Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.11.2017

pretežno jasno
Danes se bo od severozahoda povečini delno zjasnilo, le po nižinah osrednje in jugovzhodne Slovenije bo ostalo precej nizke oblačnosti. Predvsem ponekod v vzhodni Sloveniji bodo sprva še občasne padavine. Burja na Primorskem bo slabela in do večera ponehala. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 14 °C.
5°C | 14°C
nedelja, 19.11.2017
0°C | 12°C
ponedeljek, 20.11.2017
-2°C | 13°C
torek, 21.11.2017
3°C | 12°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 13°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
14°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Srečanje Evropske federacije karnevalskih ......


KULTURA, TURIZEM

| |
17.10.2011      12:30
A A

Srečanje Evropske federacije karnevalskih mest Slovenije v Kanalu


Gostitelj četrtega delovnega sestanka je bilo Etnološko društvo Liški pustjé


Člani FECC Slovenija v delavnici Branka Žnidarčiča, foto: Toni Dugorepec
Člani FECC Slovenija v delavnici Branka Žnidarčiča, foto: Toni Dugorepec
Deli:

Predsednik ED Liški pustjé Branko Žnidarčič je gostom predstavil društvo, ki se lahko pohvali s tem, da ohranja izjemno kulturno tradicijo pustnih mask z različnih območij naše občine. Častni član društva Pavel Medvešček, ki je Žnidarčiču tudi posredoval skice izvirnih pustnih mask, pa je orisal zgodovino tradicionalnega pustovanja na območju kanalske občine in obenem opozoril, da je društvo Liški pustjé še vedno brez ustreznih prostorov, kjer bi maske lahko izdelovali in hranili. Vsa skrb za edinstveno etnološko dediščino pustov, ki že nekaj časa domujejo v Kanalu in so nastajali v davnini, v vaseh pod Kanalskim Kolovratom, je tako prepuščena družini Žnidarčič, ki je za maske uredila lastne kletne prostore, je poudaril Medvešček: „Ker pa je zanimanje za to zbirko iz leta v leto večje, družina opravlja še neke vrste muzejsko dejavnost, ki pa v takšnih pogojih ne more biti v ponos kraju, ki si želi večjega turističnega obiska in promocije starodavnega trga.“


Predsednik Evropske federacije karnevalskih mest (FECC) Slovenija in član predsedstva FECC Branko Brumen je povedal, da je Slovenija že 20 let članica največje svetovne karnevalske zveze, ki združuje več kot 500 članov iz 52 evropskih in drugih držav. Vanjo je včlanjenih tudi vseh 12 večjih slovenskih pustnih organizacij. Brumen je povedal, da je že 25 let vodja kurentovanja in poudaril, da „število tradicionalnih avtohtonih pustnih likov Slovenijo uvršča v sam svetovni vrh, zato mora biti ohranjanje in negovanje izjemne pustne tradicije ena od osrednjih nalog našega kulturnega prostora“.


Podpredsednik FECC Slovenije Peter Radoja je dodal, da so „pustne maske, podkrepljene z zgodovinsko etnografsko dediščino, vsekakor največja vrednost, ki jo je potrebno ohranjati in se obenem upirati zaskrbljujočim težnjam zadnjih dveh let, da bi tradicionalne puste posodobili in jih vpeli v plehko, izpraznjeno pustovanje, kjer imajo glavno besedo le lepa dekleta“.


Sicer pa slovenski karnevali postajajo pomemben del slovenske turistične ponudbe, je v letnem poročilu izpostavil predsednik Brumen. Po neuradnih podatkih so lansko leto na več kot 200 prireditvah javnega pomena pritegnili več kot 200.000 obiskovalcev, in več kot 20.000 udeležencev iz 15 držav. Samo v povorki na kurentovanju v Ptuju, ki so jo vodili Liški pustjé, je bilo več kot 1400 udeležencev in 17 skupin slovenskih tradicionalnih pustov. Predstavniki slovenskih karnevalov pa so sodelovali na več kot desetih karnevalih v drugih državah Evrope.


Tudi letos se priprave na pustovanje 2012 začenjajo na Martinov dan, 11. novembra, med velikimi prireditvami pa 11. februarja 2012 zagotovo veliki etno festival, ko se bodo na Ptuju, kot partnerju Evropske prestolnice kulture, prvič predstavili tradicionalni pusti in maske z vseh petih celin.


Predstavniki FECC so delovno srečanje po razpravi zaključili z naslednjimi sklepi: FECC pozove župane in občinske svete, da pustnim društvom zagotovijo ustrezne prostore za izdelavo in hrambo tradicionalnih pustnih mask; nadaljevali bodo z dobro prakso izmenjave obiskov na domačih in tujih karnevalih, vzpostavili bodo spletno stran FECC Slovenija in zagotovili aktivno udeležbo na medcelinskem srečanju pustnih mask na Ptuju. Prav tako so bili soglasni, da temelj slovenskih karnevalov ostaja etno dediščina. Predsednik Liških pustov Žnidarčič, je dodal, da bodo v letu 2012 poskusili organizirali začetek pusta v vaseh ob Idriji in obuditi tradicijo karnevala, prav tako pa bi po njegovem morali karneval vsako leto organizirati v Kanalu, čeprav za to v bližnji prihodnosti ne vidi prav velikih možnosti.


Udeležencem sestanka so dobrodošlico izrekli kanalski župan Andrej Maffi ter predstavnika krajevnih skupnosti Kanal, Boris Čufer, in Lig, Franc Urbančič.

Delovnega sestanka Evropske federacije karnevalskih mest Slovenija so se udeležili predstavniki pustnih društev iz Ptuja, Cerknice, Šoštanja, Mozirja, Slovenskih Konjic, ustanovitelja FECC Slovenija Mirko in Erika Napast iz Slovenske Bistrice, pustna kraljica Apolonija I. ter člani ED Liški pustjé iz Kanala.

 

Prispevek Pavla Medveščka o zgodovini in pomenu tradicionalnih pustnih mask z območja Kanalskega Kolovrata, pa si lahko preberete v priponki.
Priloge:
MS Office Word 2003
Pavel Medvešček: Liški pustjé, včeraj, danes, jutri
833_moja-obcina.si_liskipustje1.doc (48 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 53
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.11.201 | Ostalo
Tržni dan
18.11.201 | Ostalo
Balinarski turnir
18.11.2017 | Ostalo
Odbojkarska tekma
18.11.2017 | Ostalo
Predstava "Žalujoča družina"
23.11.2017 | Ostalo
Razstava "Avtor meseca"
25.11.201 | Ostalo
Tržni dan
25.11.2017 | Ostalo
Spominska slovesnost
25.11.2017 | Ostalo
Revija pevskih zborov in vokalne skupine
25.11.2017 | Ostalo
2. Štokolofest
25.11.2017 | Ostalo
Praznovanje KS in revijo pevskih zborov
26.11.201 | Ostalo
Izlet v neznano
26.11.2017 | Ostalo
Zimski abonma - 2. predstava
18.11.201 | Ostalo
Tržni dan
18.11.201 | Ostalo
Balinarski turnir
18.11.2017 | Ostalo
Odbojkarska tekma
18.11.2017 | Ostalo
Predstava "Žalujoča družina"
21.11.201 | Ostalo
Praznično zavezovanje šalov

Bodite prvi pri oddaji mnenja.