Logo MojaObčina.si

Kobarid

JUTRI
11°C
-3°C
PON.
15°C
-2°C
Deli
2851

KO ZB Kobarid je prisluhnila pobudi krajanom Sedla

Skrb za spominska obeležja iz časa NOB je med prioritetnimi nalogami članstva KO ZB Kobarid. Včasih se dogodi, da s strani samih krajanov posameznega področja pride pobuda, da se pristopi k ureditvi obeležja v njihovem kraju. Tako smo s skupnimi močmi obnovili že prenekatero obeležje, ki ga je načel zob časa ali je bil zanemarjen. Tudi v vasi Sedlo v Breginjskem kotu so domačini sporočili, da je grobnica pobitim domačinom iz vasi Stanovišče potrebna sanacije. Hitro smo se v krajevni organizaciji odzvali in v začetku meseca avgusta grobnico očistili, ponovno učvrstili odlepljene plošče, obnovili črke imen, učvrstili spodnji ustroj grobnice, ki se je posedal in celotno obeležje premazali z zaščitno tekočino proti vlagi in dežju.

Spomnimo. V grobnici počiva enajst domačinov iz vasi Stanovišče, ki so jih Nemci, ko so 19. februarja 1945 že drugič požgali vas, odpeljali k mostu pri Borjani in jih postrelili kot talce. Naslednjega dne so jih domačini pokopali v skupno grobnico na pokopališču pri svetem križu v Sedlu. Po vojni v času cone A so domačini pobitim postavili spominsko obeležje, katerega je Furlanski potres leta 1976 tako močno poškodoval, da ga je bilo potrebno porušiti in zgraditi novega. Nova grobnica je bila zgrajena leta 1979 in od takrat jo je zob časa resnično dobro načel. Člani KO ZB Kobarid skupaj s krajani Sedla smo se zavedali, da bo potrebno precej napora, da se grobnica dostojno uredi. To nam je uspelo tudi zaradi sredstev, ki jih je za sanacijo zagotovilo Združenje za vrednote NOB Bovec, Kobarid, Tolmin.

 

Vojko Hobič

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!