Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 25.09.2018

jasno
Danes bo na Primorskem pretežno jasno, pihala bo večinoma šibka burja. Drugod bo delno jasno z občasno povečano oblačnostjo, ki jo bo več v vzhodnih krajih. Pihal bo veter vzhodnih smeri, na Primorskem večinoma šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 16, na Primorskem do 20 °C.
6°C | 20°C
sreda, 26.09.2018
4°C | 19°C
četrtek, 27.09.2018
4°C | 25°C
petek, 28.09.2018
8°C | 28°C
sobota, 29.09.2018
12°C | 22°C
Opozorila
Torek, 25.9.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Pustovanja na Kobariškem


KULTURA, DOGODKI

| |
30.01.2018      13:00
A A

Pustovanja na Kobariškem"Te mal Rawnsk in te mal Drežnišk pust" je svojo letošnjo nalogo že izpolnil. Foto: Nataša Hvala Ivančič
"Te mal Rawnsk in te mal Drežnišk pust" je svojo letošnjo nalogo že izpolnil. Foto: Nataša Hvala Ivančič
Deli:

Februarska tradicionalna pustovanja na Kobariiškem se bodo začela z Rawnskim pustom, ki bo v vaseh Magozd, Jezerca in Drežniške Ravne potekal že teden dni pred ostalimi pustovanji. V soboto, 3. 2. 2018 bo sprevod »ta lepih« obiskoval hiše, »ta grdi« pa bodo s pepelom in velikimi zvonci po vaseh preganjali otroke.

Vrsnsk pust, v rojstnem kraju pesnika Simona Gregorčiča, bo tudi letos potekal štiri dni; začel se bo na debeli četrtek s stricovim pustom, nadaljeval na pustno soboto, ko bo sprevod obiskoval hiše in voščil sreče in zdravja. Običaj je, da pustni sprevod od domačinov dobi v dar jajca, klobase in vino. Na pustno nedeljo se pustovanje dogaja v središču vasi Vrsno, konča pa se na pepelnično sredo s pogrebom pusta.

Pustovanje se je pred leti obudilo tudi v Kobaridu, ko so se na ulice po 64 letih vrnili Sourenki. Letošnje pustovanje bo potekalo v soboto, 10. 2., od 14. ure dalje. Sourenkom in mladim Sourenkom se bodo pridružili Sourenčki in številne druge maske. Ta pru bo vodil sprevod, sledila mu bodo ta stara dva in ta mlada dva, ciganska družba, kosci in številne novodobne maske.
Organizator pustnega sprevoda je Zavod Feniks, ki je v sodelovanju z Občino Kobarid, Krajevno skupnostjo Kobarid inTurističnim društvom Kobarid povezal številne prostovoljce in organizirane skupine, ki že dober mesec pripravljajo vse potrebno za izvedbo pustovanja. 

Na pustno soboto poteka tudi najbolj poznano in s strani etnologov najbolj preučevano pustovanje v dolini Soče - Drežniški pust, ki s svojevrstnimi lesenimi maskami in poganskim obredjem privablja tako stroko, kot naključne obiskovalce, poseben čar pa mu daje tudi dejstvo, da ga pripravlja v tančico skrivnosti ovita drežniška fantovščina, neformalna organizacija neporočenih fantov, ki skrivnosti svojih prednikov na mlajše generacije prenaša zgolj z ustnim izročilom. 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.