Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Ponoči se bo od zahoda postopoma pooblačilo, nekaj jasnine bo zjutraj še na severovzhodu. Tam bo ponekod pihal jugozahodnik. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 6, na Primorskem od 7 do 10°C.
6°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 4°C
ponedeljek, 27.11.2017
-3°C | 5°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 6°C
sreda, 29.11.2017
2°C | 2°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
12°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Dnevi medgeneracijskega učenja


ŠOLSTVO, PROSTOVOLJSTVO

| |
29.11.2013      11:21
A A

Dnevi medgeneracijskega učenja


V tednu , ki je za nami je potekal Teden medgeneracijskega učenja na Ljudskih univerzah po Sloveniji. Nekaj utrinkov z otvoritvene prireditve Sinergija za učenje, ki je potekala na Cenetu Štuparju Ljubljana predstavljamo tudi tukaj.


Deli:

Pod okriljem Zveze ljudskih univerz Slovenije in ob finančni podpori Ministrstva za izobraževanje, znanost in 
šport na Ljudskih univerzah so vrata odprli Centri medgeneracijskega učenja (CMU). Namenjeni so spodbujanju pretoka znanja in ustvarjanju vzajemne sinergije, ki nastane pri tovrstni medgeneracijski izmenjavi. 

 

 V CMU se je mogoče brezplačno vključiti v raznovrstne, skrbno načrtovane in vsebinsko pestre dogodke, ki zadovoljijo najrazličnejše potrebe. Njihovo povezovalno in izobraževalno vlogo je prepoznal tudi častni pokrovitelj projekta predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, ki ob tem dodaja: »Znanje nima let in ne pozna starosti. Bolj ko ga deliš, več ga imaš in več ko ga dobiš, bolj ga ceniš. Morda se sliši čudno, je pa čudovito

 

Prireditev, namenjena predstavitvi delovanja centrov medgeneracijskega učenja, je v sproščenem vzdušju izpostavila tudi problematiko pogosto neupravičenih stereotipov, ki se med predstavniki različnih generacij pojavijo zaradi nezadostne komunikacije in pomanjkanja informacij. Moderatorka Anja Križnik Tomažin je iz tega razloga na začetku izpostavila vlogo  medgeneracijskega prenosa znanja, ki posamezniku daje širino, saj doprinese k razumevanju stališč in ravnanj posamezne generacije ter tako gladi medgeneracijski šum in pomembno vpliva na družbeni napredek.

 

Sodelovanje vseh generacij je tako po njenem mnenju ključno za pozitiven izhod iz vsesplošnega negativizma, ki ga je prinesla gospodarska kriza. O zgoraj naštetem je Anja na okrogli mizi razpravljala z gosti, tudi častnimi ambasadorji projekta, in sicer s Tanjo Žakelj, zmagovalko v skupnem seštevku svetovnega pokala v olimpijskem krosu, slovensko kolesarko leta 2013 in predstavnico najmlajše generacije Y; Tinkaro Kovač, priznano slovensko glasbenico in predstavnico generacije X; Zvezdano Mlakar, igralko, voditeljico in predstavnico generacije otrok blaginje ter Mitjo Rotovnikom, direktorjem Cankarjevega doma ter predstavnikom generacije veteranov.

 

Ljubljanski dnevi medgeneracijskega učenja, ki jih podpira tudi župan MOL Zoran Janković, so se v prostorih Ceneta Štuparja - Izobraževalnega centra Ljubljana pričeli s polno paro. Največ pozornosti so požele delavnice Uspešno podjetništvo brez informacijske podpore, kjer je obrtnik leta 2012 Marko Kajzer preko namizne igre Firma Kids na zabaven način podal poslovne nasvete dijakom, članom podjetniškega krožka na Srednji ekonomski šoli Ljubljana. Na okrogli mizi Kultura za vse okuse in generacijeki jo je moderirala Zvezdana Mlakar, pa so Tinkara Kovač, Murat in Mitja Rotovnik o povezovalni vlogi kulture razglabljali z veterani in otroci, ki so z žarom delili tudi svoja stališča.

 

Na delavnici Ne bojim se te, sodobna tehnologija! so predstavniki mlajših generacij veterane, željne znanja in razumevanja delovanja naprav, poučili o uporabi tabličnih računalnikov in mobilnih telefonov, ki jih je ob tej priložnosti posodila družba Si.mobil. Ganljiva pa je bila tudi osebna pripoved mladostnika iz Afganistana, ki je skupaj z družino zapustil domovino in se soočil z mnogimi kulturnimi šoki ter razlikami med načinom življenja. Delavnice, ki se nadaljujejo tudi v prihodnjih dneh, so  predstavile vse tri prevladujoče modele medgeneracijskega sodelovanja, saj upoštevajo situacije, kjer so starejši kot mentorji in svetovalci mlajšim; tiste, kjer lahko mlajši poučujejo starejše in tudi tiste, namenjene vzpostavljanju heterogenih skupin, ki si s skupnimi močmi prizadevajo za izboljšanje življenja v skupnosti.

 

Centri medgeneracijskega učenja s skrbno zastavljenim programom predstavljajo projekt, ki odraža potrebe čisto vseh generacij v Sloveniji, saj s svojo združevalno, povezovalno in izobraževalno noto prinašajo zagon za izboljšanje življenja v skupnosti in delujejo kot dodatna spodbuda za aktivno učenje v vseh življenjskih obdobjih. S spodbudo za osebnostno rast, izboljšanje medgeneracijskega položaja in z željo po premostitvi nastale zevi med generacijami, vas zato najlepše vabimo, da se nam na njih pridružite tudi vi.
Priloge:
Neznan tip datoteke
Zvočni prispevek z radia
18933_reportaza_radio_cene_stupar_izave_teden_medgeneracijskega_ucenja.mp3 (1,92 MB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Cene Štupar - Center za izobraževanje Ljubljana? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Cene Štupar - Center za izobraževanje Ljubljana
Cene Štupar - Center za izobraževanje Ljubljana
Linhartova 13
Tel:(01) 234 44 02
Koledar dogodkov Preglej vse
November 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
25.11.201 | Tečaji in delavnice
1. spominsko srečanje dr. Janeza Ruglja
25.11.201 | Tečaji in delavnice
Psihopatologija v luči psihološke astrologije
25.11.2017 | Umetnost
Slovenska popevka
27.11.201 | Tečaji in delavnice
Made with Y: Zaposlitveni Bootcamp
28.11.2017 | Ostalo
Starševstvo kot pot samospoznavanja
28.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
29.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
29.11.2017 | Kultura
Čez tisoč let - popevka v Deželi pridnih
30.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
30.11.2017 | Umetnost
mi, evropski mrliči
30.11.2017 | Umetnost
mi, evropski mrliči
02.11. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
Začetni tečaj slovenskega znakovnega jezika - november 2017
02.12.201 | Družabni dogodki
Predbožična Budimpešta in romantična vožnja po reki Donavi
02.12.2017 | Družabni dogodki
Gipsy Kings LIVE
03.12.2017 | Kultura
TEDxLjubljana 2017 - RAZPRODANO!

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo