Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 19.02.2018

oblačno
Ponoči bo oblačno, v vzhodni polovici Slovenije bo znova pričelo rahlo snežiti. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do -1, na Primorskem, kjer bo pihala šibka do zmerna burja, okoli 3 °C.
2°C | 8°C
torek, 20.02.2018
2°C | 8°C
sreda, 21.02.2018
3°C | 9°C
četrtek, 22.02.2018
4°C | 7°C
petek, 23.02.2018
4°C | 6°C
Opozorila
Ponedeljek, 19.2.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
2°C
8°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Rawnsk pust 2018


KULTURA

| |
03.02.2018      20:00
A A

Rawnsk pust 2018


Nad Kobaridom in pod pobočjem Krna se razprostirajo vasi Drežniške Ravne, Jezerca in Magozd, kjer se vsako leto teden dni pred pustno soboto odvija tradicionalni Ravensk' pust. V narečju se reče tem pustom oz. pustovom »Rawnsk p'stuób«. In tako je bilo tudi danes, 3. februarja 2018.


Deli:
Rawnsk pust je danes v vasi Jezerca, Magozd in Drežniške Ravne prinašal vse dobro in  odnašal vse slabo. Glavni dogodek, ki je privabil številne obiskovalce od vsepovsod, se je popoldne odvil v Drežniških Ravnah. Sprevod se je najprej sprehodil po vasi, nato pa je šel sprevod  "Ta lepih" od hiše do hiše, Ta grdi pa so lovili otroke.

Rawnsk pust predstavlja staro pogansko ženitev, saj so se v starih časih poročali v času pusta. 

Sprevod "Ta lepih" hodi po vaseh od hiše do hiše, razen kjer je bila v preteklem letu smrt. Glavno besedo ima vodja sprevoda, ki sprevod vodi od hiše do hiše. Muzikant in bobnar igrata pustno koračnico in druge vesele pesmi po hišah in na vasi, kjer se pust ustavi in zapleše. Dva para Ta lepih predstavljata ženina in nevesto. Ta star in Ta stara sta oče in mati vseh pustov.

Maske najbolj značilnih likov Rawnskega pusta Ta grdih so lesene, obdane z ovčjo kožo, ovnovmi rogovi in usnjenimi jeziki. Maski rečemo tudi obličje, saj predstavlja grd obraz, in sicer obraz najstrajšnejšega zlodeja, kar jih obstaja. Na hrbtu ima opasane zvonce in oblečen brezrokavnik iz ovčje kože ter oblečene hlače s trakovi iz blaga oz. "ceunjami". Naloga tagrdih je, da od sprevoda odvračajo otroke. Ko jih ulovijo, jih posujejo s "hlačo" oz. nogavico polno pepela. Pod sprevod Tagrdih spada tudi korpar, ki nosi velik koš, v katerem ima pepel za "ta grde" in tudi lovi otroke.

Kmet in Kmetica, Ravbar in Žandar, Rezijan, Lovec, Nosač ta slamnatega, Trinogi ter še nekatere druge vlo
ge, ki niso redno vsako leto, sestavljajo srednji del sprevoda Rawnskega pusta. 
Kmet in Kmetica predstavljata kmečka človeka iz starih časov, v času pusta na vasi uprizarjata s humurnimi vložki dodelane prikaze iz nekdanjega kmečkega življenja. Ravbar po vaseh krade razne dobrine, Žandar pa ga lovi. Na koncu ga za kazen vedno na kak izviren način usmrti. Rezijan predstavlja brusača iz Rezije, kakor so v starih časih hodili po naših vaseh. Lovec po domačijah prodaja zajca, ki ga je predtem ujel, Nosač pa na hrbtu nosi slamnatega Pusta, kar je tudi ena od značilnejših mask Rawnskega pusta.

Pogreb Rawnskega pusta bo deset dni po pustovanju, na večer pustnega torka.

Za vas smo posneli nekaj foto utrinkov. Vabljeni k ogledu.  
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Smaragdni odsev
Številka: December 2017
Izšla: 12.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Februar 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.02.2018
Danes ni dogodkov.
22.02.2018 | Kultura
Beneški dnevi v Špetru
23.02.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica vezenja
23.02.2018 | Kultura
Ura pravljic z Lisico Mico
23.02.2018 | Kultura
Beneški dnevi v Kobaridu
26.02.2018 | Tečaji in delavnice
Začetni tečaj klekljanja
21.02.2018 | Ostalo
Vaje za spomin
21.02.2018 | Kultura
Predstavitev knjige Tolminsko sirarstvo: tisočletna kultura.
22.02.2018 | Kultura
Beneški dnevi v Špetru
23.02.201 | Tečaji in delavnice
Delavnica vezenja
23.02.2018 | Kultura
Ura pravljic z Lisico Mico

Bodite prvi pri oddaji mnenja.