V mesecu marcu namenimo nekaj besed več kot običajno v tiskanih medijih in na različnih radijskih postajah o boju proti raku, saj od 3. - 9. marca obeležujemo slovenski teden boja proti raku.
Zgoraj navedena imena so imena presejalnih programov in sicer Dora - rak dojk, Zora - rak materničnega vratu in Svit - rak debelega črevesja in danke. V kratkem se bo tem programom pridružil še Luka - rak pljuč in Peter - rak prostate in tako bo narejen korak več v preventivi. Sicer je mesec marec tudi mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, ki ga obeležujemo z namenom preprečevanja in zgodnjega odkrivanja te bolezni. Zahvaljujoč se programu Svit, ki je državni presejalni program ter zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki in je namenjen prav vsem prebivalcem Slovenije, moškim in ženskam, starim od 50 do 74 let, ki imajo urejeno osnovno zdravstveno zavarovanje. Ustanovitelj in upravitelj programa je Nacionalni inštitut za javno zdravje. Postopek je zelo preprost, saj osebe izbrane za testiranje najprej dobijo po pošti na dom povabilo k sodelovanju v programu Svit. S tem, ko vrnejo izpolnjeno izjavo o sodelovanju pristopijo k presejalnemu programu. V okviru le tega prejmejo komplet testerjev za odvzem dveh vzorcev blata, s pomočjo katerih v Programu Svit ugotovijo morebitno prikrito krvavitev v blatu, ki bi lahko pomenila prisotnost predrakavih sprememb na črevesni sluznici (polipov). Če je imuno kemični test na prikrito krvavitev negativen, pomeni, da v vzorcih blata z laboratorijsko preiskavo niso zasledili krvi in bolezen najverjetneje ni prisotna. Pozitiven izvid ne pomeni nujno raka na debelem črevesu ali danki, vendar bo v primeru pozitivnega izvida oseba napotena na nadaljnjo preiskavo – kolonoskopijo, ki pojasni vzrok prikrite krvavitve. Če zdravnik gastroenterolog med kolonoskopijo odkrije črevesne polipe, jih lahko s pomočjo endoskopa tudi odstrani. Taki posamezniki so v program znova povabljeni čez dve leti (in nato na vsake dve leti vse do dopolnjenega 74. leta starosti). Čeprav se je po dolgoletnih naporih udeležba nekoliko dvignila, še vedno ni tisto, kar bi si želeli v programu Svit.
V občini Komenda se je na program Svit odzvalo 62,99 % moških in 73,64% žensk, kar sicer ni slabo ni pa niti najboljše. Zagotovo bi večja udeležba v Program Svit in ostalih presejalnih programih prispevala k večjemu številu odkritih predrakavih in rakavih sprememb debelega črevesa in danke v zgodnji fazi in drugih, kar zagotavlja boljše pogoje za uspešno zdravljenje le-teh. Zato ne odlašajte in se odzovite, ko dobite povabilo Programa Svit. Želimo vas spodbuditi, da se za varovanje lastnega zdravja, vabilu za Program Svit tudi odzovete. Zanimivo je, da znamo poskrbeti za svoj avto in ga redno vzdrževati ter pred dopustom peljati k mehaniku, pri sebi pa smo raje pasivni kot aktivni in ravno to nam pokaže tudi statistika programa Svit. Upajmo, da bodo zahvaljujoč se objavi na spletni strani Moja občina čez leto statistični podatki boljši in, da bo ob tem obvarovano tudi kakšno življenje.
DJD