Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 28.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo delno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 20 stopinj Celzija.
18°C | 28°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 24°C
petek, 30.06.2017
16°C | 27°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 23°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 19h
V sredo popoldne in zvečer bodo že lahko nastale močnejše nevihte, ob prehodu vremenske fronte v noči na četrtek pa bodo krajevni nalivi in močnejši sunki vetra, ni izključen pojav toče.
18°C
28°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Živalski vrt z dušo se širi


TURIZEM, SOSED SOSEDU

| |
19.11.2015      14:33
A A

Živalski vrt z dušo se širi


Vrzdenec – Ena izmed najbolje poznanih in priljubljenih turističnih atrakcij v horjulski dolini – ZOO Rožman je v letošnjem letu dom ponudil šestim novim živalskim vrstam, v naslednjem letu pa načrtujejo vrt še razširiti in povečati. Poseben dogodek pa bodo tudi letos žive jaslice, o katerih že snujejo ideje in načrte.


Deli:

Živalski vrt Rožman iz Vrzdenca, ki se že več kot desetletje polni izključno z zavrženimi, ubogimi in poškodovanimi živalmi, je v letošnjem letu poskrbel še za trideset novih. Načelo, ki se ga lastnik Jože Rožmanec drži vseskozi, je pomagati živalim. Prav zato se tu znajdejo živali z namenom, da preživijo. Nekatere so bile sem pripeljane poškodovane in zavržene, mnoge pa, posebej v zadnjih letih, ko si je vrt po dolgoletnih naporih uspel pridobiti status živalskega vrta ter si tako olajšal pot do živali iz živalskih vrtov po tujini, sem pridejo preživeti in skleniti svoj življenjski krog. "Resnica je, da živali v klasičnih živalskih vrtovih živijo le zaradi ljudi. Njihova življenjska doba je od pomladi do jeseni. Jeseni pa se večino teh živali uspava, saj predstavljajo višek in so čez zimo v napoto, pomladi pa jih zamenjajo že novi mladički, ki so tudi sicer glavna atrakcija za obiskovalce," pove Rožmanec, ki se mu takšno ravnanje upira, zato se po svojih močeh trudi, da vsaj delček teh pride k njim ter tako odživi svojo normalno življenjsko dobo. Letos so na Vrzdencu tako našli zatočišče južnoameriški pekari – živali podobne divjim prašičem iz pragozda, mongolski konj – izredno redka vrsta, živahni surikati, črni labod, snežna sova in sveti ibisi, nosati medvedi pa so dobili celo nov prostor. "Letos je, kar se tiče novih živali, za nas izredno uspešno leto. Spomladi pa bo živalski vrt postal zares zanimiv, saj ga bomo pošteno povečali in v enem delu preuredili," veselo pove lastnik vrta in nadaljuje, "tako park raste in v nekaj letih bo zares postal pravi živalski vrt in kar je najpomembnejše – to je živalski vrt z dušo." Načrtov in idej imajo pri Rožmančevih še veliko, volje pa jim kot kaže tudi ne zmanjka, prav nasprotno – vsaka pohvala, dobra beseda in zadovoljni obrazi obiskovalcev jim vlijejo še dodatnega zagona. Še predno pa bomo na Vrzdenec odšli občudovat ribnik ter labode in druge vodne živali, nas bodo povabili med praznične barve s sveto družino. Ker bodo v ZOO Rožman letos obeležili 5. obletnico živih jaslic, se bodo še posebej potrudili, obljublja Jože Rožmanec. Kako – pa naj ostane skrivnost.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.