Logo MojaObčina.si

Ig

DANES
23°C
15°C
JUTRI
23°C
15°C
6847

BODI JUNAK, NE ZAMENJAJ ŠKOLJKE ZA SMETNJAK

V kanalizacijskih sistemih, ki so namenjeni odvajanju odpadne vode, iztrebkov, izločkov in toaletnega papirja, se vse prepogosto pojavljajo najrazličnejši odpadki, kot so odpadna hrana, higienski pripomočki, čistilne krpe, cigaretni ogorki, zdravila, lasje, tudi igrače in oblačila.

 

Cilji akcije Bodi junak, ne zamenjaj školjke za smetnjak so:

 

  • seznaniti prebivalce s problematiko odlaganja neustreznih odpadkov v straniščno školjko;
  • seznaniti prebivalce z odpadki, ki so v tem obziru še zlasti problematični, kot so vlažilni in čistilni robčki;
  • spodbuditi prebivalce k ustreznemu ravnanju z odpadki;
  • pritegniti k sodelovanju tudi lokalne organizacije in ustanove.

 

 

Vlažilni in čistilni robčki so eden tistih izdelkov, ki so postali popularni zato, ker so praktični. Če končajo v straniščni školjki in ceveh kanalizacijskega sistema, povzročajo velike težave in škodo, tako v denarnicah kot v okolju. 
 

USTVARJAJO DODATNE STROŠKE PRI VZDRŽEVANJU SISTEMA   

Ker se v kanalizacijskem sistemu ne razpustijo dovolj hitro, povzročajo težave tako upravljavcem kanalizacijskega sistema kot uporabnikom. Zaradi zastajanja v ceveh, zamašitev in okvar naprav v kanalizacijskih sistemih pogosto prihaja do sicer nepotrebnega dodatnega vzdrževanja sistema, ki ustvarja tudi dodatne stroške tako neposredno za same uporabnike, če do tega prihaja znotraj stavb, kot tudi za upravljavce kanalizacijskih sistemov, ki se posredno kažejo tudi v višjih zneskih na položnicah. 

 

PREDSTAVLJAJO NEVARNOST ZA OKOLJE 

Veliko čistilnih in vlažilnih robčkov vsebuje mikroplastiko, ki močno onesnažuje okolje ter ogroža zdravje ljudi in živali. Pri čiščenju odpadne vode velika večina mikroplastike ostane v odvišnem blatu, ki lahko, če se uporabi na kmetijskih zemljiščih, prehaja v tla in vodo in tako povzroča obremenjevanje okolja in tveganje za zdravje ljudi in živali.

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi