Logo MojaObčina.si
DANES
16°C
3°C
JUTRI
16°C
1°C
Oceni objavo

80. OBLETNICA POHODA XXX.DIVIZIJE NOB V SLOVENSKO BENEČIJO

V soboto 27. januarja 2024 je bila, v večnamenski dvorani Osnovne šole Kanal, spominska slovesnost, v počastitev 80. obletnice pohoda XXX. divizije NOB v Slovensko Benečijo. Sam pohod se je vršil v noči 31. januarja na 1. februar 1944. Brigade Simona Gregorčiča, Srečka Kosovela in Bazoviška so s pomočjo domačinov v neposredni bližini vasi Morsko, prekoračile ledeno mrzlo Sočo in železniško progo Gorica – Jesenice ter nadaljevale pohod in boje v Goriških Brdih, Posočju in Benečiji. Partizanske enote so prodrle daleč na ozemlje, ki je bilo s krivično Rapalsko pogodbo dodeljeno Italiji, kjer so naši Beneški Slovenci doživljali največje potujčevanje in raznarodovanje. Po uspelem pohodu in zmagami nad okupatorjem, se je večina borcev vrnila preko Soče v Slovenijo. Briško-beneški odred, ki je bil tedaj eden izmed enot XXX. divizije, je uspešno nadaljeval svoje vojaško, kulturno in narodnostno poslanstvo v Beneški Sloveniji in Goriških Brdih vse do končne zmage. Proslavo je organizirala Krajevna organizacija Zveze borcev za vrednote NOB Kanal, v sodelovanju z Občino Kanal ob Soči ter Krajevno skupnostjo Kanal.

V kulturnem programu so sodelovali Moški pevski zbor » Justin Kogoj« iz Dolenje Trebuše, pod vodstvom zborovodje Mateja Kavčiča, Barski oktet iz beneške vasi Bardo, ki ga je vodil David Tomazetič ter učenci OŠ Kanal Gaia Simčič, Anej Petrevčič in Matija Purgar pod mentorstvom učiteljice Marjane Tinta.. Najprej je udeležence pozdravil Franko Pavlin, predsednik KO ZB za vrednote NOB Kanal, za njim pa še župan občine Kanal ob Soči Miha Stegel. Slavnostni govornik je bil Marjan Šarec, minister za obrambo Republike Slovenije. Med prireditvijo so odnesli venec k spomeniku pod vasjo Morsko, ob glavni cesti Deskle - Tolmin. Slovesnost so s svojo prisotnostjo počastili številni praporščaki. Med udeleženci je bila tudi nekdanja borka Gregorčičeve brigade Anica Cucek, s partizanskim imenom Planika, ki je v preteklem letu dopolnila častitljivih 100 let.

Na slovesnosti se je zbralo preko sto udeležencev. Po končani proslavi je sledilo družabno srečanje.

 

Oglejte si tudi