Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 26.11.2017

oblačno
Ponoči se bo od zahoda postopoma pooblačilo, nekaj jasnine bo zjutraj še na severovzhodu. Tam bo ponekod pihal jugozahodnik. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 6, na Primorskem od 7 do 10°C.
4°C | 4°C
torek, 27.11.2017
-3°C | 5°C
sreda, 28.11.2017
-4°C | 6°C
četrtek, 29.11.2017
2°C | 2°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
4°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Klima naj vas ohladi, ne prehladi


PROMET, ZDRAVJE IN LEPOTA

| |
19.05.2015      10:51
A A

Klima naj vas ohladi, ne prehladi


S prvimi toplejšimi dnevi in s soncem, ki že pošteno segreje notranjost avtomobila, pride tudi sezona uporabe klimatskih naprav. Nekaj nasvetov za boljše počutje in manjše stroške.


Deli:

S prvimi toplejšimi dnevi in s soncem, ki že pošteno segreje notranjost avtomobila, pride tudi sezona uporabe klimatskih naprav. Pravilno vzdrževana in redno servisirana klimatska naprava v avtomobilu, bo poskrbela za vaše dobro počutje in preprečila nepotrebne izredne stroške, ki nastanejo, če se klimatska naprava v avtomobilu zanemari.

Ta je v avtomobilu vgrajena zato, da nam vožnjo naredi prijetnejšo in da se ne skuhamo ob prvem poletnem dnevu, ko sonce s svojimi žarki segreje notranjost avtomobila nad 30°C. Da bo klimatska naprava tudi resnično opravila svojo nalogo pa je potrebno upoštevati priporočila za uporabo in vzdrževanje.

Največ kar lahko sami naredite za svoje zdravje je, da avtomobil, ki se je grel na soncu in je resnično pregret, najprej na hitro prezračite. Preden speljete želeno temperaturo nastavite na razumno vrednost, da temperaturna razlika ne bo prevelika, jakost klimatske naprave pa – v kolikor je vozilo opremljeno s samodejno klimatsko napravo – nastavite na samodejno (AUTO). Klimatska naprava bo jakost delovanja tako samodejno prilagajala glede na zunanjo temperaturo in temperaturo v vozilu. Upoštevajte tudi najpomembnejše pravilo, da toka ohlajenega zraka nikoli ne usmerite naravnost v telo ali glavo (tako boste namreč staknili zoprn poletni prehlad) temveč stran od telesa. Najbolj priporočljivo je usmeriti zračnike v strop avtomobila.


Če klimatska naprava nikakor ne more ohladiti avtomobila ali če pri vklopu iz zračnikov zasmrdi je to alarmantno stanje. Vaša klimatska naprava potrebuje resen servisni poseg. Zmanjšana moč hlajenja namreč nakazuje da je plina, ki je v zaprtem sistemu, ni dovolj oziroma, da je nekje na napeljavi prišlo do puščanja. Če takšnega puščanja ne sanirate pravočasno, bo to uničilo še kompresor in strošek servisa bo zrasel na krepkih 500-700 evrov. Smrad iz zračnikov pa predstavlja resno grožnjo za obolenja vsem ljudem, ki so nagnjeni h boleznim dihal, saj se je v sistemu pri uparjalniku naredilo pravo leglo bakterij in alg.

Strokovnjak AMZS svetuje: "Klimatsko napravo v vozilu je potrebno redno vzdrževati. Priporočljivo je, da servis klimatske naprave opravite vsaki 2 leti. AMZS servisne delavnice so opremljene s sodobnimi napravami za servisiranje klimatskih naprav v vozilih, ki omogočajo reciklažo plina, dopolnitev manjkajočega plina, menjavo oziroma dolivanje olja hladilnega sistema in ugotavljanje okvar na klimatskem sistemu (puščanje, zamašitev …). Po potrebi pa opravimo še dezinfekcijo sistema, ter zamenjamo filter prašnih delcev. Redno vzdrževanje klime je zelo pomembno za zdravje in udobje potnikov v vozilu. Klimatske naprave so namreč gojišče mikroorganizmov (bakterij), ki se ob vklopu klimatske naprave razpršijo v notranjost vozila (potniki jih zaznajo v obliki neprijetnega vonja - smradu). Redna uporaba zmanjša možnost nastanka bakterij in s tem prijetnejše počutje v avtomobilu. Priporočljivo je, da tudi v zimskem času občasno vklopite klimatsko napravo in s tem poskrbite za mazanje mehanskih delov, tesnil klime in posledično preprečite možnost uhajanja plina."

"Za člane AMZS vsako leto pripravimo posebno ceno za strokovni pregled in polnjenje klimatske naprave s plinom, letos pa vam protiprašni filter ob opravljenem pregledu in polnjenju celo podarimo! " še dodaja strokovnjak AMZS, ter hkrati ugotavlja, da so vozniki v Sloveniji že precej dobro seznanjeni s pomembnostjo vzdrževanja klimatske naprave, ki se začne z redno menjavo protiprašnega filtra.

Toplejše vreme naj torej ne bo ovira ampak spodbuda, da sedete za volan in se odpravite na izlet. Z dobro delujočo klimatsko napravo na poti ne bo težav.
Povezave:amzs.si/klima
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI AMZS DRUŽBA ZA OPRAVLJANJE STORITEV ČLANOM AMD IN DRUGIM UDELEŽENCEM V CESTNEM PROMETU D.D.? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
November 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.11.201 | Tečaji in delavnice
1. spominsko srečanje dr. Janeza Ruglja
25.11.201 | Tečaji in delavnice
Psihopatologija v luči psihološke astrologije
25.11.2017 | Umetnost
Slovenska popevka
27.11.201 | Tečaji in delavnice
Made with Y: Zaposlitveni Bootcamp
28.11.2017 | Ostalo
Starševstvo kot pot samospoznavanja
28.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
29.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
29.11.2017 | Kultura
Čez tisoč let - popevka v Deželi pridnih
30.11.2017 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
30.11.2017 | Umetnost
mi, evropski mrliči
30.11.2017 | Umetnost
mi, evropski mrliči
02.11. - 30.11.2017 | Tečaji in delavnice
Začetni tečaj slovenskega znakovnega jezika - november 2017
02.12.201 | Družabni dogodki
Predbožična Budimpešta in romantična vožnja po reki Donavi
02.12.2017 | Družabni dogodki
Gipsy Kings LIVE
03.12.2017 | Kultura
TEDxLjubljana 2017 - RAZPRODANO!
04.12.2017 | Ostalo
Izmenjava oblačil Tekstilnica
04.12.2017 | Kultura
Koncertni atelje: Duo Furioso
25.11.201 | Tečaji in delavnice
1. spominsko srečanje dr. Janeza Ruglja
25.11.201 | Tečaji in delavnice
Psihopatologija v luči psihološke astrologije
25.11.2017 | Umetnost
Slovenska popevka
27.11.201 | Tečaji in delavnice
Made with Y: Zaposlitveni Bootcamp
28.11.2017 | Ostalo
Starševstvo kot pot samospoznavanja

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo