Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo večinoma sončno, nastale bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
19°C | 34°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 32°C
ponedeljek, 26.06.2017
17°C | 33°C
torek, 27.06.2017
16°C | 32°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 14h
Popoldne in zvečer so možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
19°C
34°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Predstavitev pesniške zbirke Pozabljene rože ......


KULTURA, SREDNJA ŠOLA

| |
31.10.2014      23:11
A A

Predstavitev pesniške zbirke Pozabljene rože hrepenenja, mlade pesnice Mete Stergar


Praznični mesec je s predstavitvijo pesniške zbirke Pozabljene rože hrepenenja obogatila mlada pesnica Meta Stergar.


Mlada pesnica Meta Stergar. Foto: Mkud Kobarid
Mlada pesnica Meta Stergar. Foto: Mkud Kobarid
Deli:

V soboto, 18. oktobra, se je dvorana v Domu Andeja Manfrede napolnila z obiskovalci, pozitivno energijo in umetniškim zrakom. Toliko ljudi na naših literarnih večerih kar nismo navajeni, smo si bili enakih misli Mkudk-ovci. Recitiranje pesmi (ki je bilo mimogrede mnogo več kot to) v izvedbi Tise Križnič, Marjete Vakar Manfreda, Matica Malija, Mete Stergar, Polone Stergar in Staše Volarič, so popestrili mladinski pevski zbor OŠ Kobarid in violinistka Nejka Volarič. Bilo je preprosto, pristno in iskreno.

 

Za vse tiste, ki ste enkraten in neponovljiv dogodek zamudili, pa še nekaj besed o knjigi:

Pesmi so tistega tipa, pri katerih te na začetku zaboli, na koncu pa vseeno pomiri in poda nek nauk, iz katerega se lirski subjekt vedno nekaj nauči, hkrati pa ne more uiti svojim čustvom. Glavni element pesmi je torej misel. Umetelne besede pri Meti nimajo svojega mesta, saj so ji odveč. Največ kažejo dejanja. Slika nam subtilno napisane zgodbe življenja.

Glavna tema, ki povezuje vse pesmi je ljubezen, ta je prisotna skozi naše celotno branje. Seveda nujno tvori par z eksistencialnimi vprašanji o človekovem obstoju in namenu. Lirski subjekt pa se zdi, kot da raste iz pesmi v pesem, hkrati pa ostaja vedno nespremenjen in sledi svoji ideologiji, ki si jo je zastavil in ji sledi do konca. To je popolna ljubezen, ki jo išče v tem svetu, čeprav ve, da jo bo težko najti. Vezi so tiste, ki osmišljajo pogled lirskega subjekta in slovo je trpek, a neizogiben element, ki ga spremlja in se mu ne more in ne more izogniti. Niti se mu noče. Ni agresiven v svoji želji po še, ne terorizira in prosjači, s tem se sprijazni in išče svojo resnico. Drzna poteza je, da nam servira ljubezen kot najvišje moralno vrednoto, morda paradoksalno, tesno povezano s svobodo, ki jo lirski subjekt potrebuje in katera se mu na koncu, ko ljubezen odide, prikaže. A naš subjekt je noče sprejeti za svojo, saj jo hoče skupaj z ljubljeno osebo. Ta dvojica pa, kot se izkaže, ne more delovati. Je globoko hrepeneč subjekt  in medtem, ko druge žene gonja po uspehu, on sanja o na videz preprostih stvareh, ki so danes (ali pa so od vedno bile) podcenjene. Nikakor ne gre za tipičen "romantični" lik, saj se v njem vendarle skriva pozitiven pogled na svet, ne ostaja v preteklosti, kljub temu, da se je vedno spominja, pač pa z vsem svojim 'biti' stremi v prihodnost. Boljšo? - Svobodnejšo.

 

Polona Stergar
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kobarid!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.06.2017 | Kultura
Praznovanje DNEVA DRŽAVNOSTI
24.06.201 | Družabni dogodki
Kobariški sejem in kobariški tek
01.07. - 02.07.2017 | Družabni dogodki
Praznovanje praznika sv. Petra
23.06.2017 | Kultura
Praznovanje DNEVA DRŽAVNOSTI
24.06.201 | Družabni dogodki
Kobariški sejem in kobariški tek
25.06.2017 | Kultura
Večer pravljic "Pravca za Nježno"
28.06.2017 | Ostalo
Dogodek ob 26.letnici zavzetja "MMP Robič", 28. junij 1991
01.07. - 02.07.2017 | Družabni dogodki
Praznovanje praznika sv. Petra

Bodite prvi pri oddaji mnenja.