Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
9°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
12°C | 19°C
nedelja, 22.10.2017
14°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 18°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
20°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Ali veste vse o zdravi telesni teži?


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
15.03.2012      00:38
A A

Ali veste vse o zdravi telesni teži?


Sedmo srečanje krajank in krajanov v okviru osnovnega programa Živimo zdravo v KS Kal nad Kanalom in KS Levpa je bilo 8. marca v večnamenskem prostoru v Levpi. Že pred 17. uro smo se začeli zbirati in urejati prostor za udeležence srečanja. Ob 18h je predsednik KS Levpa in Športnega turističnega društva Levpa, Aleksander Štrukelj, v pozdravnem nagovoru 74-im krajanom, izrazil zadovoljstvo glede izvedbe programa Živimo zdravo, čestital ženskam ob Mednarodnem dnevu žena in nam zaželel lepo praznovanje.


Demonstracija odličnih jedi s pokušino. Foto: Darja Rijavec
Demonstracija odličnih jedi s pokušino. Foto: Darja Rijavec
Deli:

Tekst: Darja Rijavec, lokalna koordinatorka Projekta Živimo zdravo

Sledil je prisrčen nastop naših najmlajših. Otroci podružnične osnovne šole in vrtca Kal nad Kanalom so nas razveselili z šopkom pesmic, ki so jih recitirali, zaplesali in zapeli ter vse prisotne obdarili z broškami iz gline. Glinene klobučke in rožice, pa tudi čestitke, ki smo jih prejeli, so otroci izdelali sami.


Kot lokalna koordinatorka projekta Živimo zdravo sem se zahvalila ravnateljici Osnovne šole Kanal, Milki Zimic, ki je vedno pripravljena za sodelovanje in si je tudi tokrat vzela čas za naše srečanje v Levpi. Še enkrat hvala učiteljici Anki Jug, ter vzgojiteljicam Veroniki Konjedic in Marti Perkon, ki naše otroke učijo in so jim kot druge mame. Zahvala gre tudi Urošu Goljevščku za glasbeno spremljavo in seveda staršem, da so otroke pripeljali. Vsi smo bili s prisrčnim nastopom deležni dragocenega darila, ki ga ni moč kupiti.

Z lepo mislijo smo čestitali ženskam za praznik, ki pa ne bi bile to, kar so brez naših moških. Tako smo tudi njim čestitali za njihov Dan mučencev.


Prisluhnili smo predavanju dpl. med. ses. Božene Istenič o priporočilih za ohranjanje in pridobivanje zdrave telesne teže ter preprečevanje povečane telesne teže in debelosti. Povedala je, da bi naše telo, naš »rušt«, lahko živelo 130 let, če bi ga ne »kvarili« z nezdravim življenjskim slogom, kamor sodi tudi prekomerno in nezdravo prehranjevanje ter premalo gibanja. Pripravila nam je standardni načrt celodnevne prehrane, ki naj bi vseboval pet zdravih obrokov, s katerimi bi naše telo dobilo vse potrebne hranilne in esencialne snovi za delovanje ter razpredelnico za zamenjavo in kombiniranje posameznih enot živil. Še enkrat je poudarila, kako pomembno je pri vsem tem tudi obvladovanje stresnih situacij ter redno zmerno gibanje, ki naj bi aktivno trajalo vsaj pol ure dnevno.


Demonstracijo odličnih domačih jedi je tudi tokrat pripravila Marta Murovec. Skupaj z Miro Pirih sta poskrbeli, da je v prostoru zadišalo po ribjem bordetu, ki naj bi bil v tem postnem času večkrat na jedilniku. Poskusili smo joto, hren z jabolki, kuhan goveji jezik, jabolčni zavitek po receptu naših babic in mam, radič z jajci ter »kleudre« - mineštro s krhlji suhih hrušk, kot so jo kuhale naše babice in je naša lokalna jed. Gospa Marta je postregla tudi z doma pečenim pirinim kruhom ter s sveže iztisnjenim sokom kivija, jabolk in korenčka. Vse sestavine so bile iz domače shrambe, pridelane v Kalu nad Kanalom, Levpi in Kanalu. Po končani demonstraciji, smo za vse jedi prejeli recepte ter se razveselili šopka zvončkov in izvirnega darilca. Glede na to, da je za zdravo življenje pomembna tudi higiena s čimbolj naravnimi izdelki, nam je razdelila doma izdelano milo iz medu, okrašeno z lepo naravno dekoracijo, izdelek domačega čebelarja Damjana Cristofolija, ki je izdelek tudi sponzoriral.


Vsi prisotni smo imeli tudi tokrat priložnost, da si izmerimo krvni tlak, za kar sta poskrbeli prof. zdr. vzg. Irena Jerič in s.m.s. Bernardka PrinčičNa razpolago je bil časopis Novine živimo zdravo in brošura Zdrav način življenja ter publikacija Moje zelenjavne in sadne jedi z recepti.


Naslednje, zaključno srečanje bo v danes, 15.3., v večnamenskem prostoru v Levpi, ko bomo predstavili naučeno, izmenjali dobre prakse, izpopolnili anketo s podatki o našem zadovoljstvu s projektom Živimo zdravo in željah za naprej ter se prijetno družili ob pogostitvi na zdrav način.

" Dobro zagnani kolesi v okviru projekta Živimo zdravo se uspešno vrtita naprej in sta dober zgled za zagon novih ..."

Lepo vabljeni!
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 53
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za ženske
21.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za ženske
21.10.201 | Ostalo
Moški balinarski turnir
21.10.201 | Ostalo
Ženski balinarki turnir
21.10.201 | Ostalo
Tržni dan
21.10.201 | Turizem
TRADICIONALNI POHOD NA VODICE
21.10.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
21.10.2017 | Ostalo
Pohod na Vodice
21.10.2017 | Ostalo
KKM present: Savanah, Jegulja, Black Reaper
22.10.201 | Ostalo
Ženski balinarski turnir
22.10.201 | Ostalo
Moški balinarski turnir
22.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za moške
22.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za moške
22.10.2017 | Ostalo
16. Spominski pohod na Globočak
22.10.2017 | Ostalo
Zimski abonma - 1. predstava
24.10.201 | Ostalo
Izdelava ikeban
25.10.2017 | Ostalo
Kogojevi dnevi 2017
27.10.2017 | Ostalo
Kostanjev piknik
27.10.2017 | Ostalo
Otvoritev razstave ročnih del
28.10.201 | Ostalo
Tržni dan
20.10.2017 | Ostalo
Kogojevi dnevi 2017 - koncert za mlade
21.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za ženske
21.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za ženske
21.10.201 | Ostalo
Moški balinarski turnir
21.10.201 | Ostalo
Ženski balinarki turnir
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.