Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, na vzhodu do 22 stopinj Celzija.
18°C | 32°C
sobota, 24.06.2017
19°C | 35°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 33°C
ponedeljek, 26.06.2017
18°C | 33°C
torek, 27.06.2017
17°C | 30°C
Opozorila
Četrtek, 22.6.2017 ob 19h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
18°C
32°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Elektronski vodič za "Krožno pot Ježa"...


TURIZEM, DRUŠTVA

| |
22.05.2013      00:29
A A

Elektronski vodič za "Krožno pot Ježa"


Na Goriško in v Posočje prihaja prvi elektronski vodič. Posamezniki in skupine si bodo s pomočjo naprave za enkrat lahko ogledali enajst pohodnih krožnih poti v občinah Kanal ob Soči, Nova Gorica, Kanal ob Soči, Tolmin, Kobarid, Bovec in Idrija.


Podeželski elektronski vodič oziroma turistični vodnik. Foto: Lea Širok
Podeželski elektronski vodič oziroma turistični vodnik. Foto: Lea Širok
Deli:

Partnerji pilotnega projekta Podeželski elektronski vodič Ustanove Fundacije BIT planota so prepričani, da bosta preprosta uporaba naprave in vodenje v štirih jezikih omogočila večjo turistično prepoznavnost in dostopnost podeželja. Obenem pa bo dopolnil klasično turistično vodenje.

 

Elektronski vodič omogoča turistu, da svobodno izbere čas pohoda, tematiko in večkrat posluša ali prebere vsebine ob turističnih zanimivostih po enajstih krožnih poteh v šestih občinah na goriškem in v Posočju. Zemljevidi poti s fotografijami zanimivosti in info točkami so v dlančniku dostopni v slovenskem, italijanskem, angleškem in nemškem jeziku. Bovčani pa so dodali še eno možnost, je na predstavitvi v Novi Gorici konec aprila povedal koordinator projektov Fundacije BIT Planota Zvone Ferfolja: "Bovčani pa so bili še dodatno izvirni. Ker imajo pravljično pot so si te pravljice izmislili še v svojem narečju."

 

Eden od partnerjev projekta je tudi Planinsko društvo Valentin Stanič iz Kanala. Sicer pa je naprava uporabna za najširši krog ljudi, je pojasnil predsednik društva Miro Strosar: "Planinsko društvo Valentin Stanič je takoj zaznalo uporabnost tega sistema z GPS navigacijo. Navdušeni smo bili nad tem, da lahko brez večjih stroškov omogočimo vodenje po planinskih poteh in po drugih poteh v Kanalu." 

 

Odločili so se, da bodo v kanalski občini na e-vodiču najprej ponudili dve krožni poti: Pot na Jelenk in pot na Kolovratu, ki so jo poimenovali Krožna pot Ježa. Slednja je zelo zanimiva, pravi Strosar: "Pot traja tri ure, vodi pa nas od planinskega doma našega društva preko Ježe, Gradu z muzejem na prostem iz prve svetovne vojne, Solarjev na italijanski strani brega, do izvira mejne reke Idrije in ponovno do planinskega doma Pod Ježo."

 

Pri urejanju Krožne poti Ježa so jim na pomoč priskočili člani čezmejnih društev: "Zelo vzorno sodelujemo s slovenskim planinskim društvom iz Benečije, kakor tudi s klubom italijanskih alpinov. Prav oni so očistili in uredili kratek del poti, ki poteka po italijanski strani." 

 

Uporaba dlančnika je preprosta. Pohodnik izbere želeno pot in jezik, naprava pa ga s pomočjo vrisanega zemljevida vodi do cilja. Ob zanimivih turističnih točkah (naravnih, kulturnih znamenitostih ...) ima pohodnik možnost, da prebere ali posluša razlago, si ogleda fotogafije, preveri dodatno turistično ponudbo v okolici. Dlančnik pohodnika opozarja tudi na morebitne nevarnosti na poti. 

 

Napravo bodo lahko uporabljali vsi, od pohodnikov, do kolesarjev, ki so v zadnjih letih vse pogostejši obiskovalci Kolovrata, pa tudi šolarji in taborniki. "Predsvem je namenjen mlajšim rodovom, ker so bolj dovzetni za nove tehnologije," dodaja Strosar. 

 

Enostavna uporaba dlančnika, izbira želenih poti in vodenje, so bili tudi cilji, ki so jim sledili pri iskanju primerne tehnologije, je na predstavitvi e-vodiča povedal tehnični menedžer projekta Etbin Skok: "Ergonomija naprave je sila preprosta, praktično ne rabi nobenega predznanja za uporabo."

 

Celoten projekt, ki ga bodo lahko nadgrajevali z novimi potmi, je vreden 66 tisoč evrov. 85 odstotkov od tega je prispeval Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja.

 

Elektronski turistični vodič bo zelo uporaben in bo na voljo v našem planinskem domu in na TIC-u v Kanalu," dodaja Strosar. Dom Pod Ježo bodo, tako kot vse planinske domove, ponovno odprli junija.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
22.06.2017 | Ostalo
Zaključna prireditev OŠ Deskle
23.06.2017 | Ostalo
Dvig prve slovenske trobojnice
24.06.201 | Turizem
3. POHOD TURISTIČNEGA DRUŠTVA KORADA DESKLE - ANHOVO NA KORADO
24.06.201 | Ostalo
Pohod na Korado
24.06.201 | Ostalo
Tržni dan
24.06.201 | Ostalo
Capkov memorial
24.06.2017 | Šport
14.CAPKOV MEMORIAL
24.06.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
24.06.2017 | Ostalo
Kresni večer
24.06.2017 | Kultura
KRESNI VEČER
24.06.2017 | Ostalo
Otvoritev razstave "Avtor meseca"
26.06.2017 | Ostalo
Spominski obhod lokacij občine
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
22.06.2017 | Ostalo
Zaključna prireditev OŠ Deskle
23.06.2017 | Ostalo
Dvig prve slovenske trobojnice
24.06.201 | Turizem
3. POHOD TURISTIČNEGA DRUŠTVA KORADA DESKLE - ANHOVO NA KORADO
24.06.201 | Ostalo
Pohod na Korado
24.06.201 | Ostalo
Tržni dan
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.