Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 20.08.2017

pretežno oblačno
Danes bo na Primorskem sončno, pihala bo šibka do zmerna burja. Drugod bo sprva pretežno oblačno, čez dan se bo delno zjasnilo. Nastale bodo še posamezne plohe. Pihal bo vzhodni do severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 19 do 23, na Primorskem do 27 stopinj C.
16°C | 24°C
ponedeljek, 21.08.2017
11°C | 25°C
torek, 22.08.2017
10°C | 27°C
sreda, 23.08.2017
13°C | 29°C
četrtek, 24.08.2017
14°C | 32°C
Opozorila
Nedelja, 20.8.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.

Ig

16°C
24°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

Dvojni vezani kozolec - TOPLAR v Vrbljenu


TURIZEM

| |
27.05.2013      17:57
A A

Dvojni vezani kozolec - TOPLAR v Vrbljenu


Kozolec predstavlja svojevrstno slovensko posebnost, saj je prav pri nas najbolj razširjen, razvejan in razvit ter prisoten skorajda povsod na podeželju. Ljudje so ga uporabljali predvsem za spravilo in sušenje sena ter drugih poljskih pridelkov. Pod kozolcem so spravljali še posamezna orodja, velja pa omeniti tudi njegov simbolni pomen. Veljal je namreč za simbol trdnosti kmetije.


Kozolec z jaslicami
Kozolec z jaslicami
Deli:

Poznamo jih na dobršnem delu Slovenije, z izjemo severovzhodnega dela in Primorske. Preprostejše oblike kozolcev najdemo tudi drugod po Evropi, še zlasti na območju vzhodnih in osrednjih Alp, dvojni vezani kozolec ali „toplarji“ pa so prav gotovo naša posebnost.

Člani Turističnega društva Krim smo ga v letu 2006 postavili v Vrbljenu in sicer na vaški gmajni, poleg gasilskega doma in hipodroma, kot kulturno zgodovinski in turistični objekt. Pri tem se moramo zahvaliti lastnikom, ki imajo deleže v vaški gmajni, ki so dovolili postavitev objekta na omenjenem prostoru.

Zahvala gre tudi Občini Ig in njenemu županu g. Janezu Cimpermanu za posluh in pomoč, tako materialno kot finančno, saj nam je prispevala sredstva za nakup kritine in hrastovega lesa za stebre in povezavo ter  nam pridobila potrebno dovoljenje za postavitev objekta. Prav tako je prispevala preostali les, okrog 40 kubičnih metrov, katerega pa smo posekali in spravili iz gozda člani društva sami. Ves les je obrezal tudi naš član, Anton Susman ml., glavni „mojster“, po domače „cimprman“ pa je bil Anton Susman st., ki je bil hkrati tudi načrtovalec objekta.

Kozolec je pokrit s strešno kritino Bramac, izvajalec oziroma krovec je bil Jože Purkat iz Strahomerja.

Posebna pohvala je namenjena tudi pokojni ga. Angelci Štangelj, ki je vsak dan skrbela za kuhano hrano in hladno pijačo za delavce, ki so  delali pri postavitvi kozolca.

Poleg omejenih članov, pa smo ogromno dela opravili tudi ostali člani in članice društva, saj smo v dobrem letu dni opravili več kot 6.000 ur prostovoljnih delovnih ur.

Kot zanimivost naj omenim, da nam je tri dni pomagal tudi francoski študent, ki je bil na pohodu iz Francije v Turčijo in ni znal niti besedice slovenskega jezika, tako da smo se sporazumevali v angleškem jeziku. Po krajšem razgovoru je izrazil željo, da bi ostal in naslednji dan nadaljeval pot, ostal pa je kar tri dni in pomagal pri lažjih delih, nam kaj zanimivega povedal in zaigral na orglice.

Kozolci likovno in kulturno bogatijo slovensko pokrajino in nas vedno znova presenečajo s svojo ustvarjalno govorico in kažejo našo ljudsko ustvarjalnost. Objekt je namenjen raznim prireditvam, ki jih pri  nas ne manjka. Predvsem pa nameravamo v kozolcu postaviti muzej starega kmečkega orodja, opreme, pripomočkov in podobno.

Pridite na naše prireditve in si pobliže oglejte ta zanimivi objekt – našo TRIBO.

                                                                            

 
Povezave:www.td-krim.si/
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ig!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


OBČINA IG
Številka: 4/2017
Izšla: 18.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.08.2017
Danes ni dogodkov.
21.08.2017 | Tečaji in delavnice
Koliščarski tabor za otroke

Bodite prvi pri oddaji mnenja.