Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo predvsem ob morju zmerno do pretežno oblačno, ponekod lahko občasno tudi megleno. Drugod bo precej jasno. Zjutraj bo po nekaterih kotlinah megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, na Primorskem od 8 do 11 stopinj.
7°C | 21°C
petek, 20.10.2017
9°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
12°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 19°C
Opozorila
Sreda, 18.10.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Skoraj polovica gospodinjstev še vedno brez ......


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
30.03.2014      4:11
A A

Skoraj polovica gospodinjstev še vedno brez vodomera


Kanalska občinska uprava je na seji občinskega sveta v začetku marca predstavila strategijo oskrbe s pitno vodo. Kakor je pokazala analiza, v občini ni dovolj izdatnega vodnega vira, iz katerega bi lahko oskrbovali vse prebivalce. Težave zaradi razdrobljenega omrežja že rešujejo tudi z združevanjem vodovodov, več pa bo potrebno narediti pri varčevanju s to pomembno dobrino.


Vinko Medvešček, vodja režijskega obrata. Foto: Toni Dugorepec
Vinko Medvešček, vodja režijskega obrata. Foto: Toni Dugorepec
Deli:

Pomemben del strategije oskrbe s pitno vodo je analiza trenutnega stanja. Ta je pokazala, da kanalska občina, ki je tudi geografsko razvejana, ne premore vodnega vira, ki bi z izdatnostjo zagotavljal zadostne količine vode za oskrbo vsega prebivalstva. Namesto tega, je v občini kar sedemindvajset vodovodnih sistemov, ki se napajajo iz 39 vodnih virov, treh vrtin, reke Soče in iz vodovoda novogoriške občine.

Veliko število vodovnih sistemov je seveda bolj zahtevno za zagotavljane kakovostne pitne vode in zadostnih količin. Velike so tudi izgube v cevovodih, nam je povedal vodja režijskega obrata kanalske občine Vinko Medvešček: »Veliko več napora je potrebno vložiti tudi v pripravo pitne vode, ki je skladna z zakonodajo. Če bi bila ta priprava poenotena v eni vodarni, bi to zelo poenostavilo in olajšalo delo upravljavcu.«

 

Težave z razdrobljenim vodovodnim omrežjem nameravajo reševati z združevanjem posameznih vodovodnih sistemov. »Iz analize stanja izhaja, da je tam, kjer je to mogoče, posamezne vodovode smiselno združevati. V občini Kanal to tudi že počnemo. Na vodovod Kanal smo povezali že vodovod Bodrež in vodovod Morsko, kmalu bo nanj navezan tudi vodovod Gorenja vas,« je pojasnil Medvešček. Tako bodo okrog 40 odstotkov prebivalstva občine oskrbovali iz enega vodovodnega sistema. Strategija oskrbe s pitno vodo predvideva skupno vodarno tudi za južni del občine, ki bi prav tako oskrbovala okrog 40 odstotkov prebivalstva. Nanjo bi navezali vse manjše obstoječe vodovode na območju Krajevne skupnosti Anhovo – Deskle.

 

Posebej občutljivi so vodni viri v višjih predelih občine, saj jih večina v sušnih obdobjih ne zagotavlja dovolj pitne vode. Prebivalce Kanalskega Kolovrata oskrbujejo vodovodi Lig, Kambreško, Srednje in Melinki. Vendar v času suše pitno vodo na to območje običajno dovažajo. Na Banjški planoti je zgrajen vodovodni sistem Kanalski Vrh. Tudi tu ob suši ni dovolj vode. V gradnji je vodovodni sistem Kal nad Kanalom-Levpa, je povedal Medvešček: »Vodo smo pripeljali do Kala nad Kanalom, kjer ni težav z izdatnostnjo vira. Trenutno je v fazi projektiranja gradnja omrežja proti Levpi. Prav Levpa in Seniški Breg sta območji, kjer je pokritost vodne oskrbe iz javne službe zelo omejena. Obstoječi vodovod Levpa oskrbuje 70 ljudi. Je tudi zelo občutljiv vir, saj je v suši vodo prav tako potrebno dovažati.«

