Logo MojaObčina.si
DANES
19°C
14°C
JUTRI
23°C
13°C
Oceni objavo

9 korakov za boljše spopadanje z rakom

V sklopu meseca marca, meseca ozaveščanja o rakih prebavil s poudarkom na raku debelega črevesa in danke poteka kampanja, ki jo organizirata EuropaColon Slovenija in DiCE (Digestive Cancers Europe) pod sloganom Korak za Korakom.  V tem mesecu predstavljamo tudi zgodbe o ljudeh, ki jih ta oblika raka prizadene in koristne ukrepe.

Prebroditi razburkane vode, ki jo prinese diagnoza raka, je lahko za bolnike in njihove družine zelo zahtevna naloga. Občutite lahko nešteto čustev, od strahu in tesnobe do jeze. Lahko se počutite tudi zmedeni in nemočni. To so vse naravni in normalni odzivi na morda največji izziv, s katerim ste se doslej srečali v življenju.

Pripravili smo 9 korakov, ki so vam lahko v pomoč na vaši poti do zdravljenja in rehabilitacije.

Korak #1: Pridobite čim bolj natančne informacije o diagnozi raka

Informacije bodo zmanjšale napetosti, ki jih povzročajo ugibanja in strah pred neznanim. Morda bo koristno, če vas bo pri prvih nekaj posvetovanjih in obiskih pri zdravniku spremljal zaupanja vreden prijatelj ali družinski član. Pomagal vam bo zapisati in predelati sporočene informacije. Svoja vprašanja in pomisleke si tudi vnaprej zapišite in jih prinesite s seboj na srečanja.

Korak #2: Ohranite t.i. kulturo odprte komunikacije

Po postavitvi diagnoze raka si prizadevajte za iskren pogovor s svojimi bližnjimi, zdravniki, negovalci in svojci. Iskreno izražanje čustev bo tako vam kot tudi vašim bližnjim odprlo vrata, da drug od drugega prejmete podporo. Ne bojte se pokazati, da ste ranljivi. Dovolite si razviti novo odprtost z bližnjimi - delite z njimi svoje misli in čustva ter jih morda povabite, da storijo enako.

Korak #3:  Pripravite se na morebitne fizične, telesne spremembe

Po postavitvi diagnoze raka in pred začetkom zdravljenja je primeren čas, da se pripravite na morebitne fizične spremembe. Z zdravnikom se pogovorite o telesnih spremembah, ki jih lahko pričakujete. Če je izpadanje las znan stranski učinek zdravljenja, se pogovorite s strokovnjaki o lasuljah, negi kože, ličenju in oblačenju.

Korak #4: Ohranite zdrav življenjski slog

Lažja telesna vadba, sprehod in zdrava prehrana lahko pomagata izboljšati raven energije. Nedavne raziskave so potrdile, da se ljudje, ki se med zdravljenjem ukvarjajo z nekaterimi telesnimi vajami, bolje spopadajo z zdravljenjem. Lahko se posvetujete z dietetikom ali načrtujete zdravo prehrano, sestavljeno iz svežih živil, izogibajte se umetnim aromam in konzervansom.  Sprehodi, raztezne vaje in ustrezen počitek vam lahko pomagajo pri obvladovanju utrujenosti zaradi raka in njegovega zdravljenja.

Korak #5: Dovolite svojim bližnjim, da vam pomagajo

Bodite odprti za ljubezen in praktično pomoč prijateljev in družine. Pomagajo vam lahko pri gospodinjskih opravilih, opravkih, prevozih k zdravniku in na srečanjih z njimi, pripravi obrokov, ....  S tem, ko sprejmete njihovo pomoč, se bodo tudi oni počutili bolj opolnomočene in koristne, da prispevajo k vašemu dobremu počutju v težkem obdobju, kar krepi občutek vzajemne podpore in solidarnosti.

Korak #6: Ponovno ocenite in postavite svoje življenjske cilje

Diagnoza raka vedno privede do razmišljanja o smislu življenja. To je dober čas za razmislek o tem, kaj in koga resnično cenite, ter za ugotovitev, kaj je v vašem življenju resnično pomembno. Za začetek si lahko postavite naslednja vprašanja: Kaj si želite? Kaj si resnično želite? In kaj si še želite? In kaj še obstaja?

Korak #7: Prizadevajte si za ohranjanje običajnega življenjskega sloga

Ko se soočate z negotovostjo, se vam bo načrtovanje pomembne spremembe življenjskega sloga zdelo nepojmljivo. Odločite se za majhne korake. Prizadevajte si čim bolj ohraniti svoj običajni življenjski slog in po potrebi počasi spreminjajte svojo rutino. Pomaga, če ste prijazni, nežni, ljubeči in potrpežljivi do sebe. 

Korak #8: Pogovorite se z drugimi bolniki z rakom

Morda se vam zdi, da ljudje, ki se niso srečali z rakom, ne bodo nikoli zares razumeli razsežnosti vaših občutkov. Mnogi bolniki menijo, da so pogovori z drugimi bolniki z rakom ali preživelimi bolniki koristni in navdihujoči. Ti pogovori omogočajo vpogled v to, kaj lahko pričakujete med zdravljenjem, in vam omogočajo, da tudi vi sočustvujete z drugimi in jim nudite podporo, jim prisluhnite.

Korak #9: Upoštevajte svoja čustva

Iskreno delite svoja čustva z družino, prijatelji, ali svetovalcem (psihologom, terapevtom, medicinskim coachem). Če vam je ljubši medij pisane besede, se lahko odločite tudi za pisanje pisem. Vodite dnevnik, ki vam bo pomagal urediti misli, ali pa si vsak dan zapisujte trenutke hvaležnosti. Določite in vzemite si čas zase, da se spomnite in utrdite svoje misli. Še naprej se ukvarjajte z delom in prostočasnimi dejavnostmi, kolikor je mogoče. Izvajajte tehnike sproščanja. Lahke vaje, kot sta terapija z jogo ali qigong, so se pokazale za koristne. Nekaterim bolnikom pomaga tudi meditacija.

POMEMBNO: Če okrevate po operaciji ali se zdravite, se pred izvajanjem vaj obvezno posvetujte z zdravnikom.

Daljši članek vam je na voljo na spletnih straneh Združenja EuropaColon Slovenija.

 

KONTAKTIRAJTE NAS

V okviru Združenja EuropaColon Slovenija pripravljamo Vodnik & Dnevnik MOJA POT Z RAKOM in prve podporne skupine bolnikov z raki prebavil v sodelovanju s klinično psihologinjo. Pokličite nas na 041 779 747 (Metka) ali nam pišite na zdruzenje@europacolon.si  , če bi želeli sodelovati. Prisluhnili in pogovorili se bomo.

 

EuropaColon Slovenija

SKUPAJ SMO V TEM!

Oglejte si tudi