Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

oblačno
Ponoči in zjutraj bo na Primorskem in delu Notranjske zmerno do pretežno oblačno, proti vzhodu pa bo vse več jasnine, predvsem v Prekmurju je še možna jutranja megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 13, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 4 stopinje C.
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 18°C
torek, 24.10.2017
3°C | 20°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Zaključili so se sedmi tradicionalni Beneški ......


KULTURA

| |
25.02.2014      11:17
A A

Zaključili so se sedmi tradicionalni Beneški dneviNačelnik UE Tolmin Zdravko Likar z gosti večera
Načelnik UE Tolmin Zdravko Likar z gosti večera
Deli:

V petek, 21. februarja, je v Domu Andreja Manfrede v Kobaridu potekala druga prireditev v okviru Beneških dni pod imenom Skupni slovenski kulturni prostor, na kateri so se predstavili prijatelji iz sosednje Benečije. Pogovor s predsednico Inštituta za slovensko kulturo Bruno Dorbolo, s podpredsednikom Inštituta za slovensko kulturo Giorgiom Banchigom, z  arhitektko Donatello Rutar in s tajnico društva Ivan Trinko Lucio Trusgnach je vodil načelnik Upravne enote Tolmin Zdravko Likar.

 Gostje večera so predstavili interaktivni muzej SMO − Slovensko multimedijsko okno v Špetru,  v katerem obiskovalec ni zgolj opazovalec, temveč glavni akter pri odkrivanju vsebin. Atraktivne moderne tehnologije obiskovalcu predstavijo pripoved in kulturno krajino od Julijskih Alp do Tržaškega zaliva. 

 Med pogovorom so se gostje večkrat dotaknili  zgodovine in  problematike ohranjanja slovenskega jezika, h kateremu je odločilno vplivala ustanovitev dvojezične šole v Špetru. Prisluhnili smo predstavitvi Trinkovovega koledarja, ki nosi ime po velikem beneško-slovenskem narodnem buditelju Ivanu Trinku, ki si je prizadeval, da bi v Beneških Slovencih okrepil in ohranil narodno zavest. Lansko leto je minilo 150 let od njegovega rojstva in v njegovo počastitev so v mestu Čedad poimenovali eno od  ulic. Večer so s pevskim nastopom popestrile Buške čeče, ki si aktivno prizadevajo za ohranjanje ljudskih pesmi,  ki so jih  občinstvu predstavile tudi v moderni izvedbi.

Namen Beneških kulturnih dni  ni le spoznavanje Benečije in Posočja, temveč tudi želja po še boljšem aktivnem medsebojnem sodelovanju in povezovanju. To je v svojem pozdravnem nagovoru poudarila tudi županja Občine Kobarid Darja Hauptman.

 Tridnevno srečanje se je zaključilo v nedeljo, 23. februarja, v kobariškem Kulturnem domu s komedijo Beneškega gledališča Hipnoza v priredbi Marine Cernetig in režiji Marjana Bevka. 

Sedmi Beneški dnevi so potekali v soorganizaciji KD Stol Breginj, Občine Kobarid, Fundacije Poti miru v Posočju, JSKD Območne Izpostave Tolmin, Instituta za slovensko kulturo Špeter in KD Ivan Trinko Čedad.  
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
26.10.2017 | Kultura
Prižgimo lučko pesniku
27.10.2017 | Tečaji in delavnice
Aranžiranje jesenskih ikeban

Bodite prvi pri oddaji mnenja.