 

V strategiji so prevideni tudi ukrepi za zmanjšanje izgub pitne vode. Te so  precejšnje, ocenjuje Medvešček, vendar ne presegajo povprečnih vrednosti iz drugih primerljivih lokalnih skupnosti. Sicer pa v kanalski občina vsako leto obnovijo del vodovoda ali celo posamezen vodovod v celoti, tako da dotrajano infrastrukturo redno zamenjujejo. Kljub temu, ne uspejo zamejiti vseh izgub. »Deloma so za to krive izgube v vodovodnih sistemih, deloma pa prekomernaporaba pitne vode preko priključkov, ki niso opremljeni z vodomeri,« poudarja Medvešček.

 

Vodomerov nima še skoraj polovica odjemalcev. Zakonodaja določa, da jih bodo vsi morali vgraditi do leta 2017. V prehodnem obdobju bo vodarino še vedno mogoče plačevati v obliki pavšala, vendar naj bi se za tiste, ki vodomerov ne bodo pravočasno vgradili, močno povečal. Posamezno gospodinjstvo naj bi, ne glede na število članov, tako plačevalo 1,2 kubična metra vode na dan. »Tako da bodo ljudje sami zainteresirani, da se jim vgradi vodomer,« dodaja Medvešček.

 

Občina Kanal vgrajuje števce vzporedno s prenovo vodovodov ali z gradnjo novih, vsak odjemalec pa si lahko odjemno mesto že sedaj sam opremi z vodomerom, tako da se voda obračunava po dejanski porabi.

Kanalski občinski svetniki so v začetku marca potrdili višje cene vodarine. Namesto dobrih trideset centov na kubični meter naj bi gospodinjstva od maja plačevala 46 centov, pavšal pa se bo s sedanjih 4,10 evra na osebo, zvišal na 6,83 evra.

 

Kljub temu, bo vodarina v kanalski občini še vedno med najcenejšimi. V Novi Gorici denimo za porabljen kubični meter pitne vode odštejejo več kot dva evra, nekaj več kot evro pa v Ajdovščini in Tolminu.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 53
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2017 | Ostalo
Simbioza giba 2017
18.10.2017 | Tečaji in delavnice
ITALIJANSKI TRG - VAŠA POSLOVNA PRILOŽNOST
21.10.201 | Ostalo
Tržni dan
21.10.201 | Ostalo
Ženski balinarki turnir
21.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za ženske
21.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za ženske
21.10.201 | Ostalo
Moški balinarski turnir
21.10.201 | Turizem
TRADICIONALNI POHOD NA VODICE
21.10.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
21.10.2017 | Ostalo
Pohod na Vodice
21.10.2017 | Ostalo
KKM present: Savanah, Jegulja, Black Reaper
22.10.201 | Ostalo
Moški balinarski turnir
22.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za moške
22.10.201 | Ostalo
Ženski balinarski turnir
22.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za moške
22.10.2017 | Ostalo
16. Spominski pohod na Globočak
22.10.2017 | Ostalo
Zimski abonma - 1. predstava
24.10.201 | Ostalo
Izdelava ikeban
25.10.2017 | Ostalo
Kogojevi dnevi 2017
27.10.2017 | Ostalo
Kostanjev piknik
27.10.2017 | Ostalo
Otvoritev razstave ročnih del
18.10.2017 | Ostalo
Simbioza giba 2017
18.10.2017 | Tečaji in delavnice
ITALIJANSKI TRG - VAŠA POSLOVNA PRILOŽNOST
20.10.2017 | Ostalo
Kogojevi dnevi 2017 - koncert za mlade
21.10.201 | Ostalo
Tržni dan
21.10.201 | Ostalo
Ženski balinarki turnir
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.