Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

oblačno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
7°C | 24°C
sreda, 18.10.2017
9°C | 21°C
četrtek, 19.10.2017
8°C | 22°C
petek, 20.10.2017
10°C | 22°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 21°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
24°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Moda je tisto, kar nam pristaja


GOSPODARSTVO

| |
16.06.2013      10:10
A A

Moda je tisto, kar nam pristaja


Kanal je včasih imel pet frizerskih salonov. Danes so to dejavnost, klub težkim gospodarskim razmeram, ohranile tri frizerke, ki vam jih tudi predstavljamo. Najdaljšo družinsko tradicijo, ki bo kmalu štela pol stoletja, na kanalskem placu nadaljuje Laura Pirih, v Gradu ima že dve desetletji frizerski salon Vesna Žbogar, pred slabim letom se jima je pridružila še Žaklina Karnel. Vse poudarjajo, da so za ta poklic pomembni strokovnost, neprestano izpopolnjevane znanja in prijaznost, ki so seveda osnova za zaupanje. Brez tega pa bi saloni ostajali prazni.


Žaklina Karnel je prepričana, da mora biti dobra frizerka dobro podkovana z znanjem.  Foto: Nataša Bucik Ozebek
Žaklina Karnel je prepričana, da mora biti dobra frizerka dobro podkovana z znanjem. Foto: Nataša Bucik Ozebek
Deli:

Tekst: Nataša Bucik Ozebek in Lea Širok


Laura Pirih  sredi kanalskega placa v prostoru, ki je že izpred vojnih časov namenjen lepšanju zunanjega izgleda Kanalcev, nadaljuje družinsko tradicijo frizerstva, ki bo kmalu štelo pol stoletja. Sedaj že sedmo leto vodi salon sama, dopolnjuje pa ga še s ponudbo kozmetičnih storitev. Ima širok krog strank vseh starostnih skupin, ene prihajajo pogosteje, druge redkeje, zelo pogosto pa tedaj, ko potrebujejo nekaj sveže energije. Kriza pa je v njihovo obrt prinesla predvsem to, da se stranke pogosteje barvajo doma, da jih redkeje obiščejo in si privoščijo manj nadstandarda.

 

V vsej njeni frizerski praksi se je najbolj spremenilo to, da danes veliko več pozornosti posvečamo zdravi negi las in želimo, da je las zdrav, naraven in lep. Stranke so si včasih želele zgolj prekriti sive lase, danes pa želijo različne pramene, ob naslednjem barvanju drugačne, izenačene barve od narastka do konic, zato je tudi ona prepričana, da mora imeti dobra frizerka danes veliko znanja in izkušenj, pomembno pa je tudi, s kakšnimi materiali dela. Prav tako je pomembna komunikacija, splošna razgledanost in ne pretirana vsiljivost.

 

In kaj je v modi? „Danes so taki časi, da je moderno vse, vsak je svoj umetnik,“ pravi Laura, a doda, da je po njenem moda to, kar človeku najbolj pristaja in da se v tem dobro počuti. Strank, ki bi se popolnoma prepustile, ni prav veliko, rade pa slišijo, kaj bi jim glede na postavo in obliko obraza najbolj pristajalo. „Vsak pa pride z izdelano željo, da bi bil rad lep in izgledal vsaj dvajset let mlajši,“ se pošali Laura. Kljub vsemu v domačem okolju opaža kar nekaj zadržanosti do modnih trendov in bojazni pred spremembami. Danes prevladujejo lahkotnejše frizure, ki zjutraj ne zahtevajo veliko truda. Njena mama pa se še spominja, kako je morala frizura od frizerja ostati vsaj 14 dni in kako so ženske med spanjem uporabljale različne pripomočke, da je niso uničile. „Danes je vse bolj prosto, las mora dihati, biti prost in ne ujet,“ pripoveduje Laura. Največji izziv ji predstavljajo frizure za posebne priložnosti, denimo poroke. „Takrat je naš izdelek umetnina. Izziv je, kako narediti, da so lasje speti, a se obenem ne vidi nobenih lasnic. Prilagajaš se lasu, dolžini las, željam, postavi. Vsi si želimo, da se skrije tisto, kar je slabo,“ pravi.

