Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.11.2017

jasno
V notranjosti Slovenije bo oblačno. Občasno bo rosilo ali rahlo deževalo, nad okoli 700 m nad morjem pa rahlo snežilo. Ponoči se bodo rahle padavine umikale proti jugu, od severozahoda se bo pričelo jasniti. Na Primorskem bo delno jasno, pihala bo šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 5, v alpskih dolinah do -3, ob morju okoli 8 °C..
5°C | 15°C
nedelja, 19.11.2017
0°C | 13°C
ponedeljek, 20.11.2017
-1°C | 13°C
torek, 21.11.2017
2°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
6°C | 13°C
Opozorila
Petek, 17.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
15°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Spominska slovesnost ob 100-letnici prvih ......


KULTURA

| |
06.06.2015      10:57
A A

Spominska slovesnost ob 100-letnici prvih civilnih žrtev soške fronteSpominska slovesnost ob 100-letnici prvih civilnih žrtev soške fronte je potekala v okviru obeleževanj 100-letnic 1. svetovne vojne. Foto: Nataša Hvala Ivančič
Spominska slovesnost ob 100-letnici prvih civilnih žrtev soške fronte je potekala v okviru obeleževanj 100-letnic 1. sve...
Deli:

V četrtek, 4. junija 2015, je minilo natanko 100 let od prvih civilnih žrtev soške fronte. V spomin in opomin, so Občina Kobarid, Fundacija Poti miru v Posočju in Društvo TIGR Primorske, organizirale spominsko slovesnost.

 

Ob začetku slovesnosti je delegacija Društva TIGR Primorske, Občine Kobarid in Fundacije Poti miru v Posočju ter delegacija Društva Borojevič ob spomeniku položila cvetje in se poklonila civilnim žrtvam soške fronte. 

 

Zbrane je nagovoril župan Občine Kobarid Robert Kavčič. Poudaril je pomen strpnosti, spoštovanja in sočutja ter zaključil z željo, naj na svetu vlada mir in naj se kruta zgodovina več ne ponovi.

 

Slavnostni govornik, zgodovinar Mihael Uršič, je v govoru predstavil zgodovino naših krajev in kruta dejanja, ki so se zgodila pred natanko 100-leti. Z vstopom Kraljevine Italije v prvo svetovno vojno se je odprla soška fronta in italijanska vojska je maja 1915 zasedla Kobarid ter okoliške vasi. Avstro-ogrski vojaki so se umaknili na višje ležeče položaje v Krnskem pogorju. Velik del civilnega prebivalstva je ostal v vaseh v prepričanju, da ne bo hudega in da boji ne bodo dolgo trajali. Žal pa temu ni bilo tako in 4. junija 1915 so v Posočju padle prve civilne žrtve. Danes je v Idrskem, v spomin tem žrtvam, postavljen spomenik.

 

Kulturni program so sooblikovali pevci MePZ Sveti Anton, MePZ Planinska roža in domači kantavtor Borut Skočir, ki je zapel pesem Primorska naša mati. Besedilo je napisal tolminski pesnik, priznani tekstopisec Leon Oblak, uglasbil pa jo je Matej Kavčič. 

 

Spominska slovesnost ob 100-letnici prvih civilnih žrtev soške fronte je potekala v okviru obeleževanj 100-letnic 1. svetovne vojne.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!