Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.08.2018

pretežno jasno
Ponoči bo povečini jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 12 do 17, ob morju okoli 20°C.
17°C | 33°C
torek, 21.08.2018
18°C | 33°C
sreda, 22.08.2018
18°C | 33°C
četrtek, 23.08.2018
18°C | 34°C
petek, 24.08.2018
17°C | 32°C
Opozorila
Nedelja, 19.8.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
33°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Japonska – dežela vzhajajočega sonca


SOSED SOSEDU

| |
25.06.2016      18:43
A A

Japonska – dežela vzhajajočega sonca


Jeseni preteklega leta je predsednik Društva upokojencev Horjul Matko Zdešar obiskal daljno Japonsko. Svoje vtise in doživetja je preko diapozitivov prenesel slušateljem v Horjulu, 18. junija pa tudi na Vrzdencu.


Deli:

Japonska je otoška država med Tihim oceanom in Japonskim morjem vzhodno od Korejskega polotoka. Leži na kraju, kjer se stikata dve tektonski plošči, zato je tam veliko potresov, veliko pa je tudi vulkanov. Ima malo obdelovalne zemlje, skoraj ¾ dežele pa je gorate in pokrite z gozdovi. Zaradi monsunskega podnebja je veliko dežja, zato je potrebno previdno izbrati datum potovanja. Za potovanje na daljno Japonsko je potrebno upoštevati tudi veliko zahtevnih varnostnih ukrepov, saj opravijo temeljit pregled vseh turistov in njihovih dokumentov.
Z letališča so se Matko Zdešar in drugi potniki odpeljali s priznano letalsko družbo Turkish Airlines proti Istanbulu in nato do Osake, kjer so tudi prenočiliSpanec prve noči je bil vse prej kot prijeten, saj so spali v »hotelu v kapsulah«, tako imenovanem »zabojniku«. Ta meri v dolžino dva, v širino en in višino 1,2 metra. To še za majhne Japonce ne predstavlja ugodnega počitka, kaj šele za Evropejce. Zabojniki so strogo ločeni po spolu in so v nadstropjih. Po »hotelu« hodijo brez čevljev, ki jih je treba skupaj s prtljago oddati v skupni prostor. Toaletni prostori (prav tako ločeni po spolu), so prav tako skupni in ne nudijo nikakršne intime, kar je za naše razmere nerazumljivo.
Vera je na Japonskem zelo raznolika in ločena od države, kar se izraža preko raznih običajev, umetnosti in arhitekture. Najbolj razširjeni in poznani veri sta šintoizem in budizem. Prva je nekakšna vera narave (častijo gore, kamenja, živali, drevesa ipd.) in je osredotočena na zemeljsko življenje, medtem ko budizem priznava posmrtno življenje, zato so tudi pogrebi in pokopi budistični. Veri si med seboj ne nasprotujeta, temveč se dopolnjujeta. Arhitektura je na Japonskem izjemno razgibana, vendar zgolj v mestih. Podeželje kaže povsem drugačno podobo in je daleč od razkošja in urejenosti. Njihove najbolj občudovane naravne lepote pa niso primerljive z lepotami narave pri nas in drugje po Evropi.  

 

Japonci živijo povsem drugačno življenje od Evropejcev. Na delo se vozijo predvsem z vlaki in delajo praktično cele dneve. Kosilo izkoristijo za sprostitev v raznih igralnicah, ki pa so za naše razmere zaradi močnega ropota vse drugo kot sproščujoče. Dopusta malodane ne poznajo oz. ga ne koristijo, saj ga večina privarčuje za čas upokojitve. Nataliteta z leti močno upada, saj za otroke nimajo časa in so le-ti prepuščeni vzgoji raznih vzgojiteljev.  Mestne ulice so čez dan prazne, proti večeru pa prenasičene in popotnik se z lahkoto izgubi.

Cene izdelkov so podobne našim, vendar ni bojazni, da bi tam zapravljali za garderobo ali obutev. V prodajalnah obstajajo le tri številke čevljev, zato večina nosi prevelike. Še vedno pa je je največ obutih v "japonke", ki jih nosijo skupaj z belimi nogavičkami. Njihova oblačila so zaradi njihove majhne rasti za Evropejce praktično neuporabna.
Prehrana tipičnega Evropejca na Japonskem ni zanimiva. Zaman bi iskali kruh in krompir, pri nas osnovni živili. Tudi raznih slaščic po kosilu ne poznajo. Vsi napisi so v japonščini, zato potovanje brez vodiča ne pride v poštev. Osebnih avtomobilov praktično nimajo, tista peščica, ki pa si jih lahko privošči, pa mora imeti potrdilo, da ima tudi parkirno mesto. Japonska ima veliko uniformiranih oseb, tudi otrok v vrtcih in šolah. To je predvsem opazno v mestu Kyoto, kjer je veliko gejš, ki spremljajo bogate poslovneže in bogataše. Evropejci gejšam pogosto pripisujemo napačno vlogo, kot jo v resnici imajo. To so zelo izobražena dekleta, ki svoje stranke usmerjajo s pravili obnašanja in protokola.

V deželi vzhajajočega sonca vse poteka organizirano in disciplinirano. Pravila so jasna in jih nihče ne krši, čistoča pa je povsod osupljiva. Osebnega stika, kot ga poznamo mi, tam ne poznajo. Vožnja v vlakih poteka v tišini in brez nepotrebnih besed, kar je za naše razmere nerazumljivo. Japonci so spoštljivi in vljudni, ne pa odkriti in topli. Japonska je znana po velikem številu svetišč, templjev, parkov, paviljonov, raznih muzejev in še česa. Njihovi gozdovi so drugačni od naših in imajo drugačno podrast – podobno mahu, predvsem zanimivi pa so visoki bambusovi nasadi. Tu lahko obiščete največjo tržnico na svetu (imenovano Tsukiji) in vidite največji prehod za pešce, ki si ga popotnik zapomni po oglašanju kukavice, ki s oznanja prost prehod.

Z zanimanjem smo poslušali predavanje in si z video posnetki osvetlili predstavo o življenju v tej daljni deželi. Zaman bi iskali stične točke z nami, saj jih praktično ni. Videz ljudi, njihov način komuniciranja in življenja je povsem nezdružljiv z našim. Zdelo se mi je, kot da gledamo robote, ki opravljajo delo po točno določenih predpisih in pri tem ne kažejo nobenih čustev. Njihovo skromno življenje v velikanskih stolpnicah ali revnih hišicah na podeželju je zgolj bivanje, ne prinaša pa jim nobene radosti in užitka »za dušo«. Ob koncu smo bili tako predavatelj kot slušatelji enotnega mnenja: predavanje o Japonski je bilo zanimivo, toda svojega življenja in dežele ne bi nikoli menjali z njihovima.

 

Olga Gabrovšek

Foto: Vera Kranjec

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Horjul!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!