 

Za poletje svetuje predvsem to, naj ob bivanju na morju pomislimo tudi na lase in jih primerno zaščitimo. Že če jih zvežemo v rep ali spletemo v kito, ne bodo tako izpostavljeni. Prav tako las ni dobro puščati mokrih ali predolgo zavitih v brisačah, saj s hitrim sušenjem preprečimo razvoj glivic in prhljaja. Na soncu pa nam bodo lasje hvaležni, če se bomo pokrili s kapo, klobukom ali ruto.

 

Vesna Žbogar v Hair salonu Vesna na Grajski v Kanalu oblikuje pričeske že dve desetletji. Salon je odprla takoj po končanem študiju na srednji frizerski šoli v Ljubljani. Kakor pravi, je takrat imela srečo, da so ji pri njeni samostojni poklicni poti pomagali starši. Takrat je bilo v Kanalu, skupaj z Morskim, kar pet salonov.

Tudi sama opaža posledice gospodarske krize, pravi. Pred njo so stranke v salon prihajale mesečno, sedaj pa frizerja običajno obiščejo na dva, do dva in pol meseca.

 

Njen salon obiskujejo domačini vseh starosti, moški in ženske, ima pa tudi dolgoletne stranke iz Kobarida in Tolmina. Največ povpraševanja je po striženju in frizurah, ki so praktične, tako da je z njimi malo dela tudi ko jih stranke urejajo same. In ker je striženje tako pomembno, se ves čas izobražuje in dopolnjuje svoje znanje z novimi smernicami. Pred časom se je odločila za cenovno sprejemljivejše barve, tako da lahko barvanje po ugodnih cenah ponudi tistim, ki se običajno barvajo doma. Stane jih le malo več kot če bi kupile barvo v trgovini, le da jih v salonu lahko pobarva bolj profesionalno, pa še bolj udobno je, dodaja Vesna.

 

Sicer pa so mladi v Kanalu dovzetni tudi za bolj drzne frizure, le po nenevadnih barvah, denimo modri, zeleni ali vijolični še ne sprašujejo. Za letošnje poletje pa pravi, so moderni kodri tudi na kratkih pričeskah in tople barve naravnih odtenkov.

 

Vesna še dodaja, da pogreša več spodbud ter prijaznejše podjetniške in inšpekcijske pogoje tudi za male obrtnike, kakršne so frizerke. Sicer pa bo tradicijo frizerstva v njeni družini nadaljevala nečakinja, ki se izobražuje na srednji frizerski šoli v Ljubljani.

 

Žaklina Karnel pa je v frizerskih vodah novinka. Vanje je zašla pred tremi leti, ko se je odločila, da bo nekaj v življenju spremenila in se je odločila, da se izšola za frizerko. „Vedno mi je bila všeč moda, urejeni ljudje, pričeske so me vedno zanimale,“ pripoveduje. Frizerski salon je v Kanalu odprla pred slabim letom. „Človek moraš biti za to, bati se ne smeš,“ pravi, ko jo vprašam, kako se je v teh krznih časih podajati v obrtniške vode. Kriza se pozna pravi, prav zato se pri postavljanju cen sama postavi v kožo stranke in razmisli, koliko bi lahko odštela za frizuro.

 

Njene stranke so domačini iz Kanala, prihajajo pa tudi iz Brd, Nove Gorice in cele Tolminske. V povprečju se vračajo na mesec ali mesec in pol, ima pa tudi stranke, ki jo obiščejo vsak teden. „S strankami moraš navezati oseben stik,“ pravi. Poleg tega so minila leta, ko so frizerke delale samo trajne. „Sem in tja še kakšna starejša gospa odloči zanjo, mladi pa ne. Ti raje prisegajo na barvanje in na striženje vseh vrst, zato mora biti danes frizerka zelo dobro podkovana z znanjem in delati kakovostno.“ Poleg tega pa po njenem dobro frizerko naredijo še prijaznost in odprtost do ljudi.

