Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 16.10.2018

oblačno
Ponoči in zjutraj bo zmerno do pretežno oblačno. Predvsem na zahodu so še možne manjše padavine. Po nižinah vzhodne Slovenije bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 10, na Primorskem do 15 °C.
10°C | 18°C
sreda, 15.10.2018
10°C | 14°C
četrtek, 17.10.2018
11°C | 17°C
petek, 18.10.2018
11°C | 20°C
sobota, 19.10.2018
9°C | 21°C
Opozorila
Ponedeljek, 15.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Abrahami Srca Slovenije za dementne


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
25.09.2017      11:50
A A

Abrahami Srca Slovenije za dementneDeli:
Letošnja generacija Abrahamovega ključa Srca Slovenije, rojeni leta 1967, si je pod vodstvom Bojana Vrtačnika, dr. Andreja Brgleza in Andreje Prislan zadala izziv poiskati priložnosti za osveščanje in pomoč ljudem, ki se v starosti srečujejo s težavami, ki jih prinaša demenca. Z akcijo želijo opozoriti na pereč problem staranja prebivalstva in hkrati tudi na problematiko različnih oblik demence. Zato so si Abrahami kot del aktivnosti zadali izdelavo in zbiranje sredstev za nakup senzoričnih elementov, ki jih uporabljajo delovni terapevti za blaženje težav starostnikov z demenco.

Abrahami Srca Slovenije so se v petek, 8. septembra 2017, zbrali na Geometričnem središču Slovenije, v vasi Slivna pri Vačah. Dogajanje se je kasneje preselilo na domačijo Škunder, kjer so Abrahami skupaj z rokodelci Moravške doline in strokovno pomočjo delavcev iz Doma Tisje Litija izdelovali senzorične elemente iz lesa, volne in blaga. Med vsemi so najbolj izstopali senzorični namizni prti, ki s svojimi učinki pripomorejo k večjemu udobju in ohranjanju spomina.

Teden dni kasneje, v četrtek, 14. septembra, je sledil obisk dementnega oddelka doma starejših občanov Tisje Litija, ki se nahaja v prostorih Socialno varstvenega centra Litija. Po prisrčnem pozdravu direktorice Vide Lukač in stanovalcev, so si vodje projekta Abrahamov ključ Srca Slovenije ogledali prostore, kjer so nastanjeni dementni starostniki. Ugotovili so, da strokovno osebje vlaga veliko truda in znanja za vzpostavitev čim boljših pogojev za bivanje in so že ustvarili nekaj senzoričnih kotičkov, ki jih stanovalci z veseljem uporabljajo. Cilj osebja Doma Tisje Litija je preoblikovati celoten oddelek za dementne v t.i. senzorični oddelek. Za uresničitev le-tega pa bi bilo potrebno k obstoječim namestiti tudi dodatne senzorične elemente – vodne stolpe, monitorje, motive iz življenja stanovalcev in stene prostora obogatiti s motivi iz narave. Abrahami se ob zaključku srečanja zavezali, da bodo poskušali v prihodnjih mesecih zbrati čim več sredstev za uresničitev tega plemenitega cilja.  

Abrahamov ključ Srca Slovenije je edinstven projekt, ki se je v Srcu Slovenije 
izoblikoval v letu 2009. Ideja o skupnem praznovanju abrahama s poudarkom na dobrodelnosti je zrasla iz ideje Jožeta Kosa iz Polšnika. Zasebna iniciativa je prerasla v povezovanje slavljencev iz različnih koncev Slovenije, njihovih bližnjih, domačinov, lokalnih skupnosti, podjetnikov, društev in izseljencev. Od takrat generacije abrahamov vsako leto prispevajo svoj delček k boljši kakovosti življenja na različnih področjih. 0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Razvojni center Srca Slovenije? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!