Logo MojaObčina.si

Ljubljana

DANES
14°C
0°C
JUTRI
14°C
1°C
Deli
12535

Kako je v Sloveniji jadranje postalo dostopno mladini?

Mlada peterica izkušenih jadralcev želi Slovencem približati jadranje. V okviru društva Sail Nation za dostopno ceno mladini nudijo izkušnjo resnične svobode, zabave in športa.

Ko v Sloveniji omeniš jadranje, večina ljudi pomisli na našega najboljšega olimpijskega jadralca Vasilija Žbogarja. Le redki pa vedo, kaj ta šport v resnici je in kakšne užitke nudi. Glavni razlog za to je nedostopnost jadralnega sveta, kateremu v prvi vrsti botruje relativno visoka cena v primerjavi z drugimi oblikami rekreacije ali počitnic in še višja predstava o njej v širši javnosti.

 

Jadranje za vsakogar?

Pred dvema letoma je v Sloveniji začelo delovati društvo Sail Nation. Vodijo ga mladi jadralci, ki bi radi jadranje približali svojim sovrstnikom in razbili mit, da je jadranje namenjeno le bogatašem in nekaterim srečnim športnikom. Cenovna dostopnost najema jadrnic v zadnjih letih jim je omogočila, da so začeli s poslanstvom približevanja jadranja širši publiki. Na roko jim gre tudi to, da imamo Slovenci v neposredni bližini eno najlepših in navtično najzanimivejših področij na svetu

– Jadransko morje.

 

Fantje izhajajo iz športnega jadranja. Kljub temu, da nihče od njih ni z obale, se lahko pohvalijo s šopom medalj iz domačih in mednarodnih jadralnih prvenstev. Ta šport jih je prevzel zelo zgodaj in že leta mu namenjajo večino svojega prostega časa. Pravijo, da so v tem času na jadrnicah preživeli najbolj nepozabne dneve in noči svojega življenja. Takrat še globoko v študentskih letih, so se odločili, da ta užitek in občutek svobode približajo ostalim mladim Slovencem v obliki enotedenskih jadralnih avantur.

 

Ekipa jadralnega kluba Sail Nation

“Izkušnje smo kot skipperji nabirali pri drugih podobnih agencijah, ki so takrat organizirala jadranja za mlade. Naučili smo se ogromno stvari, a videli tudi nekaj napak. Vedeli smo, da je mogoče za nižjo ceno ponuditi še boljšo izkušnjo. Ustanovili smo društvo in maja 2014 organizirali premierni enotedenski dogodek Spring Tour. Flota je obsegala kar 7 jadrnic in 63 ljudi.” nam pove nekdanji predsednik društva Gorazd Raja


Cenovno primerljivo s študentskimi počitnicami v Grčiji

Na enotedenskih jadranjih ponujajo impresiven program. Ta vključuje raznorazne športne, turistične in nočne aktivnosti. V oči padejo ogledi skritih kotičkov Jadrana, kot so zapuščeni ladijski bunkerji in druge atrakcije, ki so dostopne samo iz morja in jih pozna redko kdo. Udeleženci jadranj imajo brezplačno na voljo tudi razne oblike rekreacije kot je SUP­anje in tekmovalno jadranje. Izvrstne naj bi bile tudi nočne zabave. Pravijo, da so preverjeno edini, ki so klasične žure z DJ­em, močnim ozvočenjem in osvetljavo prestavili na same jadrnice, pod zvezdnato nebo. Vse skupaj je velik paket, ki ga lahko ponudi redko katera druga organizacija. Cenovno je tako potovanje primerljivo z maturantskimi in absolventskimi izleti na Grških otokih. Pri tem pa jadralci poudarjajo, da sta kvaliteta in užitek na popolnoma drugem nivoju.

 

Ne gre za denar

Gorazd dodaja, da se od drugih podobnih agencij razlikujejo predvsem po razmerju cena / kvaliteta. “Ves fokus usmerjamo v čim boljšo izkušnjo naših gostov. Od izbire kvalitetnih jadrnic, do izbire izkušenih mladih skipperjev. Cilj je, da novopečeni jadralci vzljubijo jadranje. S seboj imamo vedno tudi razne športne rekvizite, odlično ozvočenje, svojega fotografa in DJ­a. Ko sešteješ vse stroške in dodaš še dejstvo da je slovenski trg izredno majhen, vidiš, da nizko ceno v resnici omogoča dejstvo, da gre za neprofitno društvo. Ne gre za denar. Poleg najožje ekipe so tu še mnogi drugi, ki prostovoljno pomagajo pri organizaciji skupinskih jadranj. In vsi izredno uživamo v tem, kar počnemo.”

 

“Vse se dogaja na zelo osebnem nivoju. Po enem tednu skupnega življenja se z gosti razidemo kot zelo dobri prijatelji. Nekaterim uspemo spremeniti pogled na morje in zabavo, včasih tudi pogled na življenje (smeh). To počnemo, ker uživamo. Ob enem si želimo, da bi jadranje pri nas nekoč postalo prepoznavna oblika rekreacije. Tudi v športnem smislu, saj gre za noro zanimiv in zabaven šport. Nekje je pač treba začeti in ljudi spraviti na jadrnice. Morda bo pa eden od njihovih sinov novi Vasilij!”

 

Sail Nation je njihov stranski projekt, svoje kariere vidijo drugje. Gorazd, ki je pred kratkim predal mesto predsednika Sail Nationa naprej, nam ob tem pove: “Vsak od nas petih ima svoje cilje v življenju, nekateri se podajamo na podjetniške poti v popolnoma drugih panogah. Druži pa nas strast do morja in užitek na samih jadranjih, ki jih organiziramo. Sail Nation vodimo zelo učinkovito, zato nam sama oganizacija jadranj vzame relativno malo časa. Pa tudi drugače je, če ti je delo všeč in ga opravljaš kot hobi.”

 

Tudi starejša publika pride na svoj račun

V letu 2016 fantje nameravajo ponoviti tradicionalna enotedenska dogodka Spring Tour in Summer Closing, ki sta namenjena predvsem mladim od 20 do 35 leta. Poleg tega bodo razširili ponudbo tudi na starejšo publiko v obliki individualnih najemov za družine in teambuilding jadranj. “Jadrnica je idealna za teambuildinge, saj ljudje na majhnem prostoru preživijo več dni. Odklopljeni so od ostalega sveta, imajo le en drugega, med sabo morajo komunicirati, se navaditi na slabosti in karakterje ostalih jadralcev, organizrati kuhinjo in sam potek potovanja. Skratka živeti en ob drugem 24 ur na dan in pri tem pozabiti na vse ostalo. Sojadralca hočeš ali nočeš spoznaš do potankosti. Če je vse skupaj dobro organizirano pa ob tem še neskončno uživaš.” nam za konec doda naš sogovorec.

 

##INPUT FORM##

Pošljite zloženko s TOP 6 vajami za boljše počutje!

ImeEmail

 

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost!Soglašam s splošnimi pogoji in s politiko zasebnosti.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
MBA vhodna vrata in okna