Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

oblačno
Zvečer bo oblačno s padavinami, tudi posameznimi nevihtami, ki bodo ponoči od zahoda slabele in do jutra že večinoma ponehale. Ponekod bo pihal severni veter, na Primorskem sprva močna burja, ki bo postopno slabela in do jutra ponehala. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 8, ob morju okoli 11 stopinj C.
7°C | 12°C
torek, 24.10.2017
9°C | 15°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 16°C
četrtek, 26.10.2017
5°C | 22°C
Opozorila
Nedelja, 22.10.2017 ob 17h
Zvečer bo na Primorskem pihala zmerna do močna burja. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h. Že v drugi polovici noči na ponedeljek bo hitro slabela.
7°C
12°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Arih najbolj zaslužen za spomin na Maistra


NOVICE

| |
15.02.2012      15:42
A A

Arih najbolj zaslužen za spomin na Maistra


Na Zavrhu se že leta dogaja marsikaj zanimivega. Domala vse pa je povezano s spomini na generala Maistra, za kar ima velike zasluge tudi direktor Pokrajinskega muzeja.


Ptuj-Ormož prof. Aleš Arih
Ptuj-Ormož prof. Aleš Arih
Deli:

Ptuj-Ormož prof. Aleš Arih, o Maistrovem Zavrhu pravi: "Zavrh sodi med tiste kraje, ki je med prvimi sprejel Maistra za svojega. Postal je njegova ikona. Završani so ga častili v času, ko ga uradna politika ni priznala, ter mu izkazovali hvaležnost na način, ki ga zmorejo preprosti kmečki ljudje. Posvetili so mu vrsto obeležij in poimenovanj ter ga za večno ovenčali z vzdevkom Naš general."


Arih je bil na zavodu za spomeniško varstvo Maribor zadolžen za zgodovinske spomenike. Tako je službeno obiskal Zavrh, kjer se je prostovoljna delovna skupina odločila, da bo obnovila propadajočo Štupičevo vilo.

"Na veliko presenečenje sem ugotovil, da stoji na Zavrhu razgledni stolp, poimenovan po generalu Maistru iz leta 1963 ter da od leta 1961 deluje turistično društvo, ki prav tako nosi generalovo ime. Domačini so mi pojasnili, da je Maister občasno počitnikoval v tej vili in da je na njenem balkonu spesnil pesem Završki fantje. Z domačini je imel pristne odnose, ki so se utrjevali ob kozarčku rujnega," se spominja Arih.

S pomočjo gradbenika Jožeta Požavka iz Maribora so vilo obnovili in pripravili proctor za postavitev spominske razstave o Maistru in njegovih soborcih. Ker ni bilo denarja za postavljavca razstave, jo je postavil Aleš Arih kar sam. Žal so razstavo ob denacionalizaciji vile morali umakniti na podstrešje. Od tam pa je romala v vojašnico generala Maistra v Maribor, kjer je še vedno. Arih jo je le dopolnil. Z ureditvijo spominske sobe leta 1968 je Arih ugotovil, da je potrebno ohranjati spomin na Maistra v trajni obliki. Zato je spodbudil Maistrove prireditve, ki jih je bilo doslej že šestindvajset. Pri pripravi in izvedbi prireditev je bil zelo delaven tudi sam.

Sicer pa pravi, da so okrogle mize na Maistrovih prireditvah, ki so jih domačini z veseljem sprejeli, posvetili večplastnemu liku generala Maistra in njegovim sodobnikom in zamolčanim Slovencem. Med drugim je bila na Zavrhu poleg Maistra beseda tudi o narodnjaku in Sokolu dr. Milanu Gorišku in piscu zgodovinskih povesti ter lenarškemu kronistu dr. Ožboltu Ilaunigu.


Avtor: Tone Štefane
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lenart!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.