Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
8°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 17°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
16°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Mobitel ti tudi po 90. pride prav


PROSTOVOLJSTVO

| |
14.05.2014      9:30
A A

Mobitel ti tudi po 90. pride prav


V mesecu maju so kar štirje vaščani praznovali 90 ali več let. Tri Angele in Stanislav, ki ga vsi kličejo Slavko. Ob obisku odbornikov Rdečega križa Cirkovce pri slavljencih smo ugotovili, da visoka leta niso ovira za uporabo moderne tehnike in vsakdanjo zaposlenost, če si le zdrav in te obkrožajo prijazni ljudje. Seveda pa si vse življenje sam gradiš odnos in spoštovanje, tega pa so si naši slavljenci pridobili v izobilju. Pri vseh smo čutili ogromno medsebojne ljubezni in spoštovanja. Kljub zdravstvenim težavam smo veselo obujali spomine, kramljali o tem, kaj vse še počnejo, o veselju z vnuki, s pravnuki, kaj vse jih razveseljuje, ter si obljubili, da se prihodnje leto spet vidimo. Vsem skupaj iskrene čestitke, zdravja in dobrega počutja do naslednjega srečanja. Na isti dan smo obiskali vaščanki Starošinc.


Angela Marčič je tudi praznovala devetdeset let, družbo ji dela sin Milko.
Angela Marčič je tudi praznovala devetdeset let, družbo ji dela sin Milko.
Deli:

ANGELA MARČIČ, STAROŠINCE


Rodila se je 30. 3. 1924 v družini Draškovič v Starošincah kot najmlajša med petimi otroki. V osnovni šoli se je zelo dobro učila. Želela je nadaljevati šolanje, vendar ji je to preprečila 2. svetovna vojna. Leta 1950 se je poročila z Janezom Marčičem iz Starošinc. Živela sta na moževem domu. Preživljala sta se s kmetijstvom. Leta 1951 se jima je rodil sin Milko. Vdova je postala leta 1996. Jesen svojega življenja preživlja v sožitju in s sinovo družino. Razveseljujejo jo tudi vnuka in pet pravnukov. Pred kratkim je bila zaradi manjših zdravstvenih težav v bolnišnici. Takrat so najmlajši prababici naredili risbic za poln album s pripisom dobrih želja za čimprejšnje okrevanje ter o tem, kako jo imajo radi in jo pogrešajo. Po padcu v decembru ji zdravje malo nagaja, vendar še vedno spremlja novosti po televiziji. Ob našem obisku je prebirala novice iz časopisa.

ANGELA ŽUNKOVIČ, STAROŠINCE


Ob našem obisku je bila nekoliko utrujena, saj jo je hčerka Marija ravno pripeljala od kontrole pri zdravniku. Nekaj težav ima z nogami, sicer pa je živahna. Muči jo, ker ne zmore več dela, vendar uživa v ljubezni in veselju domačih in ob obiskih drugih otrok, vnukov in pravnukov. Zelo se je razveselila cvetnega aranžmaja, ki je bil še nekoliko velikonočno obarvan.

Hčerka Romana nam je napisala nekaj o ljubeči materi štirih otrok, Marije, Romane, Franca in Ivana.

Na pragu pomladi (7. 4. 1924) pred 90 leti se je pri Hrvatovih v Starošincah rodila deklica Angela. Bila je peti, najmlajši otrok kmečke družine. Po njenem vzdevku - Hrovatova Gelika - jo poznajo še danes. Ob trdem kmečkem delu, skrbnih starših, prežetih z ljubeznijo, v življenju, polnem skrivnosti, nemilosti 2. svetovne vojne, je zrasla v zdravo in lepo kmečko dekle. Osvojil jo je Franc Žunkovič, ki se je priženil na njeno domačijo in se je, utrujen od bolezni, pred nekaj leti poslovil od nje in svojih najbližjih.

Kalila se je ob številni družini: starših, možu, štirih otrocih in sorodnikih. Razdajanje, žrtvovanje ji ni bilo nikoli tuje, ker je imela veliko ljubezni. Ne z velikimi besedami, temveč s številnimi objemi - ljubila je brez govorice. Njene pridne roke, njen topel pogled so govorili sami po sebi - mama, ki je najprej mislila na druge. To je njena največja dota našemu življenju.

