Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

pretežno oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 20°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Bežigrajska galerija gosti Natašo Gašparac


KULTURA

| |
01.04.2013      12:23
A A

Bežigrajska galerija gosti Natašo GašparacDeli:

Od srede, 3. aprila, bo Bežigrajska galerija gostila razstavo Nataše Gašparac z naslovom Slike 2002-2012

Podobe iz narave gledanja

Na prvi pogled se zdi, da se v avtoričinih podobah vse dogaja na eni sami površini. Vendar ob natančnem opazovanju vidimo, da likovni svet pravzaprav predstavlja opni podobna površina, skozi katero proseva svetloba. Prav vsa dela vsebujejo ta krhek, vseobsegajoč element, ki ustvarja občutek ujetosti v zastal trenutek gibanja. Zdi se, kot da je zastal pretok tekočine pod ledeno skorjo, izpod katere sije neznan vir svetlobe.

Najbliže videzu pokrajine je delo Nekaj se plete iz leta 2010, ki nas usmerja v samo bit videza narave in v oddaljene videze globin. Videz lebdečega in v odsevu zrcaljenega pejsaža poudarjajo še prosojni krogi različnih velikosti, ki s prekrivanjem prikazujejo videz neskončnosti. Ta prehaja iz same pokrajine − navzgor in navzdol. Ima videz prepletajočih se odsevov in zrcaljenja.

Podobe Stopil se je prvi sneg, Ostala sta samo žerjavica in dim, Ko je bilo jezero še majhno in ga je prekrivala megla ter Zajček skače imajo na površini in na prvem slikarskem sloju s tanko črto naslikane pravokotne oblike. Avtorica v teh podobah ustvarja iluzijo, da vse – prav vse – neizbežno leži na več ravneh. Tovrstno večplastnost poudarjajo raznolike svetlobne jakosti in raznolika obarvanost površin znotraj geometričnih likov, ki hkrati prosevajo spodnjo slikarsko površino. Ta ima videz megličaste in obarvane prelivajoče plasti. Površine prepletajo asimetrične mreže, ki s svojimi nasprotji – tj. z zgoščenimi spodnjimi površinami– delujejo kot nekakšen antipod, čeprav so zaradi svoje krhkosti skoraj neopazne. Hkrati mrežasta delitev slikovnega polja daje videz razprtosti ter preglednosti in s tem slikarsko dejanje dodatno uresničuje kot možnost videnja predvsem vsega, kar se nahaja neposredno na prvi plasti oz. površini. 

V podobah Ko je bilo jezero še majhno in ga je prekrivala megla in Zajček skače se razdeljenosti z mrežami pridružuje še diagonalna razdelitev slikovnih geometričnih polj, kar učinkuje kot videz projekcije posameznih površin. Tovrstne diagonalne razdelitve dosežejo podoben učinek kot stranski risi − prostorsko locirajo posamezne like kot tridimenzionalne lebdeče spuščene geometrične forme, ki se zaradi svoje prosojnosti zdijo kot del celote univerzuma slikarske podobe.
Površino teh štirih slik v celoto sestavlja in koordinira mreža črt, ki se pojavlja na prvi, zgornji plasti in s tem simbolizira zunanjost sveta. Tovrstna omreženost se navezuje na konkretnost sveta in uprizarja njegovo ureditev in sam red kot osnovo za nekakšno transparentnost.
Prostor pod koprenasto površino predstavljata ponotranjenost in notranji svet. Ta obstaja kot resnična slutnja, ki jo nakazuje zgolj nekakšna svetloba. Tu smo na koncu, kjer ni ničesar več. Vse, kar je vidno, je neposredno resnično v samem pogledu. Vse, kar je nevidno, ostaja kot slutnja, kot neznan videz v ozadju okvira mrež in njihovih koordinat. 

Znotraj mrež se na slikovnem polju torej ustvarjajo ploskve, liki in nova področja, ki imajo svoj začetek v eni izmed točk nastanka črte. Ta je lahko locirana kjer koli na površini podobe. Celotna podoba je tako stičišče vseh točk, barv in neopredeljive neskončnosti, ki je prapočelo vsega. Razstavljene podobe vključujejo tudi načrt za gledanje in za pot pogleda. Vse, kar vidimo, lahko umestimo v načrt in njegovo risbo. Sam pogled s svojim gibanjem ustvarja črto in − v svojem zastoju − točko. Dela Nataše Gašparac so v koordinatah zastal svet svetlobe in svet njegovih površin z neskončno globino prostora, ki je zgolj in izključno večen.


Miloš Bašin, MGML
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ljubljana!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31
23.10.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
23.10.2017 | Umetnost
Republika Slovenija
23.10.2017 | Umetnost
Republika Slovenija
23.10.2017 | Kultura
Cvetje Rusije - VIII. mednarodni kulturni festival
23.10.2017 | Kultura
Zbor duhovenstva Sankt Peterburške metropolije
25.10.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
26.10.2017 | Umetnost
Človek, ki je gledal svet
26.10.2017 | Umetnost
Človek, ki je gledal svet
29.10.2017 | Tečaji in delavnice
Foto delavnica s kostanjevim piknikom
29.10.2017 | Tečaji in delavnice
Foto delavnica s kostanjevim piknikom
23.10.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
23.10.2017 | Umetnost
Republika Slovenija
23.10.2017 | Umetnost
Republika Slovenija
23.10.2017 | Kultura
Cvetje Rusije - VIII. mednarodni kulturni festival
23.10.2017 | Kultura
Zbor duhovenstva Sankt Peterburške metropolije

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo