Logo MojaObčina.si
DANES
26°C
12°C
JUTRI
26°C
13°C
Oceni objavo

Slovesno ob praznovanju svetega Florijana

Gasilke in gasilci GZ Križevci smo se v nedeljo, 7. maja 2023, zbrali v vaškem jedru v Križevcih in se odpravili k sveti maši v tamkajšnjo cerkev. Mašo v počastitev zavetnika gasilcev je vodil domači župnik Štefan Vinkovič.

God enega najbolj priljubljenih »ljudskih« svetnikov Svetega Florijana, ki je zavetnik proti požarom in povodnjim, praznujemo 4. maja, maše pa se vsako leto številčno udeležijo gasilke in gasilci vseh generacij.

Po maši je bilo tokrat še bolj slovesno, saj smo obeležili več pomembnih dogodkov. Himno je odpela vrhunska mlada pevka, Lucija Divjak, povezovanje programa je nato prevzela Sara Zamuda, ki je kot prvega k nagovoru pozvala predsednika GZ Križevci, tov. Danijela Lesničarja.

Nagovor predsednika GZ Križevci:

Spoštovani

ob tej priložnosti kot predsednik gasilske zveze želim pozdraviti, Poveljnika GZ Križevci tov. Mirana Rosa, župana  Branka Slavinca, namestnika predsednika GZ tov. Mirana Dajčarja, namestnika Poveljnika GZ tov. Slavka , ostale prisotne članice in člane organov GZ. , Župnika štefana Vinkoviča, častnega predsednika GZ tov. Dragotina Rakuša, častnega sektorskega poveljnika tov. Alojza Ostrca ter vse ostale prisotne gasilske, gasilce in ostale goste.

Nova in blagoslovljena oprema PGD KLJUČAROVCI in PGD LOGAROVCI je pomemben del gasilske pridobitve, saj omogoča gasilcem, da svoje delo opravljajo varno in učinkovito. Upam in želim, da se bo oprema uporabljala samo za usposabljanje in da bo število intervencij čim manjše.

Gasilci smo tisti, ki smo vedno pripravljeni na pomoč in to je lastnost, ki ljudi navdihuje in jim daje upanje. Kot predsednik gasilske zveze sem ponosen in hkrati hvaležen, da imamo v naši zvezi toliko predanih in usposobljenih gasilk in gasilcev, ki se nesebično odzovejo na vsak poziv in so pripravljeni žrtvovati svoja življenja za reševanje drugih.

Na tej slovesnosti pa ne bi pozabil niti na vas, nove operativne člane, ki ste pravzaprav prihodnost našega gasilskega društva in GZ. Vaša zagnanost in želja po učenju sta ključna za nadaljnji razvoj in rast gasilske zveze Križevci. Prepričan sem, da boste vi tisti, ki boste nadaljevali tradicijo gasilstva v naši gasilski organizaciji in jo pomagali še izboljšati.

Zahvala gre tudi vsem mentorjem in inštruktorjem, ki vas spremljajo in usmerjajo ter vodijo na vaši poti. Brez njih bi bilo vaše usposabljanje in razvoj veliko težje in počasnejše, zato se jim iskreno zahvaljujem.

Naši praporji,...ki simbolizirajo pogum, predanost in željo po zaščiti ljudi in premoženja. Hvaležen sem vsem, ki so se odločili prevzeti vlogo gasilskega praporščaka, saj s svojo prisotnostjo in simboliko širite zavedanje o pomembnosti gasilcev in njihovega dela ter krepitve varnosti in zaščite naših skupnosti.

Posebno pozornost pa danes namenjamo prejemniku kipca svetega Florjana Ostrc Alojzu, ki ga podeljujemo kot priznanje za izjemne dosežke in požrtvovalnost na področju gasilstva. Čestitam vam za to prestižno priznanje, ki ste si ga zaslužili s svojim trdim delom, predanostjo in trudom.

Še enkrat  hvala vsem gasilkam in gasilcem, ki vsak dan dokazujete, da smo skupaj močnejši in nepogrešljivi za našo skupnost.

Na pomoč!

