Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 22.08.2017

jasno
Ponoči bo pretežno jasno.
10°C | 26°C
sreda, 23.08.2017
13°C | 29°C
četrtek, 24.08.2017
14°C | 32°C
petek, 25.08.2017
15°C | 33°C
sobota, 26.08.2017
16°C | 34°C
Opozorila
Ponedeljek, 21.8.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
26°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Nevarno križišče Zagorica v občini Litija ......


PROMET

| |
16.05.2015      17:50
A A

Nevarno križišče Zagorica v občini Litija odslej varnejše s sistemom COPS@roadCOPS@road_Zagorica
COPS@road_Zagorica
Deli:

Litija, 14. maj 2015 – Občina Litija je v sodelovanju z Zavarovalnico Triglav in podjetjem Aktivna signalizacija Korun na nevarnem križišču Zagorica, kjer je v preteklosti prihajalo do pogostejših prometnih nesreč, postavila opozorilni sistem COPS@road. Gre za enega prvih tovrstnih sistemov na slovenskih cestah, ki s svetlobnim signalom voznika na neprednostni cesti opozori na potencialno nevarnost trka v času, ko se na prednostni cesti približuje drugo vozilo. Kot je na današnji simbolični predaji sistema v uporabo poudaril župan občine Litija Franci Rokavec, bo tako zagotovljena bistveno večja varnost vseh udeležencev v prometu v tem križišču.

 

Na križišču Zagorica imata prednostna in tudi neprednostna cesta razmeroma dolge ravne odseke, kar prispeva k pogostejšim prekoračitvam hitrosti in s tem veliki nevarnosti naleta z neprednostne ceste, saj vozniki križišča pogosto ne zaznajo pravočasno. Dodaten verjeten razlog za kritičnost križišča tvorijo tudi rahla ukrivljenost prednostne ceste ter objekti ob križišču ob prednostni cesti, ki onemogočajo vidljivost in s tem otežujejo vključevanje udeležencev na prednostno cesto. S postavitvijo sistema COPS@road (Collision Preventing Safety System) dobijo vozniki ob približevanju križišču dodatno informacijo o povečani nevarnosti trka in s tem opozorilo na previdnost. Sistem COPS@road, ki se na tem križišču napaja na sončno energijo in električno omrežje, vključuje elemente za zaznavanje in opozarjanje prometnih udeležencev ter module za radijsko komunikacijo med postavljenimi enotami sistema. Postavljena je ena centralna enota (prometni znak s spremenljivo vsebino) z detektorjem vozil in svetlobnim prikazovalnikom na neprednostni cesti, na prednostni cesti pa sta z vsake smeri dislocirani detektorski enoti, ki zaznavata prihod vozil proti križišču. Kadar enote hkrati zaznajo približevanje vozil po neprednostni in prednostni cesti, svetlobni prikazovalnik z utripajočim klicajem voznika na neprednostni cesti sproti opozarja na potencialno nevarnost trka. Poudariti je treba še, da ne gre za semafor ali drugo obliko zavezujočega prometnega sistema, pač pa za dodatni opozorilni sistem.

 

Skupaj za večjo prometno varnost v Sloveniji

Kot poudarja župan občine Litija Franci Rokavec, bo postavitev sistema COPS@road prispevala k večji previdnosti in pozornosti voznikov, s čimer se bo bistveno povečala varnost vseh udeležencev v prometu. »Veseli smo možnosti za skupno financiranje postavitve opozorilnega sistema, saj se v občini Litija zelo trudimo z različnimi pristopi povečati varnost občanov,« še dodaja župan občine Litija.

 

V sklopu projekta Skupaj za večjo prometno varnost v Sloveniji je Zavarovalnica Triglav v 40 odstotkih finančno podprla postavitve 12 sistemov COPS@road na nevarnih cestnih odsekih v različnih slovenskih regijah, kjer obstaja povečana nevarnost trkov zaradi nepreglednosti, in tako prispevala k aktivnejšemu zmanjševanju nevarnosti prometnih nesreč. Med izbranimi kritičnimi križišči je tudi to križišče v Litiji. »V največji slovenski zavarovalnici veliko pozornost namenjamo varnosti v cestnem prometu. S tem namenom že več let izvajamo preventivne akcije. V preteklem letu smo v sklopu projekta s prometno signalizacijo pomagali opremiti šest križišč v različnih krajih po Sloveniji. Letos s projektom nadaljujemo in veseli smo, da bo kritično križišče Zagorica v občini Litija odslej varnejše za vse voznike,« je povedal Aleš Klement, direktor Območne enote Ljubljana Zavarovalnice Triglav.

 

Sistem COPS@road je razvilo mlado slovensko podjetje A.s.K. »Dosedanji rezultati postavitev sistema COPS@road kažejo tudi za 90-odstotno zmanjšanje prometnih nesreč na nevarnih točkah, tako da verjamemo, da bo s sistemom varnejše tudi križišče Zagorica,« je povedal Peter Korun, direktor podjetja A.s.K.


Dodatne informacije:

Mateja Šoštarić, podjetje A.s.K., mateja.sostaric@ask.si, 041 745 567

Andreja Jerant, Občina Litija: andreja.jerant@litija.si, 01 896 34 54

Odnosi z javnostmi, Zavarovalnica Triglav: pr@triglav.si, 01 474 71 29

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Litija? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občina Litija
Občina Litija
Jerebova ulica 14
Tel:(01) 896 34 24
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.08.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.