Logo MojaObčina.si

Kidričevo

DANES
1°C
-4°C
JUTRI
3°C
-1°C
Deli
3181

"PODOBE SVOBODE" razstavljene v Dvorcu Sternthal

V sredo, 14. septembra 2016, je bilo v Dvorcu Sternthal slavnostno odprtje razstave likovnih del, ki so nastala v začetku meseca septembra na tradicionalni, že 13. likovni koloniji DPD Svoboda Kidričevo. G. Damjan Napast, vodja Občinske uprave Kidričevo, je ob odprtju pozdravil likovnike, ki s svojo ustvarjalnostjo prispevajo k ohranjanju in bogatenju kulturnega utripa Kidričevega.

Odprtje razstave so pospremile recitacije pesmi o življenju po izboru Sonje Pišek ter misli o svobodi.

»Tudi mi smo veseli, da se danes likovniki predstavljajo v dvorcu Sternthal,« je dodala predsednica kulturnega društva ga. Majda Klemenčič Vodušek in hkrati izrazila željo, da bi ta prečudovita dvorana postala poleg ostalih dejavnosti, ki se odvijajo v njej, še razstaviščni prostor za domača društva, šole in posameznike.

»Likovniki so si za temo 13. kolonije izbrali besedo SVOBODA. Mogoče namerno, mogoče slučajno, mogoče pa s prav posebnim poudarkom … pa je vseeno, saj je beseda SVOBODA tudi v imenu našega društva. Prepričana sem, da vsi, ki delamo v društvu, ki smo člani društva, pojmujemo svobodo kot vrednoto oziroma pravico vsakega med nami. Vsi stremimo k temu, da bi bili srečni, pa vendar prevečkrat opažamo, da vse preveč ljudi skuša ujeti srečo tako, da so všečni drugim. Pri tem pa ugotovimo, da je njihova sreča trenutna, hitro minljiva, saj so pozabili nase. Svoboda naj bo torej odgovornost do samega sebe, da uresničuješ svoje vrednote, da jih skušaš živeti. Pa naj bo to trdo delo, trdna volja, disciplina, odgovornost do soljudi, do stvari, ki nas obdajajo in ne nazadnje tudi debela koža.«

Predsednica društva je še poudarila misel Janeza Medveščka, ki je neizmerno ponosen Slovenec, neizmeren ljubitelj in občudovalec naše prelepe krajine, hribov, gora, vasi, krajev, rastja, ki pravi takole: »Vedno sem imel več potem, ko sem komu kaj podaril.«

Razmišljanja o svobodi je v likovni besedi strnila tudi vodja in mentorica 13. likovne kolonije ga. Aleksandra Vidovič: »Za nekoga je svoboda le ideja, za nekoga želja, upanje, za nekoga uresničitev sanj. Za nekoga svobodo predstavljata čas in prostor, za nekoga pa možnost. Možnost izraziti svoja čustva, misli, pogled na svet. Svobodo občutiš, doživiš in spoštuješ velikokrat šele takrat, ko ti je ta odvzeta. Tako vse so doživljali in nato ustvarjali likovniki – udeleženci 13. likovne kolonije DPD Svobode Kidričevo. Svoboda se je utelesila v ženski podobi, dobila je obliko v letu metuljev, v igri otrok, v spokojni podobi pokrajine, v gibanju in odsevih vode, v razsežnosti barve, v svobodni razigranosti poteze s čopičem, v ujetosti v časovne in prostorske okvirje, v sanjski podobi pobega proti sončnemu zahodu …«

»Podobe svobode« so ustvarili: MIRAN CAFUTA, TINA EMERŠIČ, JOŽE FOLTIN, TJAŠA HAZENMALI, JANI JANČEC, STELLA KOCIPER, PATRIK KOMLJENOVIĆ, BOJAN LUBAJ, SONJA PIŠEK, JOŽE ŠAFRANKO, KLAVDIJA ŠMIGOC, IRENA TUŠEK, ALEKSANDRA VIDOVIČ.

Razstava je na ogled v slavnostni dvorani Dvorca Sternthal v mesecu septembru in oktobru v času uradnih ur Občine. Za več informacij in vodenje po razstavi pa se lahko obrnete na vodjo likovne sekcije go. Aleksandro Vidovič. Vljudno vabljeni!

Zapisala: Aleksandra Vidovič

Fotografije: arhiv društva

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij