Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.09.2018

pretežno oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno, nekaj več sonca bo v vzhodnih krajih. Predvsem v hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno lahko rahlo deževalo ali rosilo. Postopno se bo krepil jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 17 do 24 °C.
14°C | 25°C
ponedeljek, 24.09.2018
16°C | 22°C
torek, 25.09.2018
6°C | 19°C
sreda, 26.09.2018
5°C | 20°C
četrtek, 27.09.2018
3°C | 25°C
Opozorila
Nedelja, 23.9.2018 ob 12h
V drugi polovici noči in jutri zjutraj bodo najmočnejši sunki severnega vetra ponekod v severni in severovzhodni Sloveniji lahko presegli hitrost 70 km na uro.
14°C
25°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

KO ZB Kobarid je prisluhnila pobudi krajanom ......


OBVESTILA

| |
14.08.2018      7:00
A A

KO ZB Kobarid je prisluhnila pobudi krajanom SedlaDeli:

Skrb za spominska obeležja iz časa NOB je med prioritetnimi nalogami članstva KO ZB Kobarid. Včasih se dogodi, da s strani samih krajanov posameznega področja pride pobuda, da se pristopi k ureditvi obeležja v njihovem kraju. Tako smo s skupnimi močmi obnovili že prenekatero obeležje, ki ga je načel zob časa ali je bil zanemarjen. Tudi v vasi Sedlo v Breginjskem kotu so domačini sporočili, da je grobnica pobitim domačinom iz vasi Stanovišče potrebna sanacije. Hitro smo se v krajevni organizaciji odzvali in v začetku meseca avgusta grobnico očistili, ponovno učvrstili odlepljene plošče, obnovili črke imen, učvrstili spodnji ustroj grobnice, ki se je posedal in celotno obeležje premazali z zaščitno tekočino proti vlagi in dežju.

Spomnimo. V grobnici počiva enajst domačinov iz vasi Stanovišče, ki so jih Nemci, ko so 19. februarja 1945 že drugič požgali vas, odpeljali k mostu pri Borjani in jih postrelili kot talce. Naslednjega dne so jih domačini pokopali v skupno grobnico na pokopališču pri svetem križu v Sedlu. Po vojni v času cone A so domačini pobitim postavili spominsko obeležje, katerega je Furlanski potres leta 1976 tako močno poškodoval, da ga je bilo potrebno porušiti in zgraditi novega. Nova grobnica je bila zgrajena leta 1979 in od takrat jo je zob časa resnično dobro načel. Člani KO ZB Kobarid skupaj s krajani Sedla smo se zavedali, da bo potrebno precej napora, da se grobnica dostojno uredi. To nam je uspelo tudi zaradi sredstev, ki jih je za sanacijo zagotovilo Združenje za vrednote NOB Bovec, Kobarid, Tolmin.

 

Vojko Hobič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.