Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.10.2018

pretežno oblačno
Popoldne bo pretežno jasno. Na Štajerskem in v Prekmurju bo prehodno zapihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 14 do 17, na Primorskem do 19 °C.
5°C | 19°C
sreda, 24.10.2018
9°C | 21°C
četrtek, 25.10.2018
5°C | 19°C
petek, 26.10.2018
10°C | 19°C
sobota, 27.10.2018
15°C | 18°C
Opozorila
Torek, 23.10.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Rawnsk pust 2018


KULTURA

| |
03.02.2018      20:00
A A

Rawnsk pust 2018


Nad Kobaridom in pod pobočjem Krna se razprostirajo vasi Drežniške Ravne, Jezerca in Magozd, kjer se vsako leto teden dni pred pustno soboto odvija tradicionalni Ravensk' pust. V narečju se reče tem pustom oz. pustovom »Rawnsk p'stuób«. In tako je bilo tudi danes, 3. februarja 2018.


Deli:
Rawnsk pust je danes v vasi Jezerca, Magozd in Drežniške Ravne prinašal vse dobro in  odnašal vse slabo. Glavni dogodek, ki je privabil številne obiskovalce od vsepovsod, se je popoldne odvil v Drežniških Ravnah. Sprevod se je najprej sprehodil po vasi, nato pa je šel sprevod  "Ta lepih" od hiše do hiše, Ta grdi pa so lovili otroke.

Rawnsk pust predstavlja staro pogansko ženitev, saj so se v starih časih poročali v času pusta. 

Sprevod "Ta lepih" hodi po vaseh od hiše do hiše, razen kjer je bila v preteklem letu smrt. Glavno besedo ima vodja sprevoda, ki sprevod vodi od hiše do hiše. Muzikant in bobnar igrata pustno koračnico in druge vesele pesmi po hišah in na vasi, kjer se pust ustavi in zapleše. Dva para Ta lepih predstavljata ženina in nevesto. Ta star in Ta stara sta oče in mati vseh pustov.

Maske najbolj značilnih likov Rawnskega pusta Ta grdih so lesene, obdane z ovčjo kožo, ovnovmi rogovi in usnjenimi jeziki. Maski rečemo tudi obličje, saj predstavlja grd obraz, in sicer obraz najstrajšnejšega zlodeja, kar jih obstaja. Na hrbtu ima opasane zvonce in oblečen brezrokavnik iz ovčje kože ter oblečene hlače s trakovi iz blaga oz. "ceunjami". Naloga tagrdih je, da od sprevoda odvračajo otroke. Ko jih ulovijo, jih posujejo s "hlačo" oz. nogavico polno pepela. Pod sprevod Tagrdih spada tudi korpar, ki nosi velik koš, v katerem ima pepel za "ta grde" in tudi lovi otroke.

Kmet in Kmetica, Ravbar in Žandar, Rezijan, Lovec, Nosač ta slamnatega, Trinogi ter še nekatere druge vlo
ge, ki niso redno vsako leto, sestavljajo srednji del sprevoda Rawnskega pusta. 
Kmet in Kmetica predstavljata kmečka človeka iz starih časov, v času pusta na vasi uprizarjata s humurnimi vložki dodelane prikaze iz nekdanjega kmečkega življenja. Ravbar po vaseh krade razne dobrine, Žandar pa ga lovi. Na koncu ga za kazen vedno na kak izviren način usmrti. Rezijan predstavlja brusača iz Rezije, kakor so v starih časih hodili po naših vaseh. Lovec po domačijah prodaja zajca, ki ga je predtem ujel, Nosač pa na hrbtu nosi slamnatega Pusta, kar je tudi ena od značilnejših mask Rawnskega pusta.

Pogreb Rawnskega pusta bo deset dni po pustovanju, na večer pustnega torka.

Za vas smo posneli nekaj foto utrinkov. Vabljeni k ogledu.  
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2018
Danes ni dogodkov.
24.10.2018 | Tečaji in delavnice
Napolnimo življenje JOGA
25.10.2018 | Kultura
Prižgimo pesniku lučko
26.10.201 | Tečaji in delavnice
Ustvarjalna delavnica: Izdelava mazil in deodoranta
26.10.2018 | Umetnost
Ladin večer
27.10.2018 | Kultura
Gledališka predstava ČA-KA-JOČ
24.10.2018 | Tečaji in delavnice
Napolnimo življenje JOGA
25.10.2018 | Kultura
Prižgimo pesniku lučko
26.10.201 | Tečaji in delavnice
Ustvarjalna delavnica: Izdelava mazil in deodoranta
26.10.2018 | Umetnost
Ladin večer
27.10.2018 | Kultura
Gledališka predstava ČA-KA-JOČ

Bodite prvi pri oddaji mnenja.