Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.01.2018

pretežno jasno
1°C | 10°C
ponedeljek, 22.01.2018
-3°C | 6°C
torek, 23.01.2018
-1°C | 7°C
sreda, 24.01.2018
-1°C | 11°C
četrtek, 25.01.2018
0°C | 8°C
Opozorila
Sobota, 20.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.

Ig

1°C
10°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Terapevtski vrtovi na Irskem


EVROPSKI PROJEKTI

| |
27.05.2013      17:48
A A

Terapevtski vrtovi na Irskem


V zadnjih letih je trend po lastni pridelavi hrane in samooskrbi zopet v porastu. Preko organiziranih izobraževanj in delavnic se znanje zopet prenaša med lokalno prebivalstvo. Društvo Mule je organiziralo zadnje potovanje na delavnico k partnerski organizaciji v tujini v okviru projekta vseživljenskega učenja Grundtvig F.I.G.E. Tokrat je bila tema terapija na vrtovih organizacije IRD Duhallow na Irskem.


Dvignjene gredice za mentalno prizadete
Dvignjene gredice za mentalno prizadete
Deli:

F.I.G.E. - Food is garden edible = "hrana je vrt za uživanje". V slovenščini beseda uživanje pomeni – uživati hrano s krožnika in tudi dobro počutje. Ta drugi vidik je bil tema obiska vrtov na Irskem.

  • Skupnostni urbani vrt

Delo na vrtu vodi zaposlena agronominja. Zelenjavo, ki pridelajo na vrtu porabijo za pripravo obrokov v bližnjem skupnostnem dnevnem centru (Community center), kjer se odvijajo dejavnosti za otroke in mladino. Zelenjavo, ki je center ne potrebuje, razdelijo med prostovoljce.

V okviru vrta so postavljeni oz. urejeni: vrtna lopa, lončena peč za peko kruha ali pizze, rastlinjak, kokošnjak, dvignjene grede, spuščene grede, sadovnjak z avtohtonimi sadnimi drevesnimi vrstami, ribnik in mesto za kompostiranje. Za gnojenje poleg komposta uporabljajo tudi alge. Na vrtu imajo organizirane tudi izobraževalne delavnice za otroke in mladino.

Na vrtu prirejajo tudi družabne dneve, prodajajo sadike, pečejo kruh ali pizze in pijejo čaj.

  •  Vrt nenehnih sprememb

Občina je pred tremi leti uredila vrtičke nad odvodnim kanalom. Najprej so odvodni kanal, ki je bil nevaren in zapolnjen s smetmi, očistili in pokrili z betonskimi ploščami. Na območju so uredili parkirišče in otroško igrišče ter namestili okvirje z zemljo, ki služijo kot gredice. Urejeno otroško igrišča so vandali uničili. Igrišča na novo niso uredili, ampak so ga odstranili. Vrt so nato ogradili s kovinsko ograjo.

 

  • Organic College

Šola je namenjena izobraževanju odraslih o ekološki pridelavi hrane in njeni prodaji. V okviru šole je pridelava na prostem in v rastlinjakih. Poudarjeno je tudi ozaveščanje ljudi o ohranitvi tradicionalnih sadnih drevesnih vrst.

 

  • Terapevtski vrt

V dnevnem centru za varstvo in terapijo mentalno prizadetih  imajo vrt z rastlinjakom in zunanjimi gredami.

 

Delo na vrtu je oblika terapije. Terapije z varovanci  izvajajo zaposleni v centru in prostovoljci. Grede v rastlinjaku so prilagojene terapiji in zato dvignjene od tal. V vrtu vsak dan dela 10 varovancev. Delo na vrtu zelo pripomore k fizičnem in psihičnem boljšem počutju in daje občutek večje samozavesti. Zelenjavo uporabijo za pripravo dnevnih obrokov. V mesecu maju v dnevnem centru organizirajo tudi prodajo sadik.

 

Društvo je koordinator in pobudnik projekta, ki ga sofinancira evropski program za vseživljenjsko učenje Grundtvig.
Povezave:www.mule.si
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ig!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


OBČINA IG
Številka: 9/2017
Izšla: 14.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.01.201 | Šport
Vabilo na koline na Osredek
22.01.2018 | Umetnost
87. Govekarjev večer
21.01.201 | Šport
Vabilo na koline na Osredek
22.01.2018 | Umetnost
87. Govekarjev večer
23.01.201 | Ostalo
Mostiščar − rok za oddajo prispevkov
24.01.2018 | Turizem
Predavanje iz serije Barje, ali te poznam

Bodite prvi pri oddaji mnenja.