Tako je danes, ko se je po 90 letih preselila iz svoje kmečke hiše k hčerki Mariji z družino. Zdravje ji že malo ponagaja, zato pogreša gospodinjska in kmečka dela.

Naša mama za sebe nikoli ni zahtevala veliko. Ni hodila na zabave, izlete, zadovoljna in srečna je bila doma. Imela je močno oporo v možu, ki jo je nadvse spoštoval in ljubil.

Še vedno ostaja tiha, skromna, redoljubna, prežeta z ljubeznijo do svojih otrok, vnukov, pravnukov, do sorodnikov, narave in vsega lepega. Ob številnih vnukih in pravnukih se prikrade nasmeh na njen obraz. Ostajajo spomini, pogreša pa ljudi, ki so odšli in jih je imela rada. Mi, ki ostajamo z našo mamo, smo srečni in hvaležni, da jo imamo.

 


ANGELA SAGADIN, MIHOVCE


Rodila se je 2. maja daljnega leta 1922 v Mihovcah na kmetiji. Na domačiji sedaj živi nečak Tona Sagadin z družino - z ženo Marjano in s sinovoma Dejanom in Jernejem. Nase so prevzeli skrb, da je teti udobno in čim lepše na jesen življenja. Gospa Angela še vedno živi v Mihovcah na koncu vasi, v majhni, idilični hišici z lepo urejeno okolico. Odkar ji je pred več kot štiridesetimi leti umrl mož, živi sama. Navadila se je. Rada dela. Še vedno si čez vikend in praznike skuha sama, čez teden pa ji pripeljejo kosilo iz Majolike. Pravi, da je hrana okusna, in si postreže tudi za večerjo. Vsak dan gre na krajši sprehod, poklepeta s sosedi, ko pa kaj potrebuje ali pa koga pogreša, pa pokliče po mobitelu. Svojih otrok nima, ima pa veliko število nečakov in nečakinj, ki jo z družinami pogosto obiskujejo. Je zelo prijazna gostiteljica. To ugotavljamo tudi mi ob priložnostnih obiskih. Za njen 92. rojstni dan smo jo razveselili s cvetočo lončnico in z lepimi željami ter obljubo ponovnega srečanja.

 

STANISLAV BERANIČ, CIRKOVCE


Slavko se je rodil 11. 5. 1924 v Cirkovcah, kjer je odraščal s tremi sestrami in z bratom. Brat se je poročil in odselil v Sestrže, pozneje tudi umrl. Ena od sester ima družino v Mihovcah. Sestri, ki sta ostali doma, sta umrli in tako sta ostala z nečakom sama. Vaščane je vedno znova presenečal, kaj vse zmore. Kosil je s koso, nalagal in vozil travo, seno, gnoj ... s samokolnico, delal je z živino. Bil nam je za vzgled.

Zaradi slabovidnosti in slabšega zdravja potrebuje pomoč, zato ga je k sebi vzela nečakinja Dragica Lorber iz Sestrž. Tam ima svojo sobo. Nečakinja zelo lepo skrbi zanj, pomagajo pa ji tudi mama Dragica, mož Jože, sin Matej, hči Anita in brat Branko. Najbolj pa ga z obiski razveseljuje 16-mesečna Vanesa, ki mu s svojo neumorno energijo in objemi polepša dneve. Kljub vsemu pa pogreša dom v Cirkovcah in delo na kmetiji.   

Za njegov 90. rojstni dan so mu na njegovem novem domu v Sestržah pripravili lepo praznovanje. Ob prihodu članov odbora Rdečega križa in ljudskih godbenic Veselih polank se je že zbralo lepo število sorodnikov, sosedov in prijateljev. Med drugimi mu je prišel čestitat tudi župnik iz Majšperka, gospod Janko Frangeš.

Vreme je bilo lepo, prizorišče praznično okrašeno, torta in domače dobrote z žara, domača potica, dobra kapljica ... Veselo petje in glasba sta oznanjali po vasi, da nekdo praznuje in deli srečo med prijazne ljudi.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KORK Cirkovce? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


KORK Cirkovce
KORK Cirkovce
Cirkovce 76
Tel:041 240 095
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.10.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.