Logo MojaObčina.si

Križevci

JUTRI
22°C
15°C
SOB.
22°C
12°C
1871

Cankar po 100 letih še vedno aktualen

V sredo, 16. maja je Kulturno društvo Križevci pri Ljutomeru v sodelovanju z Osnovno šolo Križevci pri Ljutomeru pripravilo literarni večer pod naslovom Cankar po 100 letih še vedno aktualen. Program je povezovala predsednica društva Silva Duh in predstavila življenje Ivana Cankarja, kot ga poznamo iz učbenikov in iz dodatnih virov. Spregovorila je o tematiki in pomenu njegovih del. Zaradi težkega otroštva je dobro poznal življenje v takratni Sloveniji na socialnem dnu in veliko njegovih del govori prav o tem. Bil je mož širokega duha, ki je kar nekaj časa živel in ustvarjal na Dunaju in tam prišel v stik z evropskimi ustvarjalci in idejami. Vedno se je boril za socialno enakopravnost, za slovenski jezik in združitev vseh južnih Slovanov v skupno državo. Napisal je skoraj nepregleden opus del, ki obsegajo črtice, novele, drame, romane in komedije. Kljub temu, da je nazadnjaška stran njegova dela kritizirala, je imel že za časa življenja veliko občudovalcev, ki so kar romali k njemu na Rožnik in njegove drame so bile uprizorjene tudi na drugih evropskih odrih, ne le ljubljanskem. Manica Sušec je prebrala nekaj odlomkov iz njegovih treh najpomembnejših romanov Na klancu, Martin Kačur in Hiša Marije Pomočnice. Učenci 6. in 9. razreda osnovne šole so se pod vodstvom učiteljic slovenskega jezika Jasne Jagodič in Božene Kurbos predstavili z dramatizacijo črtice Sveto obhajilo in z recitalom pesmi iz Cankarjeve pesniške zbirke Erotika. Pripravili so tudi recital svojih pesmi z ljubezensko tematiko. Z nastopom na flavti in violini sta programu dodali posebno noto Ana Marija Divjak in Lara Borovič, dekleta 9. razreda pa so zapele še pesem o ljubezni. Vsi nastopajoči so se posebej potrudili in udeležencem literarnega večera ponudili vrhunski program. V preddverju so pripravili razstavo risb Ivana Cankarja in odlomkov iz njegovih del, ki so jih naslikali učenci višjih razredov osnovne šole. Razstava bo ostala na ogled še nekaj časa. S tem dogodkom so se v Križevcih pri Ljutomeru dostojno in na lep način poklonili spominu in še vedno živim idejam Ivana Cankarja ob letošnji 100-letnici njegove smrti ter večnosti in lepoti njegovih del.

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi