Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 15.08.2018

pretežno oblačno
V prvem delu noči bodo padavine povsod ponehale. Proti jutru se bo od severa začelo jasniti, po nekaterih nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 17, na Primorskem do 20 °C.
17°C | 29°C
četrtek, 16.08.2018
15°C | 30°C
petek, 17.08.2018
15°C | 30°C
sobota, 18.08.2018
16°C | 32°C
Opozorila
Torek, 14.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
29°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Ali v šolah učimo napačne jezike?


NOVICE

| |
25.08.2016      15:58
A A

Ali v šolah učimo napačne jezike?


Raziskava, katere naročnik je jezikovni center Mint International House Ljubljana, je pokazala, da je med delodajalci najbolj zaželeno znanje nemščine, v šolah pa daleč najpogosteje učimo (le) angleščino. Ali še vedno povečujemo strukturno nezaposlenost?


Deli:

Raziskava o pomembnosti znanja tujih jezikov pri iskanju zaposlitve, ki je potekala od 1. 6. do 22. 7. 2016 in vključevala 2000 zaposlitvenih oglasov, je pokazala, da je najpogosteje zahtevan jezik med delodajalci nemščina. Takšnih oglasov je bilo kar 36 %, sledila je angleščina z le 24 % oglasov ter italijanščina z 19 %. Morda se zdi podatek, da je odstotek nemščine višji kot angleščine, presenetljiv, a le na prvi pogled.

Zaposlovalci bodo praviloma vsi povedali, da je znanje angleščine že samo po sebi umevno in je sploh ne navajajo več med zahtevami, pomembno pa je znanje drugega jezika, kar je pri nas v največji meri nemščina, kar tudi pojasnjuje zgornje odstotke. V želji po zmanjšanju nezaposlenosti, ki se je v juniju prvič letos spet spustila pod 100.000, bi morali torej povečati število iskalcev zaposlitve, ki imajo vsaj osnovno znanje nemškega jezika. Nemščina je tako očitno najbolj zaželen jezik in je jezik, ki bi se ga morali najpogosteje učiti v šolah, saj bodo mladi, ki vsako leto stopijo na trg delovne sile tako imeli večje možnosti pridobitve zaposlitve.

Vidimo pa lahko, da nam mladih ne uspe zainteresirati za učenje nemščine. Dijaki in dijakinje, ki so opravljali maturo v spomladanskem roku 2015 (za 2016 točni podatki še niso bili na voljo) so se med tujimi jeziki najpogosteje odločali za angleščino, kjer je k izpitu pristopilo kar 83,86 % dijakov in dijakinj (podatek za osnovno  in višjo  raven), k nemščini pa le še 11,82 % dijakinj in dijakov. Sledita španščina s slabimi 5 odstotki, francoščina z 2 odstotkoma in latinščina z manj kot odstotkom. Očitno na trg prihajajo mladi, ki ne bodo mogli zapolniti delovnih mest, ki zahtevajo znanje nemščine.

V jezikovni šoli Mint International House (www.mint.si ), kjer so naročili omenjeno raziskavo, so še povedali:

»Zanimanje za  učenje nemščine v jezikovnih šolah je že nekaj let v porastu, predvsem pri tečajnikih v tehničnih poklicih, kjer jo je v času rednega šolanja izpodrinila angleščina, v gimnazijskih programih pa so modernejši romanski jeziki. Šele ko mladi vstopajo na trg delovne sile, ugotovijo, da izbira drugega tujega jezika v srednji šoli ni bila pravilna, ali pa se ga niso naučili v zadostni meri. Po podatkih raziskave je znanje vsaj dveh jezikov že praktično nujno, saj je trenutno odprtih več kot 400 zaposlitev, ki zahtevajo znanje vsaj dveh jezikov. Še več, oglasi za zaposlitev s 6. ali višjo stopnjo izobrazbe (višješolski program oziroma višješolski strokovni program) še pogosteje zahtevajo ne le dveh, ampak tri ali več tujih jezikov.«

Kateri poklici in delovna mesta zahtevajo znanje dveh ali treh tujih jezikov, pa tudi nasvet,  katerega  jezika se naučiti, da boste konkurenčni na trgu dela, ter kopico drugih koristnih informacij najdete v galeriji slik.

Naj zaključimo z ugotovitvijo, da je poleg dobrega strokovnega znanja na področju, na katerem želite delovati, znanje tujih jezikov naslednja najpomembnejša kompetenca, ki vam lahko prinese pomembno konkurenčno prednost pri iskanju zaposlitve in zaposlovanju. Ne smemo pa tudi pozabiti, da je učenje tujega jezika proces, ki traja vse življenje in se ne zaključi z učenjem v osnovni ali srednji šoli.  
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ljubljana!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
14.08.201 | Tečaji in delavnice
Qigong - umirjena vadba
14.08.2018 | Umetnost
Vodstvo po retrospektivni razstavi Rika Debenjaka
15.08.2018 | Tečaji in delavnice
PRIJAVA - jesenska qigong delavnica v Strunjanu
16.08.2018 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
16.08.2018 | Družabni dogodki
Hï Festival Zasavje
18.08.2018 | Družabni dogodki
Veselica z Modrijani v Tacnu
19.08.2018 | Tečaji in delavnice
Qigong - umirjena vadba
21.08.201 | Tečaji in delavnice
Qigong - umirjena vadba
14.08.201 | Tečaji in delavnice
Qigong - umirjena vadba
14.08.2018 | Umetnost
Vodstvo po retrospektivni razstavi Rika Debenjaka
15.08.2018 | Tečaji in delavnice
PRIJAVA - jesenska qigong delavnica v Strunjanu
16.08.2018 | Družabni dogodki
Alzheimer Cafe
16.08.2018 | Družabni dogodki
Hï Festival Zasavje

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo