Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, na vzhodu do 22 stopinj Celzija.
18°C | 32°C
sobota, 24.06.2017
19°C | 35°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 33°C
ponedeljek, 26.06.2017
18°C | 33°C
torek, 27.06.2017
17°C | 30°C
Opozorila
Četrtek, 22.6.2017 ob 19h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
18°C
32°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Primer dobre prakse: Anhovo vabi z urejenim ......


LOKALNE SKUPNOSTI, SOSED SOSEDU, PROSTOVOLJSTVO

| |
20.09.2014      15:47
A A

Primer dobre prakse: Anhovo vabi z urejenim okoljem


Vseslovenska čistilna akcija "Očistimo Slovenijo v enem dnevu" je močno zaznamoval krajane Anhovega, saj se od takrat stalno prizadevajo za lepo in urejeno okolico.


Skupinska slika iz leta 2010. Foto: arhiv Delovne skupine Anhovo
Skupinska slika iz leta 2010. Foto: arhiv Delovne skupine Anhovo
Deli:

V prvi akciji je Delovna skupina Anhovo, kakor so se poimenovali sodelujoči posamezniki, očistila predel od Mostu v Desklah do podjetja Terra, in sicer pas od ceste do Soče. Za vleko odpadkov iz soškega nabrežja so si pomagali s kultivatorjem in traktorjem. Naslednje leto se je ekipa zbrala na sestanku že v mesecu februarju. Opazili so namreč, da cesta skozi Anhovo postaja sprehajalna pot, zato so se odločili, da bodo očistili obrežje podrasti in trhlih dreves za lepši pogled na Sočo. Tri sobote, po sedem ur dnevno, so vztrajali na težko dostopnem desnem bregu Soče. Ves naravni material so položili na kup sredi travnika in prvič po dolgem času leta 2011 pripravili kresovanje. Očistili so tudi parkirni prostor, okolico pri podjetju Terra in pri kontejnerjih. V juniju so na vogalu križišča pri oglasni deski posadili 20 vrtnic za 20. obletnici slovenske samostojnosti. Ob poti navkreber proti železniški postaji so že leta 1981 posadili drevesa, ki danes sestavljajo čudovit drevored in ločijo obrtno cono od novega naselja.

 

V letu 2012 se je praksa ponovila: v februarju, ko je postalo za odtenek topleje, so začeli z urejevanjem in čiščenjem okoli lastnih hiš ter okolice. Takrat so se odločili, da počistijo okolico nekdanje trgovine in kontejnerjev kakor tudi soško obrežje. Urejevati so začeli tudi skupni prostor pri igrišču, položili so tlakovce, pod nadstrešek so postavili mizo in dve klopi, dobili so igrala in novo varovalno mrežo. V letu 2013 pa so poleg že omenjenih lokacij očistili tudi zid nad cesto s pomočjo anhovskih gasilcev in tako javnosti razkrili lep obok nad potokom. Aprila je prvo leto potekala akcija reševanja žab, ki jih je bilo res veliko, v letu 2014 nekoliko manj, je pa otrok bilo mnogo več. Zanje so na skupnem »placu« priredili zabavo, ki se je Anhovci z veseljem spominjajo, saj je bilo posebno doživetje, ko so se otroci s kresničkami okoli vratu svetlikali daleč naokoli.

 

Krajani Anhovega dokazujejo, da niso potrebne organizirane čistilne akcije. Pravijo, da ni problem narediti akcijo, temveč je večja težava okolico vzdrževati! Krajevna skupnost je opazila njihov trud in jim je vsekakor tudi pomagala, a želijo si več posluha. Domačini so pripravljeni skrbeti za urejen zunanji prostor svojih hiš kakor tudi širše okolice. Pravijo: »Če smo pripravljeni delati in stalno urejujemo ter lepšamo okolje, zakaj se tega ne podpira? Zakaj se praksa ne razširi na celotno krajevno skupnost? Ali ni lepo živeti v urejenem kraju? Cestni otok pri Globnem je obrasla trava…« Enkrat jim je na pomoč priskočilo podjetje INDE. Vsako leto se trudijo čistiti obrežje Soče, če bi dobili pomoč, bi lahko očistili tudi druge predele kraja. Ob tem se hitro spomnijo na Povezovalno pot treh svetišč, ki je nastala v polnem zagonu zanimive ideje, a po nekaj letih je pot na določenih delih zaraščena, saj se je ne vzdržuje. V skritih kotičkih se nahajajo mali, lepi, zanimivi spomeniki, a potrebno bi jih bilo očistiti in predstaviti. Nikakor ne pozabimo na zagnane posameznike naše krajevne skupnosti, kot so člani Društva Soška fronta, ki skrbijo za ostaline 1. svetovne vojne, ali Krajevna organizacija zveze borcev, katere člani so očistili pot do Goljevic. Sicer pa tudi v drugih zaselkih KS Anhovo Deskle krajani samoiniciativno organizirajo čistilne akcije.

 

V Delovni ekipi Anhovo so sodelovali otroci od 6. leta starosti, kakor tudi najstarejši krajani, stari čez 80 let. Pozimi, pravijo, je tudi zanimivo, sploh če zapade sneg in ga skupinsko kidajo. Na začetku Anhovega, kjer stojita tabla in klopca s posajenimi rožicami, pa se je v preteklosti že zgodila objestnost. Betonski smetnjak je bil najden v obrežju Soče, rože so bile povožene in kamni ukradeni. A Anhovci stalno skrbijo za urejenost, pa so tudi te težave hitro odpravili. S strani mimoidočih sprehajalcev dobivajo številne pohvale, opazili pa so tudi, da se turisti radi ustavijo pri klopci in opazujejo Sočo.

 

Delovna ekipa Anhovo pravi, da je vsak dobrodošel in se vsakemu posebej zahvaljuje za pomoč! 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.06.2017 | Ostalo
Dvig prve slovenske trobojnice
24.06.201 | Turizem
3. POHOD TURISTIČNEGA DRUŠTVA KORADA DESKLE - ANHOVO NA KORADO
24.06.201 | Ostalo
Pohod na Korado
24.06.201 | Ostalo
Tržni dan
24.06.201 | Ostalo
Capkov memorial
24.06.2017 | Šport
14.CAPKOV MEMORIAL
24.06.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
24.06.2017 | Kultura
KRESNI VEČER
24.06.2017 | Ostalo
Kresni večer
24.06.2017 | Ostalo
Otvoritev razstave "Avtor meseca"
26.06.2017 | Ostalo
Spominski obhod lokacij občine
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik
23.06.2017 | Ostalo
Dvig prve slovenske trobojnice
24.06.201 | Turizem
3. POHOD TURISTIČNEGA DRUŠTVA KORADA DESKLE - ANHOVO NA KORADO
24.06.201 | Ostalo
Pohod na Korado
24.06.201 | Ostalo
Tržni dan
24.06.201 | Ostalo
Capkov memorial
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.