Logo MojaObčina.si

Horjul

JUTRI
15°C
-1°C
SRE.
18°C
-2°C
2873

Občina Horjul prejela priznanje turistične patrulje in visoke ocene za prijaznost domačinov

Svet24 je v svoji turistični patrulji v lanskem letu obiskal občino Horjul. Mladi študentki medicine iz Francije Sibel in Tassiano, ki sta opravljali turistično patruljo, je horjulska občina presenetila s čudovitimi razgledi in urejenimi pohodniškimi potmi ter neverjetno gostoljubnimi domačini. Pogrešali sta gostinsko ponudbo in nočitve.


Takole so zapisali v prispevku o samem podvigu ocenjevanja: 'Dekleti sta pred odhodom preverili možnosti potovanja in ugotovili, da lahko iz Ljubljane do Horjula prideta tudi z avtobusom ali celo s kolesom, a se na koncu odločili za najem avtomobila. Preverili sta tudi splet, kjer sta se želeli dokopati do podatkov o občini, a tam nista našli ničesar. Uradna spletna stran je v slovenščini in namenjena zgolj občanom. Tako sta se na pot odpravili precej nevedni. Povedali pa sta, da sta prispeli hitro in brez težav. Najprej sta se odpravili do mestne hiše, kjer sta srečali horjulskega župana in dve njegovi sodelavki. Dekleti so zelo lepo sprejeli in bili navdušeni nad njunim prihodom. Opremili so ju s številnimi informacijami, zemljevidi in brošurami, jima svetovali, kje jesti, spati in kaj obiskati.'

Čeprav sta dekleti prišli nenapovedano na občino, so ju tam lepo sprejeli kar je svojevrsten dokaz o značaju ljudi v naših krajih. Tujcu, ki pride raziskovat lepo horjulsko dolino, smo vedno pripravljeni pomagati. Česa takega v večji občini ali recimo v Ljubljani verjetno ne bi bili deležni. Kaj kmalu sta mladi francozinji ugotovili, da kljub temu, da tu turizem še ni razvit, ponuja marsikaj zanimivega.

Gostoljubnost brez meja

Takole sta zapisali v svoji oceni:' Resnično prijazni in gostoljubni so bili. S Tassiano sva se odločili za pohod in obisk različnih cerkva. Razgledi so bili resnično vredni sprehoda. Ko sva prispeli na vrh hriba, kjer stoji ena od horjulskih cerkva, sva srečali prijazno gospo, ki je z nama govorila o svojem obisku Francije, nato pa nama ponudila nekaj domačih salam, sira, paradižnika, paprike in kruha. Bila sem v šoku, saj takšne gostoljubnosti in prijaznosti še nisem doživela. Nato sva se odločili obiskati Samotorico, da bi si ogledali cerkev, in lahko povem, da so bili razgledi ponovno čudoviti.' 

 Po nočitvi v bližnjem kraju sta dekleti obiskali sta cerkev sv. Urha, ki je bila zgrajena v 16. stoletju in je služila tudi varovanju ter skrivanju prebivalcem pred vdori Otomanov. Ogledali sta si tudi cerkev svetega Kancijana na Vrzdencu in fresko svetega Krištofa. Priznali sta, da je bilo zanju to čudovito raziskovanje. V zaključki sta napisali, da občina kljub svoji majhnosti veliko ponuja. Pogrešali sta lokalno ponudbo hrane in nočitev ter informacije v angleškem jeziku na spletni strani. 'A to, kar lahko zagotovo trdim, je, da so izjemno prijazni in gostoljubni. Še enkrat hvala županu in sodelavcem za pomoč, saj bi brez njihove pomoči bili precej izgubljeni,' je svoje pripovedovanje zaključila Sibel.


Vas zanima, čemu sta podelili najboljše ocene?

Čisto desetko sta podelili za urejenost in videz kraja ter za čistočo. Desetko sta podelili tudi profesionalnosti zaposlenim na občini. Visoko oceno devet sta podelili tudi povezavi z Ljubljano, umirjenem prometu in kažipotom. Splošni vtis in gostoljubje je prav tako ocenjeno z visoko oceno devet.

Župan Janko Prebil je bil ob predaji priznanja počaščen, a je izpostavil, da ima občina Horjul veliko za postoriti na področju turizma. 'Naš fokus v zadnjih letih je bil predvsem usmerjen v urejenost infrastrukture in okolja, zato tudi v ta namen vlagamo največ sredstev. A ob tem se zavedamo, da je turizem pomemben del prihodnosti horjulske doline in okoliških krajev, saj imamo veliko lepega za ponuditi. Kot veste, občina aktivno dela na razvoju tega področja. V ta namen smo odkupili propadajočo hišo Kristine Brenkove v središču Horjula, ki bo imela po prenovi pomembno vlogo za turizem, prav tako kot urejanje športnega parka Horjul s postajališčem za avtodome. Minulo leto je bilo za turizem in gostinstvo povsod po svetu katastrofalno, verjamem pa, da bomo z vlaganjem in razvojem tudi na tem področju napredovali. Nenazadnje nam bo pri tem v pomoč tudi izgradnja barjanskega kolesarskega omrežja, kjer smo zraven tudi mi.'


Besedilo in foto: Peter Kavčič


Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi