Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

oblačno
Popoldne bo večinoma sončno, nastale bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
18°C | 35°C
sobota, 24.06.2017
18°C | 33°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
15°C | 30°C
torek, 27.06.2017
16°C | 32°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 14h
Popoldne in zvečer so možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
18°C
35°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

PGD JABLANE – izobraževanje za uporabo ......


PROSTOVOLJSTVO

| |
13.03.2016      9:55
A A

PGD JABLANE – izobraževanje za uporabo avtomatskega eksternega defibrilatorja (AED)


Avtomatski eksterni defibrilator (AED) je laični medicinski aparat, ki glasovno vodi in usmerja postopke ter po potrebi ob zaznavi zastoja srca zahteva električni sunek. Ta steče skozi srce in lahko ponovno vzpostavi njegovo delovanje. V času, ko smo pričeli množičneje uporabljati AED, se je smrtnost zaradi zastoja srca precej zmanjšala.


Vaščani Zg. Jablan so pripravljeni.
Vaščani Zg. Jablan so pripravljeni.
Deli:

KO RK Cirkovce je leta 2014 podarila defibrilator PGD Jablane. Ker je sama oprema premalo za koristno uporabo, smo najprej naučili postopke ob nenadnem zastoju srca nekaj vodilnih članov gasilcev. Ponovno smo se sestali in naučili novo skupino gasilk in gasilcev. Uspešnost prve pomoči je v tem, da čim več ljudi seznanimo in naučimo osnov, ki so preproste, ne delajo škode, ampak le pomagajo. Škodo naredimo, če ne ukrepamo. Seveda pa je uspešnost večja, če znanje usvojiš in ga po določenem času obnoviš.

Pri uspešnosti izvedbe prvi pomoči je tudi zelo pomembna dostopnost defibrilatorja širši javnosti. Tako je KO RK Cirkovce že za PGD Jablane nabavila zunanjo omarico.

Gasilci PGD Jablane so se odločili, da naučijo čim več vaščanov o pravilni uporabi le tega. Znanje je že osvojilo nekaj vaščanov Pongrc in Zg. Jablan. Naslednja četrtka ob 19. uri pa še pričakujemo obisk iz Sp. Jablan v domu PGD Jablane, nato pa znanja željne iz Cirkovc, ki bodo vadili v prostoru sedeža KO RK Cirkovce.

Izobraževanje vodi predsednica KORK Cirkovce, upokojena višja medicinska sestra z licenco predavateljice iz prve pomoči, gospa Pavla Veler. Pri izvedbi ji pomagata gasilki in članici civilne zaščite gospa Mateja Dolenc in gospa Mojca Frangež.

Zelo smo ponosni, da je v občini Kidričevo kar dobro poskrbljeno z mrežo defibrilatorjev. Nahajajo se še v naselju Kidričevo, v Lovrencu na Dravskem polju, Starošincah in Jablanah. Plačan je že tudi predračun za AED z omarico za PGD Šikole. Plan nabave pa ima tudi PGD Dragonja vas-Mihovce.

Veliko uspeha pri izobraževanju in obnavljanju znanja. Nikoli ne veš, kdaj ti pride prav.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kidričevo!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.