Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo precej jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
17°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
19°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 25°C
petek, 30.06.2017
17°C | 26°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
31°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Ivan Skrt otvoril najprestižnejši festival ......


KULTURA

| |
08.09.2015      9:05
A A

Ivan Skrt otvoril najprestižnejši festival klasične glasbe v ArgentiniSlovenski pianist Ivan Skrt
Slovenski pianist Ivan Skrt
Deli:

Buenos Aires, 3. september 2015 –Slovenski pianist Ivan Skrt je včeraj pred 250-glavo publiko, v do zadnjega sedeža polni dvorani palače Palacio Paz v središču Buenos Airesa, otvoril Mednarodni festival klasične glasbe Chopiniana. Slednji je bil prav letos nagrajen kot najboljši festival klasične glasbe v Argentini.

 

Skrt, znan po globini in premišljenosti svojih koncertov, s katerimi "riše življenje", je tudi tokrat na suveren, dinamičen, a hkrati prefinjen in iskren način navdušil buenosaireško publiko. Predsednica Fundacije Chopiniana, priznana argentinska pianistka Martha Noguera, ga je označila kot "neverjetnega virtuoza, ki s fascinantno lahkotnostjo in subtilnostjo uprizori tehnično najzahtevnejša dela, ki jim je kos redko kateri od najbolj priznanih svetovnih pianistov".
Na otvoritvi Chopiniane je Skrt predstavil svoj nov koncert "triov": po tremi preludiji Chopina in Rachmaninovega, tremi španskimi plesi Granadosa in tremi argentinskimi plesi Ginastere, po tremi bagatelami Kogoja in Bartoka. Okronal ga je z Ravelovim valčkom, La Valse, ki ga je publika nagradila z ovacijami.

 

Kot pojasnjuje Skrt, se v tem koncertu "po tri kontrastne skladbe enega skladatelja zlijejo v par s tremi kontrastnimi skladbami drugega skladatelja. Gre za bogat in temeljit odnos nasprotujočih se parov, ki postopoma ustvarjajo velik energetsko-muzikalni val. Zlit v tišino zadnje odigrane note nudi uvid, da ima vsaka pošteno odigrana glasbena podrobnost ravno pravšnjo mero in mesto v celoti, ne glede na to, ali je za uho prijetna ali neprijetna. Ravno ta prostoren, neizkrivljen in neuokvirjen notranji uvid je najplemenitejši dar, ki ga je glasba zmožna na svoj edinstven in celovit način deliti med nami. Ne le koncert, temveč tudi celotno življenje nam omogoča uzreti takšno, kot je v resnici: brez ozkih želja in pričakovanj."

Skrt jutri nadaljuje s koncertom v najprestižnejši urugvajski koncertni hiši Teatro Solis, 10. septembra pa bo turnejo zaključil v eni najpomembnejših svetovnih opernih hiš, Teatro Argentino v La Plati. Gre za najpomembnejši kulturni dogodek slovenskega umetnika v Argentini in Urugvaju v letošnjem letu, podprt s strani Ministrstva za kulturo in Ministrstva za zunanje zadeve.

 

Tekst: Petra Kežman II. sekretarka, politične in konzularne zadeve

Veleposlaništvo Republike Slovenijev Buenos Airesu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 51
Izšla: 16.03.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.06.2017 | Ostalo
Spominski obhod lokacij občine
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik
26.06.2017 | Ostalo
Spominski obhod lokacij občine
30.06.2017 | Ostalo
Malonogometni turnir 3+1
01.07.201 | Ostalo
Tržni dan
02.07.201 | Ostalo
Ribiški praznik

Bodite prvi pri oddaji mnenja.