Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 23.11.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo na vzhodu in severu večinoma sončno, drugod pa pretežno oblačno. Ponekod na Primorskem in Notranjskem bo megleno, občasno bo tam tudi rosilo ali rahlo deževalo. Pihal bo jugozahodni veter, ki bo ponoči prehodno ponehal. Najvišje dnevne temperature bodo od 8 do 16 °C.
5°C | 12°C
petek, 24.11.2017
3°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
5°C | 12°C
nedelja, 26.11.2017
4°C | 6°C
ponedeljek, 27.11.2017
-3°C | 4°C
Opozorila
Četrtek, 23.11.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
12°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Živalski vrt z dušo se širi


TURIZEM, SOSED SOSEDU

| |
19.11.2015      14:33
A A

Živalski vrt z dušo se širi


Vrzdenec – Ena izmed najbolje poznanih in priljubljenih turističnih atrakcij v horjulski dolini – ZOO Rožman je v letošnjem letu dom ponudil šestim novim živalskim vrstam, v naslednjem letu pa načrtujejo vrt še razširiti in povečati. Poseben dogodek pa bodo tudi letos žive jaslice, o katerih že snujejo ideje in načrte.


Deli:

Živalski vrt Rožman iz Vrzdenca, ki se že več kot desetletje polni izključno z zavrženimi, ubogimi in poškodovanimi živalmi, je v letošnjem letu poskrbel še za trideset novih. Načelo, ki se ga lastnik Jože Rožmanec drži vseskozi, je pomagati živalim. Prav zato se tu znajdejo živali z namenom, da preživijo. Nekatere so bile sem pripeljane poškodovane in zavržene, mnoge pa, posebej v zadnjih letih, ko si je vrt po dolgoletnih naporih uspel pridobiti status živalskega vrta ter si tako olajšal pot do živali iz živalskih vrtov po tujini, sem pridejo preživeti in skleniti svoj življenjski krog. "Resnica je, da živali v klasičnih živalskih vrtovih živijo le zaradi ljudi. Njihova življenjska doba je od pomladi do jeseni. Jeseni pa se večino teh živali uspava, saj predstavljajo višek in so čez zimo v napoto, pomladi pa jih zamenjajo že novi mladički, ki so tudi sicer glavna atrakcija za obiskovalce," pove Rožmanec, ki se mu takšno ravnanje upira, zato se po svojih močeh trudi, da vsaj delček teh pride k njim ter tako odživi svojo normalno življenjsko dobo. Letos so na Vrzdencu tako našli zatočišče južnoameriški pekari – živali podobne divjim prašičem iz pragozda, mongolski konj – izredno redka vrsta, živahni surikati, črni labod, snežna sova in sveti ibisi, nosati medvedi pa so dobili celo nov prostor. "Letos je, kar se tiče novih živali, za nas izredno uspešno leto. Spomladi pa bo živalski vrt postal zares zanimiv, saj ga bomo pošteno povečali in v enem delu preuredili," veselo pove lastnik vrta in nadaljuje, "tako park raste in v nekaj letih bo zares postal pravi živalski vrt in kar je najpomembnejše – to je živalski vrt z dušo." Načrtov in idej imajo pri Rožmančevih še veliko, volje pa jim kot kaže tudi ne zmanjka, prav nasprotno – vsaka pohvala, dobra beseda in zadovoljni obrazi obiskovalcev jim vlijejo še dodatnega zagona. Še predno pa bomo na Vrzdenec odšli občudovat ribnik ter labode in druge vodne živali, nas bodo povabili med praznične barve s sveto družino. Ker bodo v ZOO Rožman letos obeležili 5. obletnico živih jaslic, se bodo še posebej potrudili, obljublja Jože Rožmanec. Kako – pa naj ostane skrivnost.

 

Nadja Prosen Verbič

Foto: npv

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.11.2017
Danes ni dogodkov.
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com
29.11.2017 | Tečaji in delavnice
Karierni sejem MojeDelo.com

Bodite prvi pri oddaji mnenja.