Predsednik gasilske zveze Križevci

Danijel Lesničar


Da se lahko gasilke in gasilci uspešno borimo proti vsem neprilikam, je dandanes veliko odvisno tudi od gasilske opreme. Letošnji gostitelji – PGD Ključarovci in Logarovci - so s ponosom postavili na ogled in v blagoslov novi pridobitvi: obe društvi sta v lanskem letu nabavili novo motorno brizgalno, PGD Logarovci pa tudi gasilsko vozilo za prevoz moštva GVM-1. Blagoslov vozila in motornih brizgaln je opravil gospod župnik.

Slovesnost smo nadaljevali s sprejemom novih operativcev, ki so 16. aprila 2023 uspešno končali usposabljanje za gasilca. 7 kandidatk in 18 kandidatov je več tednov obiskovalo različna predavanja in praktična urjenja, pridobljeno znanje pa so morali dokazovati pred ocenjevalno komisijo Gasilske zveze Slovenije. Kot je v nagovoru poudaril poveljnik Miran Ros, se vodstvo GZ Križevci zaveda, da je potrebno veliko prilaganja študijskih ali službenih obveznosti za udeležbo na tovrstnem tečaju. Tečajniki so poleg spričeval prejeli tudi majhno pozornost – ognjevarne podkape z imenom operativca, ki sta jih podelila predsednik, Danijel Lesničar, in poveljnik GZ Križevci, Miran Ros. Posebna zahvala gre predavateljem in inštruktorjem, ki so tečajnike pripravili za izpitno preizkušnjo.

Zbrane gasilke in gasilce je nagovoril tudi župan občine Križevci, Branko Slavinec. Kot gasilec je ponosen, da je lahko del takega dogodka in čestital PGD Ključarovci in Logarovci za novo pridobljeno opremo, operativcem za uspešno zaključen tečaj ter prejemniku kipca za zasluge.

Vrhunec nedeljskega dopoldneva je bila podelitev kipca svetega Florijana, ki jo je tokrat prejel tovariš Alojz Ostrc iz PGD Kokoriči. Utemeljitev:

Tovariš Ostrc je bil 25 let poveljnik PGD, 20 let poveljnik sektorja in 15 let član Upravnega odbora GZ. Poleg izkušenj je v tem času pridobival strokovna usposabljanja, ki so izstopala od drugih članov. Uspešno je utrjeval gasilsko organizacijo v lokalnem, regijskem in državnem merilu. Posebne zasluge mu gasilska zveza pripisuje pri vključevanju večjega števila novih članov, ki so v gasilske vrste stopili ravno zaradi tov. Ostrca. V času njegovega poveljevanja so bila urejena požarna zajetja, nabavilo se je veliko zaščitne in reševalne opreme. V društvu in na zvezi je vzpostavil kontinuirano usposabljanje, kar se še danes kaže v visoko izobraženem kadru več generacij. Od leta 1999 je častni sektorski poveljnik PGD Kokoriči. S svojim delom je pripomogel k razvoju društva, okolišev in gasilske zveze, za kar je med drugim, poleg društvenih in priznanj GZ, prejel:

- Gasilsko odlikovanje III., II. in I. stopnje

- Gasilsko plamenico III., II. in I. stopnje

- Odlikovanje za posebne zasluge

Tov. Ostrc je bil eden od pobudnikov delovanja članic, ki sedaj že več kot 30 let uspešno delujejo v okviru društva, v lanskem letu se je ekipa veterank uvrstila na državno tekmovanje. Predvsem pa mu lahko pripišemo zasluge za izjemo promocijo gasilstva in prostovoljstva skozi več generacij.

Slovesnost ob praznovanju Sv. Florjana so omogočili:

- Blagoslov: župnik Štefan Vinkovič

- Nastopajoči: Lucija Divjak, Ajda in Lara Weis, Sara Zamuda

- Ozvočenje: Dušan Stajnko

- Pogostitev: PGD Logarovci in PGD Ključarovci

- Slavko Ostrc (vodja protokola), Miran Dajčar (vodja praporščakov), Marjan Kolar (vodja operativcev)


Vsem iskrena hvala.


Za GZ Križevci: Rajko Veršič

FOTO: Ema Horvat, Rajko Veršič, Marjan Kolar


Oglejte si tudi