Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 26.06.2017

jasno
Popoldne bo precej jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
17°C | 31°C
torek, 27.06.2017
17°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
19°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 25°C
petek, 30.06.2017
17°C | 26°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Obnovljena cerkvica sv. Genderce


KULTURA, SOSED SOSEDU

| |
13.09.2011      18:10
A A

Obnovljena cerkvica sv. Genderce


Podružnična cerkev sv. Genderce na Koradi je zasijala v celostni obnovljeni podobi. Na slovesnem shodu so se zbrali številni verniki. Kanalska občina se ponaša z nekoliko nevsakdanjimi imeni zavetnikov predvsem podružničnih cerkva.


Foto: Petra Paravan
Foto: Petra Paravan
Deli:

Vsako zadnjo nedeljo v avgustu so se verniki zbirali na Koradi pri sv. Genderci. Letos je bilo na sončno nedeljo še posebej slovesno, saj je cerkvica doživela prenovo notranjosti in zunanjosti. Številni verniki iz različnih župnij kanalske, briške in novogoriške občine so bili deležni blagoslova. Župniki iz domače liške in okoliških župnij so maševali oziroma prisostvovali pri obredu.

Dekan Aleš Rupnik je v pridigi poudaril, da »svetišča, kjer so se naši predniki zbirali pri molitvi niso le kulturna, umetnostna in zgodovinska dediščina, ampak predvsem duhovna dediščina. Ker pa v teh krajih ne živi več dosti ljudi, smo lahko hvaležni vam, ki živite v tem okolju, da ste to cerkvico tako lepo obnovili…«.

Akcijo prenove so sprožili Vrtačani, saj je zob časa cerkvico že vztrajno najedal. Zahvaljujejo se župniji Marijino Celje in vsem župnikom, ki bdijo nad cerkvico, predvsem pa vsem tistim, ki so pri obnovi pomagali.

Cerkvica na Koradi stoji sredi povezovalne poti treh velikih svetišč Svete gore, Marijinega Celja in Stare gore. Zgrajena je bila v 16. stoletju, v 1. svetovni vojni porušena, med obema vojnama pa obnovljena na starih temeljih ladje s prezbiterijem in na novo zgrajenim zvonikom z vhodno lopo. Zapis na manjšem zvonu iz leta 1993 se glasi: »V rodni deželi sem Gertruda, Slovencem Jerica lepše zveni. Stoletja tu na Koradi kraljujem, v srcu združujem sever in jug, z vedro milino sem se priljubila, kar sveta Genderca pravijo mi.«

Sv. Jedrt (Jedert) je živela v 7. stoletju v Belgiji. Bila je hčerka dvornika frankovskega kralja. Zgodaj se je zaobljubila devištvu, vstopila v samostan in postala opatinja. Upodobljena je s temno redovno obleko in opatsko palico. Je zavetnica vrtnarjev, kmečkih opravil, poljskih in travniških sadežev, proti mišji in podganji nadlogi (zato je včasih ob njej upodobljena miš – simbol hudobnega duha, ki ga je premagovala).

V Kanalski občini, ki obsega številne župnije, zasledimo predvsem podružnične cerkve, ki nosijo imena nekoliko manj znanih oz. manj številčnih zavetnikov na Slovenskem. V Paljevem nad Plavami je cerkvica sv. Kvirina, v Prelesju znamenita gotska cerkev sv. Ahacija (Ahaca), na Goljevici cerkvica sv. Volbenka, v Britofu sv. Kancijana, na Ligu pa tudi cerkev sv. Zenona.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.06.2017 | Ostalo
Spominski obhod lokacij občine
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik
26.06.2017 | Ostalo
Spominski obhod lokacij občine
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik

Bodite prvi pri oddaji mnenja.