 

Pojasni, da so v trendu dolgi lasje, še vedno prevladujejo paži in fru fruji ter asimetrične oblike z ravnimi rezi in resasto postriženimi lasmi. Barve pa naj bodo naravne. Hudo izstopajoče in kričeče barve trenutno niso in. „Letošnje modne smernice narekujejo skodrane lase, znova so v modo prišle fige in kite. Tudi pri frizurah se časi ponavljajo,“ pravi. Zanimivo pa je, da so kljub vsej modernizaciji in povezanosti v Ljubljani veliko bolj napredni glede frizur. „Ko pridejo frizure v modo na našem koncu, so v Ljubljani že mimo,“ doda Žaklina, ki za poletje svetuje malce dodatne skrbi za lase. Priporoča vlažilni šampon, ki navlaži in nahrani poškodovane lase, saj sonce poškoduje lase. In kdaj k frizerju: pred ali po morju? „Eno in drugo,“ pravi, „a če je že potrebno izbirati, potem raje po morju, da obnovimo barvo, postrižemo konice in z negovalno masko nahranimo lase.“

 

Največji izziv ji je pomenila dobrodelna modna revija, ki jo je pripravila marca v Kanalu. Vsakodnevni izzivi pa so ji spenjanje las in barvanje. Vesela je strank, ki se prepustijo njeni ustvarjalnosti. Priznava, da so to večinoma mladi, a tudi tistim gospem, ki prisegajo na preverjeno klasiko, poskuša s kakšnim detajlom dodati vsaj malo modnega pridiha. Izzivov za prihodnost ima kar nekaj, a jih prepušča času.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Kanal ob Soči!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Lokalni časopis Most
Številka: 53
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.201 | Ostalo
Izdelava kolaža z otroci iz OŠ
17.10.2017 | Ostalo
Simbioza giba 2017
17.10.2017 | Tečaji in delavnice
TEČAJ BIODINAMIČNEGA NAČINA GOSPODARJENJA
18.10.2017 | Ostalo
Simbioza giba 2017
18.10.2017 | Tečaji in delavnice
ITALIJANSKI TRG - VAŠA POSLOVNA PRILOŽNOST
21.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za ženske
21.10.201 | Ostalo
Tržni dan
21.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za ženske
21.10.201 | Ostalo
Moški balinarski turnir
21.10.201 | Ostalo
Ženski balinarki turnir
21.10.201 | Turizem
TRADICIONALNI POHOD NA VODICE
21.10.2017 | Ostalo
Prihod muzejskega vlaka v Kanal
21.10.2017 | Ostalo
Pohod na Vodice
21.10.2017 | Ostalo
KKM present: Savanah, Jegulja, Black Reaper
22.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za moške
22.10.201 | Ostalo
Turnir v balinanju za moške
22.10.201 | Ostalo
Ženski balinarski turnir
22.10.201 | Ostalo
Moški balinarski turnir
22.10.2017 | Ostalo
16. Spominski pohod na Globočak
22.10.2017 | Ostalo
Zimski abonma - 1. predstava
24.10.201 | Ostalo
Izdelava ikeban
25.10.2017 | Ostalo
Kogojevi dnevi 2017
17.10.201 | Ostalo
Izdelava kolaža z otroci iz OŠ
17.10.2017 | Ostalo
Simbioza giba 2017
17.10.2017 | Tečaji in delavnice
TEČAJ BIODINAMIČNEGA NAČINA GOSPODARJENJA
18.10.2017 | Ostalo
Simbioza giba 2017
18.10.2017 | Tečaji in delavnice
ITALIJANSKI TRG - VAŠA POSLOVNA PRILOŽNOST
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.