti pod mentorstvom Nevene Kralj začeli s šiviljskim tečajem. Naučili smo se osnov šivanja  ravni vbod, entlanje. Ponosni smo, da že znamo šivati, narediti različne gumbnice ali zamenjati zadrgo. In marsikatera strgana hlačnica ali zadrga ne bo pristala v smeteh. S pridobljenim znanjem bomo z lahkoto sami popravili načeta oblačila in naš mesečni finančni proračun ne bo utrpel izdatka za nakup novih oblačil.

Poleg naštetih delavnic smo organizirali tudi gostovanje kulturnega društva MENIŠIJA iz Begunj pri Cerknici, ki se nam je zadnji novembrski dan v gasilskem domu na Logu predstavilo z delom »ČRNA KOMEDIJA« Petra Shafferja. Gledalci so uživali, sodelovali in bili zadovoljni s predstavo.

Da pa ne bi samo ustvarjali, smo tudi v novembru v Sekciji DVIG pod vodstvom Olge Drofenik organizirali dve skupini tečajnikov tujega jezika. Nadaljevalni tečaj angleščine za eno skupino študentov poteka že od začetka oktobra. Poleg učenja o tem, kako se pogovoriti v različnih okoljih (pri nakupovanju, na letališču, pri rezervaciji hotela, prijavi v hotelu in zapuščanju hotela), ter ponavljanja, kar smo si zapomnili od pomladi, se pripravljamo tudi na božični čas – naučili se bomo zapeti Sveto noč v angleškem jeziku. Druga skupina je učenje začela novembra, in to z novo profesorico, gospo Milojko Babšek. Oba tečaja potekata v občinski sejni sobi.

V novembru je bila aktivna tudi literarna sekcija. Člani bralnega krožka so se zbrali dvakrat in svojo pozornost še enkrat namenili Maji Haderlap ter njenemu pretresljivemu delu Angel pozabe, potem pa so se seznanili še z zadnjim romanom Gorana Vojnovića Jugoslavija, moja dežela, ki je letos osvojil nagrado kresnik in v nas obudil spomine na polpretekli čas s številnimi etičnimi vprašanji, dilemami in usodnimi odločitvami, ki so spremljale izbruh nedoumljivega sovraštva in bratomornega klanja ob razpadu bivše skupne domovine in se boleče  dotaknile vsakega izmed nas.

 

KUD Kosec

Anica Vengust


FOTO: KUD Kosec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Log - Dragomer!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!