Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 17.12.2017

jasno
Popoldne bo večinoma sončno, po nekaterih nižinah se bo še zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 0 do 5, na Primorskem do 10 °C.
-1°C | 9°C
ponedeljek, 18.12.2017
-7°C | 8°C
torek, 19.12.2017
-6°C | 7°C
sreda, 20.12.2017
-6°C | 8°C
četrtek, 21.12.2017
-7°C | 8°C
Opozorila
Nedelja, 17.12.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
9°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Vgradnja obračunskih vodomerov do leta 2017


OBČINSKE

| |
19.01.2016      11:00
A A

Vgradnja obračunskih vodomerov do leta 2017Deli:

 Oskrba s pitno vodo  v Občini Kanal ob Soči

 Značilnost oskrbe s pitno vodo v občini Kanal ob Soči je velika razpršenost vodovodnih sistemov. V občini deluje kar 27 vodovodnih sistemov, 16 sistemov je takih, ki oskrbujejo več kot 50 porabnikov in zanje veljajo določila Pravilnika o pitni vodi. 11 vodovodnih sistemov je takih, ki oskrbujejo manj kot 50 porabnikov. Ti vodovodni sistemi se napajajo iz 39 površinskih vodnih virov, iz 3 vrtin, iz reke Soče, 1 vodovodni sistem prevzema vodo iz vodovoda v lasti sosednje občine.

 

Režijski obrat

 Osnovo poslanstvo, Režijskega obrata Občine Kanal ob Soči, je zagotavljanje zanesljive, varne in kakovostne oskrbe s pitno vodo vsem uporabnikom, ki se oskrbujejo z vodo iz javnega vodovodnega omrežja ter zagotavljanje storitev na področju odvajanja in čiščenja odpadne vode vsem občanom, kjer izvajamo obvezno gospodarsko javno službo odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske vode.

 

Dnevi nadzor nad obratovanjem, tekoče vzdrževanje, pregled omrežja obeh komunalnih sistemov so poglavitne vsakodnevne naloge. Vse naloge se vršijo na osnovi Pravilnika o oskrbi s pitno vodo, Uredbe o odvajanju in čiščenju odpadne vode, Uredbe o pitni vodi ter vseh ostalih državnih in občinskih predpisih.

 

Zakonodaja

Vlada RS je v mesecu novembru 2015 sprejela »Uredbo o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja«, ki je stopila v veljavo 1. januarja 2013. ( v nadaljevanju Uredba)

3. točka 18. člena Uredbe med drugim določa "Če se poraba pitne vode ne ugotavlja z obračunskim vodomerom, se vodarina obračuna glede na zmogljivost priključka, določeno s premerom priključka, ob upoštevanju normirane porabe pitne vode, ki znaša 1,2 m3 na dan za vodomer s faktorjem omrežnine 1 (premer vodomera DN 20)."

Odlok o oskrbi s pitno vodo v Občini Kanal ob Soči pa v 50. členu  nalaga uporabnikom, ki so že priključeni na javni vodovod in še nimajo nameščenega obračunskega vodomera, so dolžni so 1.1.2017 zgraditi vodomerni jašek in namestiti vodomer. Pri uporabnikih pri kateri pa bi bila namestitev vodomera vsakemu uporabniku težko izvedljiva  oziroma neizvedljiva, so dolžni namestiti skupni vodomer.

Poenostavljeno v bistvu  to pomeni, da se bo ne glede na število oseb v gospodinjstvu uporabnikom, ki nimajo vodomera  za vodo, po uveljavitvi zakonskih predpisov, zaračunavali pavšal glede na dimenzijo vodovodnega priključka, kar znaša najmanj 1,2 m3 na dan oziroma 36 m3 na mesec in ne več 4,5 m3 na osebo na mesec kot do zdaj.

Varčujmo z vodo

Namen Uredbe je, da bi v skrbi za naše okolje ljudje vendarle začeli varčevati tudi z vodo. Tisti, ki vodomerov za vodo nimajo, z vodo praviloma ne varčujejo, saj plačujejo pavšal. Če bodo ostali na pavšalu, tudi naprej ne bodo varčevali, še zlasti ker bo znesek pavšala dosti večji. Se je pa izkazalo, da večina uporabnikov po montaži vodomerov dejansko ugotovi, da porabi precej manj vode od pavšala in da je bolj smotrno plačevati dejansko porabo vode. In k temu stremi ta Uredba.

Vgradnja vodomera

Za vgradnjo vodomera na obstoječi vodovodni priključek predlagamo, da se lastniki stavb povežejo z Režijskim obratom Občine Kanal ob Soči. S pooblaščenim delavcem se določi lokacijo vodomernega jaška. Vodomerni jašek se izvede na mestu priključitve na javno vodovodno omrežje, hkrati pa je potrebno upoštevati sledeče kriterije:

1. kriterij: jašek se nahaja na javni površini;

2. kriterij: jašek se nahaja na zemljišču v lasti lastnika vodovodnega priključka, v tem primeru mora biti jašek zgrajen neposredno ob parcelni meji;

3. kriterij: jašek se nahaja na zemljišču v lasti tretje osebe.

V primeru, da se vodomerni jašek ne nahaja na javni površini, mora lastnik stavbe zagotoviti upravljavcu dostop do jaška z ustanovitvijo služnosti.

 

Časa samo še do 1.1 2017

 

Čas, ko se izteče predhodni rok, se počasi približuje. Glede na vse navedeno vam svetujemo, da se o vgradnji vodomerov obrnete na Režijski obrat Občine Kanal ob Soči, kjer vam bomo nudili vse potrebne informacije. Občani lahko vprašanja pošljete tudi prek elektronske pošte obcina.kanal@obcina-kanal.si oziroma telefonske številke 05/39 81 208.

 

 VODA je vir življenja, zato pazimo nanjo dokler jo še imamo «

 
Tekst: Petra Šuligoj 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Kanal ob Soči? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Kanal ob Soči
Občina Kanal ob Soči
Trg svobode 23
Tel:(05) 398 12 00
Lokalni časopis Most
Številka: 53
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
December 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.12.2017
Danes ni dogodkov.
19.12.201 | Ostalo
Praznične aktivnosti
21.12.2017 | Ostalo
Razstava v galeriji Keramost
22.12.2017 | Ostalo
Srečanje jubilantov
22.12.2017 | Ostalo
Praznovanje 40-letnice galerije Rika Debenjaka
22.12.2017 | Ostalo
Zimski nočni pohod ob Soči
23.12.201 | Ostalo
Tržni dan s spremljevalnim programom
23.12.2017 | Ostalo
Luč miru
23.12.2017 | Kultura
Komedija "KADU" v izvedbi KUD Cerkno
26.12.2017 | Ostalo
Pohod na Jelenk z baklami
26.12.2017 | Ostalo
Štefanovo v Levpi
26.12.2017 | Ostalo
Proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti

Bodite prvi pri oddaji mnenja.